Seniorzy

Balkoniki, chodziki, kule i laski – na problemy z niepełnosprawnością ruchową

Balkoniki, chodziki, kule i laski

W sklepach internetowych możemy spotkać się z ogromnym wyborem sprzętu ułatwiającego poruszanie się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Balkoniki, chodziki, kule oraz laski – ogromny asortyment oraz coraz bardziej poszerzająca się oferta sprawia, że musimy brać pod uwagę wiele czynników.

Sprzęt pomocniczy przeznaczony jest zarówno dla seniorów, jak i osób, które nie poruszają się sprawnie. Jego zadaniem jest sprawić, aby posługujący się nim mogli utrzymać odpowiednią postawę podczas chodzenia, a także asekurować i ułatwiać przemieszczanie się.

Wybierając tego typu pomoce, musimy kierować się nie tylko przeznaczeniem oraz funkcją sprzętu, ale również jego parametrami. Zastanówmy się zatem, jakie istotne czynniki mamy brać pod uwagę w momencie dobierania balkoników, kul, lasek i chodzików.

Balkoniki

Balkonik to rodzaj przyrządu, który jest odpowiedni dla osób z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi. Może zatem służyć seniorom, ale również osobom młodszym, które cierpią z powodu zbytniej eksploatacji układu ruchu, zwyrodnień oraz które przeszły poważne operacje. Uważa się, że balkoniki stosuje się w momencie, kiedy oparcie dawane przez laski oraz kule jest niewystarczające.

Balkonik zazwyczaj zbudowany jest z lekkich, metalowych elementów, aby posługiwanie się nim nie nastręczało zbyt wiele trudu. W sklepach internetowych możemy spotkać się z ich dwoma rodzajami: stacjonarnymi oraz mobilnymi. Pierwsze wyposażone są w nóżki zakończone podkładkami antypoślizgowymi (z tego powodu zwane są inaczej podpórkami). Drugi typ posiada kółka, niekiedy także opony zapobiegające ślizganiu się, oraz hamulce. Od czasu do czasu można spotkać się z modelami tzw. kombinowanymi – te mogą mieć na wyposażeniu dwie nogi stacjonarne oraz dwa kółka.

Dobierając balkonik musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy poręcze do prowadzenia balkonika znajdują się na wysokości stawu biodrowego. Istotny jest także materiał, z którego jest on wykonany. W funkcji podpórki sprawdzą się cięższe modele. Do poruszania się lepiej jest wybrać te wyprodukowane z aluminium.

Chodziki

Chodzik, zwany inaczej rollatorem, wspomaga w poruszaniu się przede wszystkim seniorom, niemniej jednak może być również wykorzystywany przez osoby mające problemy z chodzeniem oraz niepełnosprawne. Ma nieco masywniejszą konstrukcję od balkonika. Zazwyczaj składa się z rączek do jego prowadzenia, trzech lub czterech solidnych kółek oraz siedziska. Niekiedy możemy spotkać się z modelami, które na swoim wyposażeniu mają koszyczek na zakupy oraz niezbędne drobiazgi.

Dzięki temu, że chodziki produkuje się głównie z aluminium, są one stosunkowo lekkie, zazwyczaj ważą około 6 kilogramów, i pozwalają na łatwe manewrowanie. Mogą być dzięki temu z powodzeniem wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Sposób dobierania chodzika jest podobny to metody stosowanej przy zakupie balkonika. Musimy upewnić się, że rączki znajdują się na wysokości stawu biodrowego. To sprawi, że będzie można nim swobodnie manewrować, ale również posługiwanie się tym sprzętem będzie bezpieczne.

Kule

Kule to sprzęt, który umożliwia poruszanie się głównie po przebytych operacjach, ale nie tylko. Można stosować je również w przypadku schorzeń układu ruchu takich, jak: porażenie kończyn dolnych, amputacja kończyny oraz wiele innych.

Decydując się na zakup kul musimy rozważyć, których ich rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Na rynku mamy trzy typu kul: pachowe, łokciowe oraz uchylne. Pierwsze z nich to sprzęt, który pacjent podtrzymuje pod pachami. Kule łokciowe są wyposażone w wygodny lej, w którym umieszcza się przedramię. W typie uchylnym montuje się obejmę w miejsce leja. Bardzo rzadko można spotkać się z kulami, w których pacjent podtrzymuje się całą długością przedramion. Są one przeznaczone dla osób, które nie mogą sprawnie chwytać.

Niekiedy kule posiadają elementy teleskopowe, które pozwalają dowolnie regulować ich długość. Wybierając je można też zwrócić uwagę na to, czy posiadają one nasadki antypoślizgowe lub zimowe (składają się z kolców, które wbijają się w lód lub śnieg).

Dobrze dopasowana kula to taka, w której uchwyt znajduje się na wysokości stawu biodrowego po to, aby cała ręka była lekko zgięta w łokciu. Obejma lub lej powinny znajdować się na górnej części przedramienia.

Laski

Jest to produkt, który charakteryzuje się największą różnorodnością. W ofercie sklepów internetowych można zatem znaleźć je w wielu kolorach i odcieniach, wykonane z różnego rodzaju materiałów, a także posiadające opcję składania lub rozsuwania. Niekiedy laski wyposażone są w nakładki antypoślizgowe oraz rzemyki, które nie pozwalają, aby wypadły one z dłoni.

Sprzętem wykorzystywanym typowo w szpitalach są tak zwane trójnogi lub czwórnogi. Mają one trzy lub cztery nóżki, dzięki czemu są bardziej stabilne niż kule oraz laski klasyczne, a dodatkowo można je odstawić na bok bez obawy, że upadną. Są one wykorzystywane głównie przez osoby, które mogą wesprzeć się na nich tylko jedną ręką – po udarach lub wylewach.

W wyborze odpowiedniej dla siebie laski, należy kierować się zasadą mówiącą, że jej rączka powinna znajdować się na wysokości biodra. Sama rękojeść ma mieć kształt dopasowany tak, aby wygodnie leżała w dłoni.

Dodaj komentarz