Technologie i innowacje

Drony – rodzaje i zastosowanie

Drony, rodzaje, zastosowanie

Drony ostatnimi czasy stały się przyczyną przełomów w wielu dziedzinach życia. Rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się coraz to nowsze modele wyposażone w różne udogodnienia. Tradycyjne wersje tracą w oczach miłośników nowoczesnych technologii na rzecz bardziej zaawansowanych urządzeń, oferujących większą funkcjonalność i mających szersze zastosowania.

Rodzaje dronów

Najbardziej rozpowszechnionym obecnie rodzajem drona jest quadrocopter. Urządzenie to wyposażone jest w cztery śmigła, które gwarantują wysoką stabilność lotu, nawet przy mniej korzystnych warunkach. Dzięki temu można je wykorzystywać w różnych celach, zarówno w rekreacji, jak i w zastosowaniach komercyjnych. 

Innym popularnym rodzajem drona jest tzw. hexacopter, który dzięki sześciu śmigłom jest jeszcze stabilniejszy, niż klasyczny quadrocopter oraz posiada większe zdolności manewrowe. Sprawia to, że jest on z powodzeniem wykorzystywany do monitorowania oraz fotografowania i nagrywania filmów wysokiej jakości.

Na rynku dostępne są również ośmio-wirnikowe drony, sterowanie którymi, tak jak w przypadku wyżej wspomnianych modeli, jest możliwe za pomocą zwykłej aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Są one jeszcze bardziej stabilne, a przy wykorzystaniu odpowiednio mocnych silników, są w stanie przenosić całkiem spore ciężary. Pozwala to na montaż np. profesjonalnych kamer wraz z zaawansowanymi urządzeniami do m.in. stabilizowania obrazu.

Jaki dron wybrać?

Dokonując zakupu drona warto zadać sobie pytanie, do czego konkretnie będzie nam on służył. Jeśli chcemy go wykorzystać w celach rekreacyjnych, wystarczy nam tradycyjny quadrocopter, który będzie bardzo często najtańszą wersją dostępną na rynku.

Do nagrywania filmów i prowadzenia obserwacji wykorzystuje się drony z większą ilością wirników. Wiąże się to z koniecznością wydania większej ilości pieniędzy, niż ma to miejsce w przypadku zakupu podstawowej wersji drona.

Dron na własny użytek...

Jak jeszcze można wykorzystać drony? Przede wszystkim do celów własnych, nie tylko rekreacyjnych. Większości osobom drony kojarzą się raczej z rozrywką dla dzieci. Obecnie jednak coraz więcej ludzi wykorzystuje je, by nagrać ważne dla nich wydarzenia i uroczystości. Film z ślubu czy wesela nagrywany z lotu ptaka jest świetną pamiątką i sprawia, że wspomnienia stają się jeszcze bardziej intensywne niż te utrwalone na klasycznych zdjęciach.

...i do celów komercyjnych

Drony pozwalają na dynamiczny rozwój wielu różnych branż. Obecnie większość firm stosuje różne patenty marketingowe i pokazuje swoje inwestycje z lotu ptaka, by wzbudzić większe zainteresowanie potencjalnych klientach. Dron daje możliwości prezentacji różnych projektów z perspektywy, która sprawi, że staną się one jeszcze bardziej imponujące.

Drony znajdują też coraz większą liczbę odbiorców wśród przedstawicieli handlowych, szczególnie jeśli chodzi o handel nieruchomościami. Dzięki zastosowaniu dronów mogą oni przedstawić dom wystawiony na aukcji w całej okazałości i zachęcić tym samym potencjalnych klientów do skorzystania z danej oferty.

Bardzo duże zainteresowanie dronami przejawiają również osoby prowadzące działalność turystyczną i hotelarską. Obecnie, zdjęcia hotelu czy też pensjonatu, wykonane w przepięknym otoczeniu to standard pojawiający się na stronach reklamujących dany ośrodek.

Co w dronie piszczy?

Coraz powszechniejsze wykorzystywanie dronów wynika m.in. z dużej ilości funkcji, w które mogą być one wyposażone. Większość z nich posiada szereg udogodnień, które w perspektywie zastosowania w różnych dziedzinach dają naprawdę ogromne możliwości.

Jedną z bardzo ciekawych opcji, w którą mogą być wyposażone drony, są w funkcje powrotu do domu. Oznacza to, że po przebyciu zaplanowanej trasy dron z łatwością trafi z powrotem w ręce właściciela. Wystarczy jedynie ustawić odpowiednią opcję i cieszyć się nieprzerwaną transmisją z góry. 

Jeśli już mowa o transmisjach, wiele modeli zostało wyposażonych w opcję nagrywania i udostępniania na żywo materiału wideo, dzięki czemu możemy otrzymywać obraz filmowany w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo w dronach wyposażonych w sprawny GPS możemy ustawić dowolne punkty na mapie, jakie urządzenie ma odwiedzić. Nie musimy ciągle nakierowywać go na odpowiednią trasę. Jest to bardzo ciekawa, dodatkowa opcja, która niejako stanowi pewnego rodzaju urozmaicenie do zakupionego przez nas sprzętu.

Profesjonalne zastosowania dronów

Drony już od dawna znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Jednym z pierwszych było jednak wykorzystanie ich funkcjonalności przez wojsko. Specjalne maszyny przystosowywane były zarówno do misji zwiadowczych, jak i bezpośredniego udziału w walce. Miniaturyzacja pozwoliła na poczynienie ogromnego postępu i stworzenie urządzeń, których obecność na polu walki jest wręcz nieodzowna.

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój dronów przeznaczonych do zastosowań cywilnych. Korzysta się z nich przy prowadzeniu nadzoru zarówno obiektów jak i rozległych połaci terenu. Są one chętnie używane przez policję do monitorowania dużych zgromadzeń czy np. manifestacji. Drony służą również straży pożarnej, zarówno bezpośrednio w akcjach ratowniczych, jak i do prowadzenia obserwacji obszarów zagrożonych pożarem.

Jednym z ciekawszych przykładów zastosowania dronów jest konserwacja linii wysokiego napięcia. To odpowiedzialna i niebezpieczna praca musiała być wykonywana bezpośrednio przez ludzi. Drony umożliwiają prowadzenie bezpiecznej inspekcji, a nawet mogą być wykorzystane przy usuwaniu niektórych zagrożeń (np. zaplątane płachty materiału).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *