Warsztat majsterkowicza to jego królestwo. Tu pracuje, relaksuje się, realizuje nowe projekty. Miejsce pracy powinno być tak zaprojektowane, by wykonywanie większości czynności mogło odbywać się niemal automatycznie. Na pewno najważniejszym elementem wyposażenia jest wygodny stół warsztatowy. Wiemy, jakie powinien mieć cechy.
Stół warsztatowy musi być stabilny
Stabilności wymagamy nawet od stolika kawowego. Tym bardziej muszą się nią cechować stoły warsztatowe. Duży wybór stabilnych stołów można znaleźć w ofercie Metalkas tutaj: https://metalkas.com.pl/meble-metalowe/warsztatowe/stoly. Nawet intensywne użytkowanie nie powinno nimi zachwiać. Szukaj więc stołu zrobionego z trwałych materiałów. Najlepiej sprawdzi się stal i drewno.
Stół z regulacją wysokości
Czasem chce się popracować na stojąco, czasem na siedząco – wszystko zależy od rodzaju wykonywanej czynności. Trzeba też zauważyć, że nie każdy majsterkowicz jest tego samego wzrostu. I właśnie dlatego tak ważne jest, by można było każdorazowo dopasować wysokość stołu roboczego do potrzeb.
Dobrze przemyślana powierzchnia robocza
Rodzaj blatu stołu warsztatowego trzeba dobrać tak, by był łatwy do utrzymania w czystości. Dobrze sprawdzi się lite drewno, raz na jakiś czas wystarczy je zeszlifować. Bonusem będą dodatkowe otwory, w które można wkładać np. klucze lub śrubokręty.
Dobrze rozplanowana przestrzeń pod blatem
Puste miejsce pod blatem roboczym to marnotrawienie przestrzeni. Zdecydowanie lepiej, by znalazły się tam szafki, szuflady, schowki lub dodatkowy blat. Dzięki temu wszystko, co potrzebne, zawsze będzie pod ręką. Przy okazji łatwiej będzie utrzymać porządek. Na stole warsztatowym powinny się znaleźć tylko te rzeczy, które są aktualnie potrzebne.
Wielkość dopasowana do potrzeb
Nie tylko do potrzeb, ale też do wielkości warsztatu. Stół nie powinien zajmować więcej niż połowę przestrzeni w niedużym warsztacie. Jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, trzeba wybrać taki stół, do którego środka łatwo sięgniemy ręką. Nie powinno być sytuacji, w której do środkowej części blatu nie ma dostępu. Różne rodzaje stołów warsztatowych dają gwarancję, że uda się wybrać odpowiedni.
Stacjonarny czy przenośny stół warsztatowy?
Na koniec warto się zastanowić, czy stół warsztatowy będzie zamontowany w jednym miejscu na stałe, czy bardziej przyda się możliwość przenoszenia go – np. wystawiania latem przed warsztat. Mobilność wpływa na konstrukcję stołów warsztatowych oraz na ich wagę.