Beton w ogrodzie – czy jest niezbędny?

Beton w ogrodzie – czy jest niezbędny? [1]
Beton w ogrodzie – czy jest niezbędny? [2]
Beton w ogrodzie – czy jest niezbędny? [3]

Beton jest materiałem coraz częściej i chętniej wykorzystywanym w ogrodach – zwłaszcza tych urządzonych w stylu nowoczesnym. Mimo jego licznych zalet, wiele osób wolałoby jednak uniknąć nadmiernej obecności betonu w otoczeniu swojego domu. Czy beton jest naprawdę niezbędny w ogrodzie – a jeśli nie, to czym można go zastąpić?

Materiały naturalne, takie jak kamień czy drewno, świetnie sprawdzają się w nowoczesnych ogrodach przydomowych. Niezwykle eleganckie w swej prostocie, doskonale komponują się z otoczeniem utrzymanym w monochromatycznych odcieniach zieleni. Jednak choć idealnie wpisują się w klimat nowoczesnego ogrodu, kamień jest dość drogi, zaś drewno wymaga regularnej konserwacji. Bardzo dobrym zamiennikiem dla nich jest beton – łatwo dostępny, trwały, odporny na wpływ czynników atmosferycznych, a do tego stosunkowo tani.

Nawierzchnie betonowe w ogrodzie

Beton w ogrodzie jest powszechnie wykorzystywany do budowy nawierzchni. Na rynku dostępne są między innymi postarzane kostki, bloczki przypominające łupany kamień, płytki pokryte naturalnym grysem kamiennym oraz płyty imitujące piaskowiec, trawertyn czy granit.

Świetnie nadają się one do budowy ścieżek czy wyodrębnienia strefy wypoczynkowej, lecz nie muszą być już dobrym pomysłem w przypadku pozostałej części ogrodu. Dlaczego? Wyłożona standardowymi betonowymi płytami nawierzchnia nie pozostaje biologicznie czynna i jest nieprzepuszczalna dla wody.

Co zamiast betonu w ogrodzie?

Jeśli chcesz wzmocnić nawierzchnię, beton w ogrodzie doskonale zastąpi eko kratka. Pozwala ona na pozostawienie większej powierzchni biologicznie czynnej, przepuszczającej wodę opadową do gruntu.

Eko kratka zapewnia pełną wodoprzepuszczalność, co oznacza, że opady przenikają do gruntu. To rozwiązanie cechuje także duża wytrzymałość, stabilność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne i upływ czasu – mówi ekspert z firmy geoPRODUCT, która specjalizuje się w dostarczaniu ekologicznych systemów do umacniania nawierzchni i zagospodarowywania przestrzeni zielonej.

Nie bez znaczenia pozostaje też efekt estetyczny. Dzięki łączeniu paneli metodą wtykową, możliwe jest uzyskanie efektu jednolitej nawierzchni, a po ich wypełnieniu stają się one niemal niewidoczne. Wybierając kratkę trawnikową nie musisz się również obawiać, że twój nowoczesny ogród nagle zmieni się w betonowy. Tym samym będziesz mógł bez obaw sięgnąć po inne elementy wyposażenia ogrodowego wykonane z tego właśnie materiału.

Ogrodowe dekoracje z betonu

Jedną z zalet betonu jest bogactwo kolorów i faktur. Cechę tę zawdzięcza on zastosowaniu najnowszych technologii, za sprawą których beton do złudzenia przypomina naturalne surowce. Z betonu odlewane są najróżniejsze dekoracje i elementy wykończeniowe, takie jak pojemniki na kwiaty, obrzeża piaskownic, rzeźby, fontanny czy nawet meble.

Kupując betonowe dekoracje czy wyposażenie do ogrodu, najlepiej wybrać te w neutralnych kolorach, w tym w odcieniach ziemi, beżu, szarości i brązu. Jeśli jednak chcesz urządzić nowoczesny ogród przed domem, możesz zdecydować się na intensywniejsze barwy, które dodadzą całej kompozycji wyrazistego charakteru.

Ogrodzenie z betonu architektonicznego

Beton architektoniczny w ogrodzie może być też wykorzystany do wzniesienia rozmaitych elementów pionowych, takich jak ogrodzenia posesji, murki oporowe czy obrzeża rabat. W przeciwieństwie do naturalnych kamieni, dostępne w sklepach budowlanych betonowe moduły są zazwyczaj znacznie łatwiejsze w montażu.

Ponadto, beton architektoniczny może doskonale imitować granit, wapienie, piaskowce czy trawertyn. Odpowiednio uszlachetniony, zachowuje typową dla surowców naturalnych nieco chropowatą i nierówną powierzchnię, więc może je z powodzeniem naśladować.

Choć beton jest materiałem znajdującym szerokie zastosowanie w ogrodach, z całą pewnością nie jest niezbędny. Z powodzeniem można z niego zrezygnować między innymi przy wzmacnianiu nawierzchni, zastępując go ekologiczną kratką trawnikową, by w pełni korzystać z jego zalet budując ogrodzenie, planując wykończenie czy dobierając wyposażenie ogrodu.

Fot. - silvano audisio/stock.adobe

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.