Budka lęgowa dla ptaków: wybór, montaż, opieka (10 wskazówek)

Budka lęgowa dla ptaków: wybór, montaż, opieka (10 wskazówek) [1]
Budka lęgowa dla ptaków: wybór, montaż, opieka (10 wskazówek) [2]
Budka lęgowa dla ptaków: wybór, montaż, opieka (10 wskazówek) [3]
Budka lęgowa dla ptaków: wybór, montaż, opieka (10 wskazówek) [4]
Budka lęgowa dla ptaków: wybór, montaż, opieka (10 wskazówek) [5]

Istnienie i przeznaczenie karmników jest powszechnie znane. Niewykluczone, że na jakimś etapie życia trzeba było wykonać karmnik na zajęcia techniczne w szkole lub sprawić radość dziecku, które chciało obserwować ptaszki. Zdecydowanie mniej osób zdaje sobie sprawę z możliwości powszechnego stosowania budek lęgowych. Jest to równie ważny sposób wspomagania ptaków, a do tego bardzo widowiskowy, gdy pisklęta wysuwają łebki z budki, domagając się jedzenia od matki. Jak przygotować, zamontować i przysposobić budkę dla ptaków? Przeczytaj 10 wskazówek.

1. Budka lęgowa powinna być dostosowana do gatunku ptaka

Jest to logiczne, ponieważ ptaki stanowią bardzo zróżnicowaną grupę i różne rozwiązania będą pasować różnym gatunkom. Jaskółki szukają miejsc na gniazda w innym miejscu niż wróble, z kolei sowy nie zmieszczą się w budce przeznaczonej dla sikorek. Jak łatwo wydedukować, poszczególne typy budek lęgowych dla ptaków różnią się budową. Niektóre przyjmują kształt półki lęgowej i są doskonałe dla gołębi czy jaskółek, inne wyglądają jak typowa budka. Ale nawet tutaj istnieją spore rozbieżności w wielkości samej budki oraz otworu wlotowego umożliwiającego wejście do środka. W związku z tym zanim zdecydujesz się na konkretny typ budki lęgowej zaobserwuj, jakie ptaki najczęściej pojawiają się w Twojej okolicy i dopasuj rozmiar domku do potrzeb przyszłych lokatorów.

2. Zadbaj o odpowiednią odległość między budkami lęgowymi

Ptaki nie lubią przebywać w zbyt dużych skupiskach, dlatego zadbaj o to, żeby budki nie były zbyt blisko siebie. Niektóre gatunki potrzebują nawet 500 metrów przestrzeni, chociaż większości wystarcza około 30 metrów. Jeśli postawisz budki lęgowe w większym zagęszczeniu, musisz liczyć się z tym, że niektóre nie zostaną zamieszkane. Wyjątkiem od tej zasady są np. wróble, które są zwierzętami stadnymi i uwielbiają, gdy na bardzo małej przestrzeni jest nawet kilkanaście budek.

3. Zadbaj o spokój ptaków

Ptaki w trakcie lęgu potrzebują spokoju, więc dopilnuj, aby budka lęgowa nie znajdowała się w pobliżu miejsc regularnie odwiedzanych przez człowieka (np. na drodze od wejścia do garażu). Równie istotne jest zamocowanie budki lęgowej z daleka od karmnika.

4. Zawieś budkę lęgową jesienią, zimą lub wczesną wiosną

W zależności od tego, jaki gatunek ptaków chcesz gościć w budce lęgowej, powinieneś wywiesić budkę jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Wieszając budkę lęgową jesienią, dajesz ptakom czas na oswojenie się z miejscem. Najprawdopodobniej będą nocować w tym miejscu, a wiosną naturalną koleją rzeczy wybiorą budkę na miejsce do lęgu. Zima i wczesna wiosna to okres poszukiwań miejsc lęgowych. Wywieszenie budki w tym okresie daje większą szansę na zasiedlenie jej przez ptaki wracające z zimowisk.

5. Wybierz odpowiednie miejsce na budkę lęgową

Budka lęgowa powinna znajdować się w cichym i trudno dostępnym miejscu, jednak dobrze widocznym z okien domu. Najlepiej jeśli dostęp do drzewa jest utrudniony, np. przez kolczaste krzaki. Dobrze jest zawiesić budkę w takim miejscu, aby była osłonięta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza deszczem i wiatrem, ale również przed słońcem. Jeśli jest taka możliwość, to warto zawiesić budkę w kierunku południowo-wschodnim.

6. Zawieś budkę lęgową na odpowiedniej wysokości

Najczęstszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest wieszanie budki lęgowej na wysokości 3-5 metrów. Jest to wysokość zapewniająca ptakom odpowiedni spokój i bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki ptaków preferują inne wysokości. Na przykład duże ptaki leśne, takie jak sowy czy dzięcioły, chętniej korzystają z budek zawieszonych na wysokości 5 metrów.

7. Zabezpiecz budkę lęgową przed drapieżnikami

Odpowiednie zabezpieczenie budki lęgowej przed drapieżnikami wcale nie musi być trudne. Wystarczy pomyśleć o kilku rzeczach podczas wybierania miejsca na budkę lęgową. Zwróć uwagę, czy dostęp do drzewa jest utrudniony, np. przez kolczaste krzaki. W ten sposób utrudnisz kotom dostęp do budki. Sprawdź, czy na wprost wlotu nie ma żadnych gałęzi, na których mogłyby usiąść drapieżne ptaki. I nie montuj żadnego patyczka przy wejściu! To ułatwi drapieżnikom dostanie się do budki lęgowej.

8. Odpowiednio zawieś budkę lęgową

Przede wszystkim budka lęgowa musi zostać solidnie przytwierdzona do drzewa. Nie może się bujać ani tym bardziej odpaść! Poza tym bardzo istotne jest zawieszenie budki lęgowej pod kątem. W ten sposób daszek lepiej zasłoni wlot i zminimalizuje ryzyko zalania budki podczas deszczu.

9. Nie dokarmiaj piskląt

Młode często są głodne i piszczą w budce, jednak dorosłe ptaki doskonale wiedzą, jak karmić swoje potomstwo i dostarczają mu odpowiednie pożywienie. Człowiek w pobliżu budki lęgowej nie jest najlepszym pomysłem.

10. Wyczyść budkę lęgową po każdym wylęgu

Tak, budkę lęgową należy wyczyścić ze wszystkich pozostałości gniazda, odchodów, piór i resztek jedzenia. W przeciwnym wypadku w budce mogą rozwinąć się pasożyty, które zarażą ptaki, które zechcą skorzystać z domku podczas kolejnego lęgu. Poza tym budka staje się płytsza, a co za tym idzie – gorzej chroni pisklęta przed drapieżnikami.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.