Czy gaz płynny do ogrzewania domu jest bezpieczny?

Czy gaz płynny do ogrzewania domu jest bezpieczny? [1]
Czy gaz płynny do ogrzewania domu jest bezpieczny? [2]
Czy gaz płynny do ogrzewania domu jest bezpieczny? [3]

Za ogrzewanie płacimy coraz więcej – rosnące z roku na rok ceny paliw powodują, że właściciele domów jednorodzinnych szukają korzystnych rozwiązań, dzięki którym można zarówno płacić niewiele, jak i również zyskać wysoki komfort. Wśród nich znajduje się również gaz płynny, który w ogrzewaniu domów wykorzystywany jest coraz częściej. Czy jednak jest to bezpieczna inwestycja?

Gaz płynny, czyli LPG ma szerokie zastosowanie – używany jest jako auto gaz do samochodów z instalacją LPG, nabija się nim również butle gazowe, ale również służyć może do ogrzewania domu. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia tak złożonej instalacji jak przy instalacji na gaz ziemny, ponieważ stosuje się specjalne zbiorniki montowane naziemnie lub podziemnie.

Wybór źródła zasilania w ciepło domu jednorodzinnego powinniśmy uwzględnić już na etapie projektowania nieruchomości. Ogrzewanie na gaz płynny popularne jest zwłaszcza w lokalizacjach, do których nie dociera sieć przesyłowa gazu ziemnego. Wiąże się to z koniecznością instalacji zbiornika na gaz LPG w obrębie działki, poza zasilaną nieruchomością. Fakt ten należy wziąć pod uwagę przy planach na aranżację ogrodu, aby zapewnić bezproblemowy dostęp do zbiornika na potrzeby jego tankowania. Sama lokalizacja zbiornika powinna ponadto uwzględniać wymagane, bezpieczne odległości od obiektów, które zawarto w poniższej tabeli.

Pojemność zbiornika Odległość od budynku Odległość zbiorników od
Zbiorników
naziemnych
Zbiorników
podziemnych
Ogrodzenia Zagłębień
terenowych
Studzienek Linii napowietrznych
od 0,5 do 3 m3 (od 500 do 3.000 l) 3 m 1 m 3 m 8 m 8 m

3 m dla linii do 1 kV

15 m dla linii powyżej 1 kV

od 3 do 5 m3 (od 3.000 do 5.000 l) 5 m 3 m 5 m
od 5 do 10 m3 (od 5.000 do 10.000 l) 10 m 3 m 7,5 m


Bezpieczeństwo korzystania z instalacji gazowej w domu jednorodzinnym w dużej mierze zależne jest od jej wykonania oraz eksploatacji. Prawidłowo zamontowana i wykonana instalacja LPG jest w stanie zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa.

Gaz płynny jest substancją łatwopalną. W związku z tym musi być on przechowywany z dala od źródeł ognia. Opary gazu płynnego są cięższe od powietrza, dlatego też w przypadku jakichkolwiek wycieków gaz pozostaje przy ziemi, w obszarach, które są najniżej położone. W związku z tym nie jest dozwolony montaż pieca na gaz płynny (propan lub propan-butan) w piwnicy, gdyż w przypadku wycieku gazu, nie mógłby on swobodnie wydostać się z pomieszczenia. W ten sposób również można wykryć wyciek po nieprzyjemnym zapachu.

Podstawą bezpiecznej instalacji gazowej jest odpowiednio dobrany i zamontowany zbiornik. Gdy chcesz również zdecydować się na tego rodzaju formę ogrzewania, firma, która wykona instalację, wskaże także takie zbiorniki LPG, które będą pasowały na twoją działkę. Zbiornik powinien być odpowiednio zabezpieczony – nie mogą obsługiwać go osoby nieupoważnione, osłona zaworów zbiornika musi być zamknięta, nie należy też palić papierosów, rozpalać ognisk czy używać urządzeń elektrycznych w jego pobliżu.

Również ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego użytkowania piecyka gazowego – regularne przeglądy i konserwacja wykonane przez specjalistę pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i ich usunięcie.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.