Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni?

Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni? [1]
Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni? [2]
Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni? [3]
Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni? [4]
Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni? [5]
Domek narzędziowy - jak wybrać odpowiedni? [6]

Domek narzędziowy jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób lubiących pracę w ogrodzie oraz ceniących sobie ład i porządek w przestrzeni ogrodowej lub działkowej. Domek narzędziowy świetnie sprawdza się jako schowek na narzędzia, a jeśli jest odpowiednio duży, to pomieści również kosiarkę czy rowery. Poza sezonem staje się najlepszym miejscem do przechowywania mebli ogrodowych. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu garaż może spełniać swoją podstawową funkcję, a wszystkie potrzebne rzeczy zawsze będą pod ręką.

Wielkość domku narzędziowego

Domki narzędziowe są różnej wielkości. Niektóre mogą przyjąć formę nieco większego kontenera, w którym zmieszczą się jedynie najpotrzebniejsze narzędzia, inne mogą być bardzo duże, dzięki czemu majsterkowicze mogą urządzić w nich swoje warsztaty i pracownie. Wybór wielkości domku narzędziowego w dużej mierze zależy od wielkości ogrodu oraz możliwości przestrzennych. Jeśli masz mały ogródek, to stawianie wielkiego domku narzędziowego mija się z celem. Zajmie za dużo wolnej przestrzeni. Poza tym przy małym ogrodzie nie potrzeba aż tylu sprzętów (czasami nawet kosiarka jest zbędna). Najprawdopodobniej wystarczy domek o wymiarach 200x130 cm. Jeśli jednak rozmiar ogrodu nie stanowi żadnego ograniczenia, to zastanów się, co chcesz przechowywać w domku narzędziowym. Jeśli mają się w nim zmieścić rowery, kosiarka, węże ogrodowe, narzędzia, a czasem również meble ogrodowe, to musisz zdecydować się na domek, który jest przestronny i pomieści tyle rzeczy. Minimalne wymiary tego typu domku narzędziowego powinny wynosić 300x200 cm.

Styl ogrodu ma znaczenie!

Pamiętaj, że domek narzędziowy stanowi użytkową część ogrodu, jednak nie powinien rzucać się w oczy. Bardzo ważne jest, żeby dostosować wygląd domku narzędziowego do stylu, w jakim urządzono ogród. Jeśli dokonasz odpowiedniego wyboru, to będzie pięknie współgrał z otoczeniem, a nawet stanowił niebanalną ozdobę ogrodu. W przeciwnym wypadku będzie się wyróżniał i wybijał na tle krajobrazu.

Materiały a style ogrodowe

Domek narzędziowy można dopasować do stylu ogrodowego wybierając odpowiedni materiał oraz decydując się na odpowiednią stylistykę i kolorystykę.

Domki drewniane

W oczywisty sposób wyróżniają się domki narzędziowe wykonane z drewna. Są najbardziej popularne oraz stonowane, dzięki czemu pasują do większości stylów ogrodowych. Zawsze wyglądają elegancko i są starannie wykonane, niestety są również droższe niż pozostałe rodzaje domków narzędziowych. Poza tym drewniane konstrukcje wymagają regularnej konserwacji, co dla niektórych osób może być uciążliwe. Mimo to warto zainwestować w solidny domek narzędziowy, który doskonale sprawdzi się w ogrodzie w stylu rustykalnym, angielskim czy japońskim, a jeśli zostanie odpowiednio pomalowany to nawet w stylu amerykańskim i francuskim.

Domki plastikowe

Domki plastikowe oraz wykonane z innych tworzyw sztucznych są całkowitym przeciwieństwem domków drewnianych. Są tanie, nie wymagają konserwacji, ale przy okazji na ogół są bardzo brzydkie i zupełnie nie pasują do większości ogrodów. W związku z tym jeśli koniecznie chcesz zainwestować właśnie w taki domek narzędziowy, to zadbaj o to, by postawić go w mało widocznym miejscu lub posadzić wokół niego rośliny pnące, które szybko zakryją konstrukcję. Plastikowe domki mogą pasować do niektórych rodzajów ogrodów w stylu amerykańskim, jednak nawet tam będą rzucać się w oczy.

Domki metalowe

Dla osób, które szukają innego rozwiązania, producenci przygotowali domki metalowe. Są tańsze niż domki drewniane, a także stosunkowo wytrzymałe, chociaż co jakiś czas należy przeprowadzić prace konserwatorskie. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość odpowiedniego zabezpieczenia przed włamaniem. Niestety ich wadą jest to, że nie nadają się na warsztaty, ponieważ latem jest w nich za gorąco, a zimą za zimno. Metalowe domki doskonale nadają się do ogrodów w stylu nowoczesnym oraz do niektórych ogrodów w stylu amerykańskim.

Jak powinna wyglądać odpowiednia narzędziownia?

Odpowiedni domek narzędziowy powinien być pojemny. Najlepiej jeśli jest zbudowany na planie prostokąta, ponieważ umożliwia to pełne wykorzystanie każdej ściany i wszystkich kątów. Niektóre narzędziownie dysponują dodatkowymi wiatami, pod którymi można przechowywać drewno lub meble ogrodowe. Oczywiście istotne jest wnętrze i wyposażenie domku narzędziowego. W środku powinno się znaleźć miejsce dla wielu półek różnej wielkości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pomieścisz wszystkie narzędzia i nie zmarnujesz przestrzeni, która w przyszłości może się okazać potrzebna. Jeśli planujesz zorganizowanie warsztatu w domku narzędziowym, to zadbaj o odpowiedni blat roboczy. W tej sytuacji najlepiej rozdzielić przestrzeń i z jednej strony zamontować półki na narzędzia, a z drugiej wygospodarować powierzchnię na kosiarkę i inne sprzęty ogrodowe. Pamiętaj o oświetleniu. Jeśli nie masz możliwości poprowadzenia instalacji elektrycznej, to zdecyduj się na domek narzędziowy z oknem. Szukanie narzędzi po omacku lub z latarką w dłoni jest niewygodne.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.