Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie

Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [1]
Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [2]
Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [3]
Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [4]
Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [5]
Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [6]
Donice kamienne. Namiastka stylu angielskiego w Twoim ogrodzie [7]

Każdy ogród ma swój urok i styl, tylko należy umieć odpowiednio wyeksponować jego atuty i zniwelować ewentualne wady. Warto zdecydować się na jeden spójny styl, ponieważ dzięki temu ogród stanowi piękną całość. Należy też pamiętać, że ogród to nie tylko rośliny oraz sposób ich sadzenia, ale również wszelkie dodatkowe elementy wystroju, np. donice.

Gdzie sprawdzą się kamienne donice?

Kamienne donice są bardzo popularnym rozwiązaniem w ogrodach w stylu angielskim, francuskim oraz japońskim. Wydaje się, że te style zupełnie się od siebie różnią i tak właśnie jest. Więc jakim cudem kamienne donice pasują do każdego z tych ogrodów? Rozwiązanie jest banalnie proste: tworzywo, z którego wykonano donicę to jedno, a forma to zupełnie coś innego. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej kamiennym donicom, aby zrozumieć, w jaki sposób mogą nadać ogrodowi angielskiej klasy.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim?

Ogród w stylu angielskim to przede wszystkim naturalna harmonia i pozorny chaos. Cechuje się krzywiznami występującymi w przyrodzie, a to oznacza, że nie znajdziesz w nim pięknie przystrzyżonych krzewów ani ścieżek wyłożonych pod kątem prostym. Rabaty jako takie nie istnieją, chyba że pozwala im się na naturalny rozrost. Zdarzają się samosiejki przedzierające się przez zasadzone rośliny. Taki ogród jest przytulny i romantyczny, można znaleźć w nim enklawy i ukryć się przed wzrokiem innych ludzi. Naturalny charakter ogrodu przejawia się też w wykorzystywanych materiałach oraz ozdobach. Najczęściej jest to drewno, żwir, a także kamień. Wśród dodatków prym wiodą kamienne rzeźby i donice.

Jak ustawić kamienne donice w ogrodzie?

Podczas wybierania kamiennych donic pamiętaj o odpowiednim kształcie donicy. Unikaj kanciastych figur geometrycznych, ponieważ proste linie rzadko występują naturalnie w przyrodzie. Z drugiej strony zbyt wymyślne donice mogą popsuć efekt. Najlepiej sprawdzają się donice o tradycyjnych kształtach lub w postaci mis. Kamienne donice można wykorzystać właściwie w każdym miejscu w ogrodzie. Angielski styl kojarzy się z naturalnością i chaosem. Ogród wygląda tak, jakby nigdy nie dotknęła go ręka człowieka, więc dobrze jest umieścić kamienną donicę w kształcie misy lub dzbana wśród innych roślin. Dzięki temu sprawi wrażenie zarośniętej, zupełnie jakby stała w tym miejscu od wielu lat, a jednocześnie doskonale wyeksponuje rośliny, najlepiej kwitnące kwiaty, które w niej zasadzisz. Poza tym przełamuje zieleń, dzięki czemu stanowi gustowną ozdobę również zimą, gdy nie kwitną kwiaty. Piętrowe sadzenie roślin i umieszczanie wśród nich kamiennych donic jest doskonałym rozwiązaniem, gdy dysponujesz niewielką przestrzenią. W ten sposób na dużo mniejszej powierzchni osiągniesz efekt zbliżony do angielskiego ogrodu. Kamienne donice można również wykorzystać jako typowe ozdoby. W tym celu najlepiej wybrać donicę o wymyślnym kształcie, np. jakiejś postaci, i umieścić ją w widocznym, wyeksponowanym miejscu. Taka donica może stać przed linią roślin, wysuwając się na pierwszy plan, lub stać nad stawem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.