Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie

Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [1]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [2]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [3]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [4]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [5]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [6]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [7]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [8]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [9]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [10]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [11]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [12]
Donice ogrodowe: style, wybór i zastosowanie [13]

Ogród należy zaaranżować z równie dużym wysiłkiem, co wnętrza w domu. Obok roślin zasadzonych na stałe, możesz ustawić donice. Nadadzą ogrodowi stylu i charakteru, a także pozwolą swobodnie zmieniać wystrój. Oferta donic na rynku jest ogromna, więc każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego. Poza wyglądem należy jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze donicy ogrodowej?

Donice ogrodowe muszą być bardziej wytrzymałe niż donice przechowywane wewnątrz domu. Są narażone na różne warunki atmosferyczne, więc powinny być odporne na niską temperaturę, wilgoć oraz promienie słoneczne. Sprawdź, czy donica ma otwory odpływowe, aby woda po opadach atmosferycznych nie zbierała się na dnie. Powinna też być bardzo stabilna. W przeciwnym wypadku może się przewrócić podczas silnych podmuchów wiatru.

Donica musi pasować do rozmiaru korzeni i stanowić mniej więcej 1/3 wysokości rośliny. Zachowanie tych proporcji sprawia, że roślina ma szansę swobodnie rosnąć, donica nie jest zbyt przytłaczająca, a jednocześnie pozostaje stabilna.

Oczywiście donice ogrodowe muszą pasować do stylu, w jakim urządzono ogród. Należy zadbać o odpowiedni wygląd: kształt, kolor, materiał wykonania.

Style donic ogrodowych

Style donic ogrodowych odpowiadają stylom ogrodów. Jeśli urządziłeś ogród w stylu klasycznym, to doskonale sprawdzą się donice przypominające antyczne wazy. Mogą być wykonane z kamienia, terakoty lub ceramiki. Ciekawie prezentują się donice z płaskorzeźbami – pełnią funkcję praktyczną i ozdobną.

Styl francuski obfituje w geometryczne kształty, więc donice również powinny spełniać te założenia. Z kolei w stylu angielskim dużo lepiej sprawdzą się proste, kamienne donice, lekko nawiązujące do antyku.

W ogrodach w stylu rustykalnym donice muszą nawiązywać do wiejskiej sielanki, więc powinny być wykonane z drewna, gliny, owinięte snopowiązałką lub ukryte w plecionkach z wikliny. Mogą też być malowane w regionalne wzory.

Ciekawe formy można zastosować w ogrodach w stylu nowoczesnym. Jako że cechują się minimalizmem, to przeważnie donice są jednokolorowe, kamienne, metalowe lub plastikowe, o prostych kształtach. Bardzo często przyjmują geometryczne kształty, np. prostokątne lub o obłej, podłużnej strukturze walca.

Zastosowanie donic ogrodowych

Donice ogrodowe można zastosować w każdym ogrodzie. Coraz częściej pojawiają się również na balkonach, tarasach lub w małych ogródkach przed domami. Doskonale wypełniają przestrzenie, w których zasadzenie roślin jest niemożliwe.

Donice mogą stanowić uzupełnienie ogrodu i być ukryte między zasadzoną roślinnością, a mogą być samodzielnym elementem wystroju, nadając ogrodowi wysublimowany smak. Szczególnie często wykorzystuje się rośliny w donicach w ogrodach nowoczesnych. Sadzi się trawę, a potem ustawia donice o ciekawych kształtach. W tym wypadku donica jest równie istotna jak zasadzona w niej roślina.

Podświetlane donice ogrodowe mogą dodatkowo pełnić funkcję oświetlenia ogrodu. Nie dość, że są funkcjonalne, to jeszcze pięknie wyglądają i wieczorem tworzą niesamowity klimat.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.