Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią?

Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [1]
Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [2]
Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [3]
Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [4]
Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [5]
Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [6]
Fontanna ogrodowa - jak wybrać odpowiednią? [7]
Comment wwwctgncemf7khoufkepfy1b9ocgbxn7

Ogród w naturalny sposób kojarzy się z zielenią i roślinnością, jednak wiele osób nie wyobraża sobie odpoczynku w ogrodzie, w którym nie ma wody. Woda sprawia, że ogród staje się bardziej refleksyjny, romantyczny i elegancki. Niektórzy decydują się na stawy z rybami, szczególnie karpiami koi, inni cieszą się naturalnymi strumykami przecinającymi ich ogród, a jeszcze inni wolą słuchać plusku wody przelewającej się w fontannie.

Dlaczego warto postawić fontannę w ogrodzie?

Fontanna ogrodowa przykuwa uwagę i sprawia, że ogród staje się jeszcze przyjemniejszym miejscem. Cichy szum wody działa kojąco i uspokajająco, sprzyja wypoczynkowi. Woda rzuca piękne refleksy świetlne, gdy padają na nią promienie słoneczne, więc nie można odmówić jej walorów estetycznych. A fontanna dopasowana do stylu, w jakim urządzono ogród, będzie stanowiła wspaniałą ozdobę. Poza tym woda przepływająca przez fontannę nawilża powietrze, dzięki czemu nawet w upalne dni, jest czym oddychać.

Rodzaje fontann

Istnieje wiele rodzajów fontann, które różnią się od siebie nie tylko kształtem czy wielkością, ale również sposobem przelewania wody oraz rodzajem pomp i dysz pozwalających na pracę fontanny.

Fontanna umieszczona w sadzawce

Jeśli masz już oczko wodne, to możesz je wykorzystać. Wystarczy umieścić dyszę w sadzawce i podłączyć do niej pompę, a w krótkim czasie będziesz mógł cieszyć się wodą strzelającą w górę. Pamiętaj, że rodzaj strumienia zależy od rodzaju dyszy. Strumień może przyjąć kształt gejzera, kielicha czy mgiełki. Jeśli masz duży staw, to możesz zdecydować się na fontannę wielostopniową, która ma kilka dysz o różnym ciśnieniu. Dzięki temu każdy strumień będzie innej wysokości. Osobom, które mają w sadzawce rybki, poleca się fontanny pieniące, ponieważ bardzo dobrze natleniają wodę. W przypadku fontanny umieszczonej w sadzawce należy zadbać o filtry czyszczące. W przeciwnym wypadku dysza może się zapchać przez rozwijające się glony i wodorosty. Ciekawą alternatywą dla filtrów są pływające fontanny, które nie są przytwierdzone do dna, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko obrośnięcia dyszy oraz zassania glonów przez pompę.

Fontanny wolnostojące

Samodzielne fontanny są świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku bardzo dużych ogrodów, jak i ogrodów o niewielkiej powierzchni. Wystarczy dobrać rodzaj i kształt fontanny do stylu i wielkości ogrodu, aby uzyskać doskonały efekt. Na przykład w ogrodzie w stylu japońskim fontanna może przyjąć formę dużego kamienia, z którego woda powoli spływa między inne kamienie. Całość takiej fontanny zajmie maksymalnie 1 m2 powierzchni, a efekt jest genialny. Innym rozwiązaniem są piętrowe fontanny, w których woda stopniowo spływa na niższe poziomy. Dzięki takiemu zabiegowi fontanna nie zajmuje wiele miejsca, ale jest dość duża i bardzo atrakcyjna wizualnie. Dla miłośników ptaków spełnieniem marzeń będzie fontanna z misą. Zwierzęta z pewnością chętnie skorzystają z dobrodziejstw wody, gdy tylko nadejdzie lato. Oczywiście rozwiązań i opcji wyboru jest bardzo dużo, więc ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych upodobań, stylu, w jakim urządzono ogród, a także możliwości przestrzennych. Należy bowiem pamiętać, że wolnostojąca fontanna potrzebuje dostępu do prądu, pompy oraz zbiornika z wodą – nierzadko wkopanego w ziemię.

Inne rodzaje fontann

Dla osób lubiących nieoczywiste rozwiązania producenci stworzyli fontanny o dodatkowych opcjach. Jeśli tylko masz miejsce i odpowiednie fundusze, możesz postawić fontannę muzyczną, która dostosowuje strumienie wody do muzyki, którą akurat gra. Wymaga to odpowiedniego oprogramowania komputerowego i specjalistów, którzy dostosują dysze do melodii, jednak efekt jest zjawiskowy. Niektórzy dodają do tego zmieniające się oświetlenie. Jeszcze innym rozwiązaniem są fontanny przeznaczone do chłodzenia i zabawy. Mają szereg różnych lejków i wiaderek, pod którymi można stanąć i oblać się wodą, a powierzchnia jest wyłożona matą antypoślizgową. Stanowią doskonałą zabawę dla dzieci i najczęściej są montowane w ogrodach, w których często bywają maluchy. Stąd też fontannę kąpielową często nazywa się „pluskownicą".

Fontanna ogrodowa – z jakiego materiału najlepsza?

Fontanna ogrodowa powinna pasować do stylu ogrodowego oraz roślinności. Oczywiście kształt i rodzaj fontanny mają ogromne znaczenie, jednak nie można zapominać o tworzywie wykorzystanym do zrobienia fontanny. W dużej mierze to właśnie wybór odpowiedniego materiału sprawia, że fontanna pasuje do ogrodu. Kamienne fontanny ogrodowe są najbardziej popularne, ponieważ sprawdzają się właściwie w każdym stylu ogrodowym. Są wytrzymałe i nie wymagają częstych konserwacji. Oprócz tego można kupić również fontanny z betonu (mają podobne właściwości jak kamienne, tylko są tańsze i oferują więcej różnorodnych form), ceramiki, metalu lub szkła. Dwa ostatnie materiały wspaniale wyglądają w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach. Niestety na szklanych fontannach szybko powstają zacieki. Niektórzy decydują się też na fontanny z drewna, chociaż wymagają bardzo częstych konserwacji.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.