Jak udekorować ogród na Święta?

Jak udekorować ogród na Święta? [1]
Jak udekorować ogród na Święta? [2]
Jak udekorować ogród na Święta? [3]
Jak udekorować ogród na Święta? [4]
Jak udekorować ogród na Święta? [5]

Święta Bożego Narodzenia to ten niezwykły czas w roku, gdy szczególnie wyraźnie przypomina o sobie tradycja dekorowania domów i mieszkań. Od niedawna zwyczaj ten przeniósł się także do ogrodów. Moda na bożonarodzeniowe dekoracje umieszczane przed domem przywędrowała do nas zza oceanu. Decydując się na wykonanie takiej aranżacji, pamiętać należy, że granica pomiędzy dobrym smakiem a kiczem jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć, szczególnie w gorącym okresie przygotowań do Świąt.

Kluczem do stworzenia eleganckich dekoracji świątecznych jest wykorzystanie naturalnych cech ogrodu, z uwzględnieniem rosnących w nim roślin, a także wybranie jednej, ustalonej konwencji dotyczącej charakteru i wyglądu wybranych ozdób. Przykładem może być chociażby umieszczenie dużych czerwonych kokard na elementach budynku i otoczenia takich jak kolumny czy ogrodzenia i bramy. Na drzwiach wejściowych można umieścić stroik, a nad oknami lub parapetami powiesić girlandy. Możliwości jest naprawdę wiele, warto jednak zachować umiar i nie zapominać o tym, by czerpać przyjemność ze wszystkich przedświątecznych przygotowań.

Żywa choinka

Żywa choinka

Mało kto wyobraża sobie święta bez choinki. To, czy w domu decydujesz się na żywą, jest osobną kwestią. W ogrodzie, co jak najbardziej naturalne, najlepiej sprawdzi się żywa choinka. Ostatecznie gdzie będzie pasować lepiej niż właśnie tutaj?

Możesz kupić małą choinkę doniczkową i patrzeć jak z roku na rok staje się coraz większa i bardziej dorodna albo od razu zdecydować się na większe drzewko. Kto by nie chciał cieszyć oczu przynajmniej dwiema choinkami? Warto, prawda? Pamiętaj, żeby przyozdobić choinkę lampkami oraz innymi ozdobami, zarówno świecącymi, np. gwiazdkami, jak i zwykłymi bombkami, które będą się ładnie prezentować w ciągu dnia.

Lampki choinkowe

Lampki choinkowe

Lampki choinkowe kojarzą się głównie z ozdobami na choince, jednak nie musisz podchodzić do sprawy w tak oczywisty sposób. Z pewnością będą się świetnie prezentować na drzewkach i krzewach w ogrodzie. Lampkami choinkowymi można też ozdobić ganek, werandę, framugi okienne, dach czy płot. W końcu zewnętrzna część domu bezpośrednio wiąże się z wizualnym efektem ogrodu, a skoro tak, to warto zadbać również o jego przystrojenie.

Jeśli zdecydujesz się na rozwieszenie lampek na drzewach, dopilnuj, aby odpowiednio przytwierdzić lampki do gałęzi. Pamiętaj, że będą narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne, szczególnie silny wiatr i śnieg. Źle zabezpieczone lampki w najlepszym wypadku się poprzesuwają i będą nieładnie wyglądać, a w najgorszym mogą uszkodzić instalację elektryczną lub połamać gałęzie drzewa.

Przed zakupem lampek choinkowych koniecznie sprawdź, czy nadają się do wywieszenia na zewnątrz. Muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i mrozem. Sprawdź też, czy nie przeciążają insalacji elektrycznej w domu.

Świąteczne dekoracje świetlne

Świąteczne dekoracje świetlne

Jeśli okaże się, że lampki choinkowe nie sprawdzają się w ogrodzie, to zainwestuj w świecący łańcuch ledowy. Jest bardzo wytrzymały i daje doskonałe efekty, szczególnie przy ozdabianiu ścian domu. Możesz stworzyć z niego różne kształty i uformować np. w kształt śnieżynek, które zamontujesz na ścianie. Jeśli w ogrodzie masz altankę, to świecący łańcuch ledowy wspaniale ją ozdobi.

Bardzo ładnie prezentują się też tzw. sople, czyli lampki umieszczone na kilkunastocentymetrowych sznurkach przymocowane do głównego kabla. Dzięki temu jeden sznur lampek daje dużo ciekawszy efekt, opadając swobodnie w dół i przypominając sople zwisające z dachu.

W sklepach można znaleźć różne świecące ozdoby, np. gwiazdki lub kule. Niektóre nadają się do udekorowania drzew w ogrodzie, inne świetnie wyglądają jako samodzielny element dekoracyjny. Ostatecznie możesz je zawiesić na oknach, nawet po wewnętrznej stronie. I tak będą widoczne z ogrodu.

Świecące figurki świąteczne

Świecące figurki świąteczne

W miastach instalacje świetlne są popularne już od wielu lat, a teraz powoli przenoszą się również do przydomowych ogrodów. Coraz częściej można zauważyć świecącego bałwanka lub aniołka, a nawet Świętego Mikołaja siedzącego w saniach ciągniętych przez renifery. Inni stawiają na bardziej niecodzienne rozwiązania, np. imitujące pluszowe misie lub stosy prezentów. Instalacje mogą mieć nawet 1-1,5 metra wysokości.

Alternatywą dla dużych instalacji są małe, świecące figurki świąteczne, które można umieścić na gałęziach lub na schodach. Niektórzy wykorzystują świecące akcesoria do wytyczenia drogi od furtki do drzwi wejściowych. Stosują w tym np. celu biało-czerwone laski cukrowe.

Figury i rzeźby ogrodowe

Figury i rzeźby ogrodowe

Jeśli na co dzień masz w ogrodzie jakieś figury lub rzeźby ogrodowe, to nie bój się ozdobić ich lampkami choinkowymi. Święta mogą być odrobinę kiczowate i właśnie dzięki temu są takie piękne. Jeśli w ogrodzie masz aniołka, to powinieneś mieć żadnych wątpliwości, że to świąteczna figurka. Ale w Święta nawet z krasnala ogrodowego można zrobić świątecznego elfa lub Świętego Mikołaja.

Dekoracje świąteczne

Dekoracje świąteczne

Dekoracje świąteczne na ogół stawia się w domu na stole, parapecie lub gzymsie kominka, ewentualnie zawiesza w oknach. Jednak nikt nie powiedział, że nie można przenieść tego zwyczaju do ogrodu! Figurki możesz postawić na schodach lub na werandzie, a zawieszki będą pięknie ozdabiać drzewa i krzewy. Pamiętaj, że w ciągu dnia przez kilka godzin jest jasno, więc warto zadbać, aby świąteczny nastrój w twoim ogrodzie był widoczny również w promieniach słonecznych. Zawieszki w kształcie gwiazdek czy aniołków zwrócą uwagę przechodniów swoją urodą, a cicho dzwoniące dzwoneczki sprawią, że dzieci będą myślały, że gdzieś w pobliżu są renifery Świętego Mikołaja.

Girlandy, maty i wianki bożonarodzeniowe

Girlandy, maty i wianki bożonarodzeniowe

Kolejnym trendem przyniesionym zza oceanu są wianki bożonarodzeniowe wieszane na drzwiach wejściowych. Zwyczajowo miały informować gości, że ich obecność za tymi drzwiami jest mile widziana. Jest to ładna tradycja, więc dlaczego nie wywiesić świątecznego wianka, nie rozwiesić maty girlandowej lub girlandy nad framugą?

W zależności od upodobań i formy ozdobienia ogrodu, możesz zdecydować się na wianek z żywych gałązek lub z wikliny. Dalej decyzja należy do Ciebie: czy decydujesz się na gotowy, w pełni ozdobiony wianek, czy wolisz kupić podstawę, a dekoracje dopasować osobiście zgodnie z potrzebami i upodobaniami. Oczywiście zarówno wianek, jak i niezbędne ozdoby bez problemu kupisz w sklepie.

W przypadku samodzielnego ozdabiania znów masz wiele opcji. Możesz zdecydować się na naturalne dekoracje, np. szyszki, orzechy włoskie czy gałązki ostrokrzewu z ich pięknymi czerwonymi owocami. Jednak jeśli wolisz, to możesz przyozdobić wianek bombkami, kokardkami i świątecznymi ozdóbkami, np. gwiazdkami lub aniołkami. Bez względu na rodzaj ozdób, możesz przyprószyć wianek sztucznym śniegiem w sprayu lub pomalować niektóre dekoracje na złoto lub srebrno (np. orzechy włoskie i szyszki).

Girlandy świąteczne doskonale dopełnią świątecznego wizerunku ogrodu. Wystarczy rozwiesić je między gałęziami, aby opadały lekkim łukiem lub gęsto przyozdobić nimi całe drzewa od pnia aż po czubek. Krzaki przycięte w kształt kuli lub stożka oplecione świecącymi girlandami będą błyszczeć i przykuwać uwagę. A co równie istotne – takie girlandy przydadzą się również na letnie grillowanie.

Inne sposoby świątecznego oświetlenia ogrodu

Inne sposoby świątecznego oświetlenia ogrodu

Masz już światełka, czy to w postaci lampek choinkowych, girland czy nawet świątecznych ozdób, jednak wciąż Ci czegoś brakuje? Może odrobiny świątecznego zapachu i klimatu? Pochodnie ogrodowe doskonale uzupełnią wystrój ogrodu. Ich delikatne, migocące światło sprawi, że ogród ożyje. Jeśli dodasz do paliwa delikatny olejek zapachowy (oczywiście sprawdź najpierw, czy się do tego nadaje i nie tworzy z paliwem wybuchowej mieszanki!), to uzyskasz też wspaniały zapach.

Lampiony ogrodowe mają różne kształty, a te w formie latarenek przywodzą na myśl zimę i Święta, więc również doskonale sprawdzą się jako świąteczna dekoracja. Zainteresuj się lampionami szczególnie wtedy, gdy nie planujesz za mocno ozdabiać ogrodu innymi światełkami. Lampiony nadadzą ogrodowi tajemniczego klimatu i mogą stanowić dobry sposób na oświetlenie ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych lub od drzwi do podjazdu. Jeśli przy ścieżce nie masz ozdobnych krzewów, a droga znajduje się na tym samym poziomie co trawnik, to jest to wręcz wskazane.

Warto też zwrócić uwagę na donice podświetlane, które dają wspaniałe, ciepłe i mleczne światło. Będą przepięknie wyglądać w zestawieniu z kolorowymi lampkami choinkowymi i mogą stanowić wspaniałą, niecodzienną, świąteczną dekorację, szczególnie jeśli umieścisz światełka w donicy. W ten sposób mleczne światło zabarwi się różnymi kolorami, tworząc bardzo intrygujące zestawienie świetlne.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.