Jak zbudować basen w domu?

Jak zbudować basen w domu? [1]
Jak zbudować basen w domu? [2]
Jak zbudować basen w domu? [3]

Marzysz o własnym basenie, ale zniechęca Cię fakt, że w naszej strefie klimatycznej pogoda latem to loteria, a w pozostałe pory roku jest zbyt zimno na pływanie? Rozważ zbudowanie basenu pod dachem, a deszcz czy opadający słupek rtęci nie zepsują Twojego relaksu w wodzie.

Basen w ogrodzie to tańsze, mniej problematyczne i bardziej elastyczne rozwiązanie. Możesz go zbudować w każdej chwili i nie musisz brać pod uwagę tej inwestycji na etapie budowy domu, gdy jest najwięcej wydatków i mnóstwo spraw do załatwienia. Jednak z drugiej strony, tylko basen domowy umożliwia kąpiel niezależnie od warunków atmosferycznych, co jest największą zaletą tego rozwiązania.

Basen domowy – koszt wybudowania i utrzymania

Najpierw musisz sprawdzić, czy budowa basenu mieści się w granicach Twojego budżetu. Szacuje się, że na takie przedsięwzięcie trzeba wydać co najmniej 100-120 tys. złotych, a miesięczny koszt utrzymania zaczyna się od 2 tys. złotych. Jeśli chodzi o górną granicę, świetnie pasuje tutaj powiedzenie „the sky is the limit".

Zapewne zastanawiasz się, ile ostatecznie wydasz na swój wymarzony basen domowy. Koszt zależy m.in. od zastosowanej technologii, wielkości basenu oraz oprzyrządowania. Spore znaczenie dla budżetu będzie miało również to, czy budujesz pływalnię jednocześnie z domem, czy chcesz wykonać gruntowny remont w już istniejącym budynku.

Basen domowy – jak zabrać się do budowy?

Decyzję o budowie basenu najlepiej podjąć na etapie wznoszenia budynku. Dzięki temu unikniesz kosztownego i kłopotliwego remontu, m.in. kucia podłogi, przebudowy ścian czy rozbudowy istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Weź pod uwagę, że pracownie architektoniczne mają w swojej ofercie gotowe projekty domów z basenami. Tym sposobem zyskasz pewność, że podłoga wytrzyma ciężar niecki wypełnionej wodą, a pomieszczenie będzie odpowiednio przygotowane pod kątem instalacji wod-kan i wentylacji. Poza tym, jeśli pływalnia będzie uwzględniona w projekcie budynku, wówczas ominą Cię formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na basen domowy kryty.

O czym pamiętać, decydując się na basen w domu?

Najpierw musisz zdecydować, gdzie urządzisz swoją prywatną pływalnię. Ze względu na ciężar napełnionej niecki oraz konieczność zagłębienia basenu w podłożu, najlepszym rozwiązaniem będzie piwnica lub pomieszczenie na parterze (np. ogród zimowy).

Następnie musisz wybrać technologię i materiały. Basen możesz wykonać w sposób tradycyjny z żelbetu lub bloczków betonowych, ale łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej niecki z wytrzymałego materiału (np. akrylu) ze stalową obudową.

Basen domowy nie może funkcjonować bez oprzyrządowania, w tym pomp i filtrów. W zależności od technologii wykonania basenu osprzęt może znajdować się w osobnym pomieszczeniu technicznym lub bezpośrednio pod niecką, w zdejmowanej zabudowie.

Basen domowy kryty wymaga również wydajnego systemu wentylacji, który nie dopuści do skraplania się wody na ścianach, suficie i oknach. Dodatkowo warto pomyśleć o sposobie ogrzewania basenu – mogą to być grzałki, wymienniki ciepła czy kolektory słoneczne. Tutaj ogromną rolę odgrywa izolacja termiczna niecki, dzięki której woda dłużej pozostaje ciepła, a rachunki za prąd nie poszybują w górę.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.