Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu

Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [1]
Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [2]
Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [3]
Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [4]
Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [5]
Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [6]
Karmnik dla ptaków: wybór i miejsce montażu [7]

Ptaki nie mają łatwego życia, a zimą dodatkowo cierpią z powodu braku pożywienia. Możesz im pomóc, stawiając w ogrodzie karmnik dla ptaków. Karmnik jest doskonałym sposobem na wspomaganie ptaków zimową porą oraz kształtowanie w dzieciach postaw proekologicznych. Należy jednak wiedzieć, jak powinna wyglądać ptasia jadłodajnia oraz gdzie ją umieścić, żeby zapewnić ptakom odpowiednie warunki.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze karmnika dla ptaków?

Karmnik dla ptaków musi pomieścić ptaki, które będą do niego przylatywać. To jasne. Ale na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Z jednej strony trzeba zadbać o to, aby ptaki czuły się w karmniku jak najbezpieczniej. Oznacza to w miarę duże i przestronne otwory, dzięki którym ptaki będą mogły obserwować otoczenie. Im swobodniejszy dostęp do karmnika, tym mniejszy sygnał informujący o potencjalnej pułapce. Z drugiej strony należy skupić się na elementach ułatwiających ludziom wsypywanie jedzenia oraz czyszczenie karmnika. Tak, karmnik należy regularnie sprzątać zarówno z ptasich odchodów, jak i starego, często wilgotnego jedzenia. Jeśli nie będziesz tego robić, to ptaki mogą się rozchorować, przenosząc zarazki między sobą, lub z powodu spleśniałego jedzenia, na którym pojawią się grzyby. To z kolei prowadzi do trzeciej ważnej sprawy. Mimo że karmnik powinien oferować możliwie jak najlepszą widoczność ptakom, powinien być też dobrze zabezpieczony przed zimnem i wilgocią. Dzięki temu jedzenie dłużej zachowa świeżość i zmniejszy się ryzyko podania ptakom zepsutego pokarmu. To właśnie dlatego większość karmników ma spadziste dachy kończące się nieco poniżej poziomu podstawy.

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Wygląd i wielkość karmnika dla ptaków zależy od tego, jakie ptaki będą go odwiedzać. Jeśli w Twojej okolicy królują sikorki, wróble i mazurki, to możesz wybrać mniejszy karmnik, ale w przypadku gołębi czy sójek rozmiary ptasiej stołówki muszą być zdecydowanie większe.

Rodzaj karmnika

Najczęściej spotyka się karmniki przypominające domek o prostokątnej podstawie i stromym zadaszeniu, jednak nie jest to jedyna możliwość. Oprócz tego coraz częściej można znaleźć karmniki tubowe, które zapewniają odpowiednią ochronę pożywieniu i są proste w obsłudze zarówno dla człowieka, jak i dla ptaków. Popularne stają się też karmniki z siatki. Ich największą zaletą jest duża pojemność, dzięki czemu nie trzeba tak często dosypywać jedzenia.

Materiał wykonania

Najczęściej wykonuje się karmniki z naturalnych materiałów, szczególnie z drewna i wikliny. Dzięki temu ptaki czują się swobodnie, a człowiek ma pewność, że karmnik jest solidnie wykonany. Zdarzają się też karmniki metalowe, wtedy jednak należy uważać, żeby odpowiednio zabezpieczyć ostre krawędzie, aby ptaki się nie pokaleczyły. Nowym i stosunkowo ciekawym rozwiązaniem są karmniki wykonane z butelek PET. To całkiem interesujący pomysł w kontekście nauczenia dziecka dbania o środowisko, recyklingu i ponownego wykorzystywania surowców.

Kolor

Niby szczegół, ale należy pamiętać, że ptaki nie lubią jaskrawych kolorów, w związku z tym lepiej nie malować karmnika i zostawić naturalny odcień drewna. Jeśli już koniecznie chcesz pomalować domek dla ptaków, to wybierz kolory maksymalnie zbliżone do naturalnego – ciemnozielony, brązowy, ciemnopomarańczowy, beżowy. I powstrzymaj się przed pomalowaniem karmnika od środka – ptaki i tak tego nie docenią.

Miejsce montażu karmnika dla ptaków

Karmnik dla ptaków należy postawić w pewnej odległości od domu, aby ptaki miały spokój i czuły się bezpiecznie. Poza tym ptaki nie widzą szyb, więc zbyt bliskie usytuowanie karmnika mogłoby doprowadzić do obijania się ptaków o okna. Z drugiej strony, co to za przyjemność, postawić karmnik i nie móc podglądać sikorek i wróbli przybyłych na przekąskę? Jest na to rada – postaw karmnik w takim miejscu, żeby mieć dobry widok z okna. Jeśli odległość nie pozwala Ci na swobodne podziwianie gości, to zaopatrz się w lornetkę. Bardzo dobrym miejscem do postawienia karmnika jest południowa część ogrodu, ponieważ zawsze jest tam odrobinę cieplej niż w jakimkolwiek innym miejscu. Musisz podjąć decyzję, czy karmnik będzie podwieszany do gałęzi czy postawiony na słupku. W obu przypadkach musisz zadbać o zabezpieczenie go przed dostępem dzikich zwierząt i kotów. Jeśli zawieszasz karmnik, to musisz zadbać o ograniczenie dostępu od góry. Z kolei słupek powinien mieć minimum 1,5-2 metry wysokości, aby kot nie mógł w prosty sposób dostać się do środka. Dobrym utrudnieniem będzie ustawienie karmnika między krzakami, które uniemożliwią kotu łatwe odnalezienie słupka. Stojący karmnik powinien być oddalony od drzew, aby zwierzęta nie mogły na niego zeskoczyć z gałęzi.

Kiedy postawić karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków należy wystawić późną jesienią, a zlikwidować wczesną wiosną. W tym okresie ptaki mają utrudniony dostęp do pokarmu. Zwróć jednak uwagę na pogodę i jeśli robi się cieplej, wysypuj mniej karmy, a zwiększaj dawki wtedy, gdy jest zimno. W ten sposób gdy tylko zrobi się wystarczająco ciepło, ptaki zaczną szukać pożywienia poza karmnikiem i nie uzależnią się od wydawanego im jedzenia.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.