Mały ogród - jak urządzić go modnie, funkcjonalnie i atrakcyjnie?

Mały ogród - jak urządzić go modnie, funkcjonalnie i atrakcyjnie? [1]
Mały ogród - jak urządzić go modnie, funkcjonalnie i atrakcyjnie? [2]
Mały ogród - jak urządzić go modnie, funkcjonalnie i atrakcyjnie? [3]
Mały ogród - jak urządzić go modnie, funkcjonalnie i atrakcyjnie? [4]
Mały ogród - jak urządzić go modnie, funkcjonalnie i atrakcyjnie? [5]

Mały ogród to często duże zmartwienie, gdyż nie wiemy, w jaki sposób go zaaranżować, aby było funkcjonalnie i atrakcyjnie. W poniższym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych trików - to działa! Mały ogród - duże wyzwane projektowe, jednak efekt może być oszałamiający. Co zrobić? Radzimy w artykule.

Od wieków ludzie lubili przebywać na łonie natury - piękne krajobrazy, czyste powietrze i obcowanie z przyrodą przekonywało i przekonuje nas, że warto. Obecnie również coraz częściej uciekamy z miasta na wieś, gdzie oczyma wyobraźni widzimy siebie, relaksujących się na świeżym powietrzu. BARDZO CZĘSTO WŁAŚNIE W TYM CELU PLANUJEMY POSIADAĆ WŁASNY OGRÓD.

Ogród przydomowy kusi nas wszystkich perspektywą ciekawego i zdrowego spędzania czasu. Tylko od nas zależy w jaki sposób będziemy tam wypoczywać - czy lubimy leżakować na słońcu w miękkim leżaku, a może wolimy wesołe spotkania w gronie najbliższych, lub kusi nas ciekawa lektura w wygodnym hamaku. Niezależnie czy mamy zamiar spędzać wolny czas w samotności czy z licznymi członkami rodziny - dziećmi, wnukami, rodzeństwem, każdy ogród jest w stanie zapewnić nam miłe doznania i atrakcje, oraz ciekawe warianty wspólnego wypoczynku. Może lubimy się razem zmęczyć - na przydomowym boisku do gry, placu zabaw dla dzieci lub chcemy realizować pasję ogrodniczą i marzymy o ekologicznym ogródku - nic trudnego!

Ogród to bogactwo możliwości spędzania wolnego czasu - niezależnie co sobie wymarzymy!

Bardzo często, niestety, wydaje się nam, że jeżeli nasz ogród jest 'nieidealny' czyli nie ma prostokątnego lub kwadratowego kształtu, żyznej ziemi, dużych wymiarów - to musimy rezygnować z naszych planów, bo nie da się tego pogodzić. NIC BARDZIEJ MYLNEGO!

W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, jak rozwiązać jeden z takich problemów - a mianowicie jak zagospodarować mały ogród, aby było ATRAKCYJNIE, FUNKCJONALNIE I PRZESTRONNIE.

Jak ukształtować przestrzeń?

Pomimo, że przestrzeń i miejsce w małym ogrodzie jest ograniczone, możemy zaaranżować je w sposób ładny i ciekawy. Najważniejsza zasada, o jakiem musimy pamiętać, aby stworzyć miejsce ciekawe, to aby nie pokazywać wszystkiego od razu. Staramy się aby nasz ogródek nie był płaską jak blat stołu przestrzenią, gdzie wzdłuż płotu rosną tuje, gdzieniegdzie a trawniku pojedyncze drzewa i krzewy, a w rogu stoi altanka. Wchodząc do takiego ogrodu, nasz gość jest w stanie zobaczyć wszystko od razu, widzi całą przestrzeń i może ją ocenić, dokładnie szacując jej rozmiar. Jeżeli jest to mały ogród, takiej kompozycji musimy unikać.

Przestrzeń małego ogrodu powinna być podzielona na mniejsze strefy, które pojawiają się kolejno po sobie, i są niejako delikatnie przesłonięte, ukryte jak za kurtyną, która w czasie spaceru po ogrodzie odsłania jego kolejne tajemnice. Takie kurtynowanie przestrzeni jest bardzo cennym zabiegiem projektowym, gdyż przestrzeń ukryta i podzielona na mniejsze, optycznie wydaje się większa.

Kolejnym krokiem, który pomoże nam stworzyć ciekawe miejsce jest urozmaicanie ukształtowania gruntu.

Pagórki, mniejsze wzniesienia, zagłębienia, teren pofałdowany, rabaty wyniesione i inne elementy, które zróżnicują płaską nawierzchnię, spowodują, że teren będzie więc wydawał po pierwsze większy, a po drugie ciekawszy. Takie zabiegi również ułatwią nam przesłanianie i delikatne oddzielanie od siebie stref.

Najczęstszym błędem podczas aranżacji trudnych miejsce jest rezygnacja z jakiegoś jego fragmentu, bo nie da się tam nic zrobić. To duży błąd. NIE MA MIEJSC gdzie nie da się urządzić ciekawej przestrzeni - w małym ogrodzie, gdzie miejsce jest ograniczone, musimy wykorzystywać każdą przestrzeń - pionową, poziomą, miejsca pod drzewami, przy murach, zacienione, miejsca na dachach... i wiele innych. Aby stworzyć ogród przestronny i zgrabny, każde miejsce w małym ogrodzie musi być przemyślane i zaplanowane, nie możemy go zostawić bez aranżacji, bo jest to marnowanie miejsca z potencjałem, którego przecież nam brakuje.

Granice w małym ogrodzie

Granice w małym ogrodzie, to element, którego nie lubimy... ograniczają nasza małą przestrzeń, sztywno wskazując gdzie powinna się zaczynać i gdzie kończyć. Granice w małym ogrodzie powinny się zacierać, być elastyczne, delikatne i ażurowe.

Oznacza to, że: rezygnujemy z twardego, zabudowanego ogrodzenia lub żywopłotu. Możemy zrezygnować z niego całkowicie - co jest coraz modniejszym trendem w architekturze ogrodowej - lub wykonać je jako delikatne zaznaczenie naszej strefy prywatnej. Decydujemy się na drewniane ogrodzenia ażurowe, z otwarciami widokowymi - koronkowymi przęsłami, oknami w żywopłocie. Pozwalamy, aby nasz ogródek łączył się z otoczeniem, aby roślinność przelewała się przez nie na zewnątrz, co optycznie złagodzi granice naszej działki i powiększy jej obszar.

Również w samym ogrodzie staramy się nie definiować ostro granic poszczególnych stref, staramy się w tym celu wybierać elementy bardziej naturalne, jak ukształtowanie tereneu lub roślinność.

Rośliny do małych przestrzeni

Rośliny to najważniejszy element każdego ogrodu, pozwalają nam kształtować przestrzeń, wyrażać charakter ogrodu. W małych ogrodach musimy starać się zachować porządek i unikać wrażenia ciasnoty, dlatego kompozycje roślinne muszą być starannie przemyślane. Projektując kompozycje roślinne, powinniśmy stosować następujące zasady:

  • unikamy zbyt dużej liczby gatunków, staramy się nie tworzyć ogrodu botanicznego, decydujemy się na kilka sprawdzonych gatunków roślin, które wykorzystujemy do komponowania rabat w całym ogrodzie. Staramy się tworzyć formy dynamiczne, zgrabne, które nie ograniczają zbyt mocno przestrzeni.
  • unikamy roślin ekspansywnych, które mogą zaszkodzić innym roślinom, rosnącym razem z nimi, poprzez ograniczanie ich przestrzeni życiowej, wykorzystywanie dużej ilości substancji odżywczych; rośliny intensywnie rosnące mogą w krótkim czasie zdominować naszą przestrzeń do tego stopnia, że będzie ona odbierana jako ciasna i za mała, aby pomieścić te wszystkie rośliny.
  • cenimy rośliny, które długo są dekoracyjne, ponieważ nie mamy zbyt wiele miejsca aby zapewnić sobie atrakcyjność ogrodu przez wybór dużej ilości gatunków, których zmienność będzie się uzupełniać. Rośliny, które dobieramy do małych ogrodów, muszą być dekoracyjne nie tylko podczas okresu kwitnienia, ale także latem, gdy mają na przykład owoce, jesieniom przez atrakcyjnie przebarwiające się liście i zimą, prezentując ładny pokrój lub barwę kory.
  • wybieramy chłodne barwy, które optycznie powiększają. Takie kolory jak: błękity, fiolety, róże i biele powiększają przestrzeń w jakiej się znajdują, dlatego decydujemy się na rośliny w tych odcieniach, a unikamy barw ciepłych (czerwień, pomarańcz, żółć).
  • wymiary rośliny dorosłej, które musimy poznać przed doborem rośliny do ogrodu, nie możemy bowiem zdecydować się na gatunki za duże. Musimy pamiętać sadząc rośliny, że najczęściej kilkakrotnie zwiększą one swoją wielkość.

Złudzenia optyczne

Złudzenia optyczne to najlepsze sposoby na wizualne powiększenie ogrodu. Dzięki nim, tworzymy przestrzeń tak gdzie jej nie ma.

Najpopularniejszym sposobem, na oszustwa wizualne w ogrodzie, są lustra. Ustawione w miejscach strategicznych, małych, wąskich lub na granicach, mogą stworzyć wrażenie (nie)istniejącej przestrzeni. Ważne jest, aby widok odbity w lustrze był atrakcyjny. Lustra mogą mieć postać szklanej tafli, ale coraz częściej spotyka się lustrzane kule czy inne dodatki, które pomagają stworzyć ciekawy efekt optyczny. Rolę powierzchni odbijającej może spełniać także tafla wody, w oczku czy stawiku.

Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni ogrodowej, jest zastosowanie oszustwa optycznego. Najbardziej znanym jest to, opierające się na naturalnej zależności zmniejszania się przedmiotów, wraz z zwiększeniem odległości. Jeżeli planujemy nasadzenia roślinne lub ustawienie dekoracji, i chcemy wykorzystać jednakowe przedmioty lub rośliny, to ustawiające największe blisko nas, a małe dalej, powiększymy efekt, wywołany naturalnym zjawiskiem i rzeczywista odległość pomiędzy nami a ostatnim przedmiotem (dodatkowo sztucznie pomniejszonym) wyda się większa.

Efekt końcowy

Nie ważne jaki rozmiar ma nasz ogród. Ważne na nim zaplanujemy. Nie należy się poddawać, bo mimo że mały ogród to duże wyzwanie, to efekt może być oszałamiający.

Aranżując mały ogród, pamiętajmy, że chcemy uzyskać miejsce zaskakujące, zgrabne i funkcjonalne, ale chcemy uniknąć wrażenia ciasnoty. Kilka sprawdzonych rad, które Państwu zaproponowaliśmy, z pewnością w tym pomoże.


Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: (http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

Produkty

59.99
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.