Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe. Jak osłonić ogród przed okiem sąsiadów?

Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe. Jak osłonić ogród przed okiem sąsiadów?…
Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe. Jak osłonić ogród przed okiem sąsiadów?…
Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe. Jak osłonić ogród przed okiem sąsiadów?…
Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe. Jak osłonić ogród przed okiem sąsiadów?…
Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe. Jak osłonić ogród przed okiem sąsiadów?…

Sąsiedzi nie dają Ci spokoju i gdy tylko wychodzisz do ogrodu, czujesz na sobie ich baczne spojrzenia? Wodzą za Tobą wzrokiem, przez co czujesz się skrępowany we własnym ogrodzie? Możesz to zmienić! Wystarczy, że osłonisz swoją prywatną przestrzeń. Boisz się, że w ten sposób zniszczyć efekt wizualny ogrodu? Niesłusznie – maty ogrodzeniowe i płoty kratkowe doskonale wpisują się w większość stylów ogrodowych, są eleganckie i stanowią doskonałe uzupełnienie małej architektury ogrodowej.

Maty ogrodzeniowe

Maty ogrodzeniowe stanowią świetną osłonę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów oraz chronią rośliny przed wiatrem. Istnieje kilka rodzajów mat ogrodzeniowych, dzięki czemu każdy znajdzie matę dostosowaną do stylu, w jakim urządził ogród. Maty można podzielić na te wykonane z naturalnych materiałów oraz te z tworzyw sztucznych. Wśród naturalnych mat ogrodzeniowych warto wyróżnić maty wiklinowe, które doskonale wpasowują się w otoczenie i stają się praktycznie niewidoczne wśród roślin, a jednocześnie są na tyle gęsto splecione, że uniemożliwią sąsiadom podglądanie Twoich poczynań w ogrodzie. Coraz częściej można też zobaczyć ogrodzenia we wschodnich klimatach, ponieważ maty bambusowe zyskują coraz większą popularność. Po części wynika to z faktu, że można je przycinać do swoich potrzeb, a po części dlatego, że bardzo dobrze się prezentują i są wytrzymałe. Sztuczne maty dają większy wybór kolorystyczny, jednak na szczególną uwagę zasługuje mata z syntetycznej rafii. Jest bardzo wytrzymała i elastyczna, więc doskonale nadaje się na osłonę.

Płoty kratkowe

Płoty kratkowe doskonale ograniczają widoczność, a do tego świetnie nadają się do posadzenia na nich roślin pnących. W ten sposób uzyskuje się nie tylko ładne ogrodzenie, ale zwiększa ilość zieleni w ogrodzie. Niestety należy pamiętać, że bluszcze potrzebują czasu, aby się rozrosnąć, więc przez pierwszy rok albo dwa funkcję ogrodzenia będzie spełniać sam płot. Wybór płotów kratkowych jest bardzo duży, więc bez problemu można wybrać model, który odpowiada indywidualnym potrzebom.

Maty ogrodzeniowe vs. płoty kratkowe

Dlaczego warto się zdecydować na matę ogrodzeniową? Przede wszystkim jest to rozwiązanie uniwersalne i proste w zastosowaniu. Po drugie mata stanowi bardzo ładne tło dla roślin, sprawiając, że wyraźnie się wyróżniają. No i wreszcie: przy optymalnym rozwiązaniu cenowym jest to stosunkowo niewielki koszt. Niestety do wad mat ogrodzeniowych należy zaliczyć konieczność samodzielnego zamontowania słupków (które należy kupić oddzielnie od maty). Aby to zrobić, trzeba je zabetonować lub wkopać, co zajmuje dużo czasu, a w przypadku betonowania wiąże się z dodatkowymi kosztami. Płot kratkowy jest doskonałym sposobem na wydzielenie przestrzeni w ogrodzie, na osłonę przed sąsiadami najlepiej nadaje się w połączeniu z roślinami pnącymi. Płot kratkowy jest stosunkowo tani i bardzo wytrzymały, chociaż wymaga regularnej konserwacji. Niestety w wielu przypadkach oczka są zbyt duże, by całkowicie osłonić ogród, a bluszcz potrzebuje kilku lat, by w pełni zakryć płot.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.