Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą

Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [1]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [2]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [3]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [4]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [5]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [6]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [7]
Ogród japoński - urządzony w harmonii z naturą [8]

Wypielęgnowany ogród cieszy oczy nie tylko właściciela, ale również podziwiających go gości. Szczególnie ten w stylu japońskim może dostarczyć wielu wrażeń wizualnych i pomóc zrelaksować się tym, którzy pragną uciec od wielkomiejskiego gwaru i stresu.

Japoński styl urządzania ogrodów jest jedynym z ciekawszych w architekturze ogrodowej. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzeni, dobranym do jego charakteru roślinom, można stworzyć zaciszne miejsce, w którym każdy znajdzie swój zakątek do wyciszenia i odpoczynku. Niekiedy taki ogród może się wydawać nieco zbyt egzotyczny, szczególnie osobom, które nie są przyzwyczajone do tego typu planowania przestrzeni.

Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego

Mimo iż Japonia jest znana na świecie z zaawansowanej technologii i wszelkiego rodzaju nowinek technicznych, mieszkańcy tego nowoczesnego kraju podkreślają swoje zamiłowanie do natury oraz tradycji. Jest to widoczne nie tylko w ich codziennym życiu oraz podejściu do własnego ciała (dbanie o dobre odżywianie jest podstawą tamtej kultury), ale przede wszystkim w umiłowaniu do wszystkiego co naturalne. Podejście to odzwierciedlone jest również w japońskim stylu urządzania ogrodu.

Styl japoński jest dobrą propozycją dla wszystkich osób, które są amatorami wyważonej elegancji oraz poszukują kontemplacyjnego piękna. Wszyscy, którzy poszukują spokoju, znajdą go właśnie w ogrodach urządzonych w stylu japońskim. Co bardzo ważne, do urządzenia ogrodu właśnie w takim stylu nie potrzeba bardzo dużo przestrzeni. Wystarczy niewielki kawałek ziemi i dobra znajomość zasad stylu japońskiego.

Inspiracją dla tego typu ogrodów jest natura. Jego powstanie wiąże się z przeświadczeniem o stworzeniu miejsca kontemplacyjnego, które jest jak najbardziej podobne swoim wyglądem do natury. Takie miejsce powinno wyglądać tak, jakby nie zostało zmienione ręką człowieka, a wszystkie jego elementy powinny ze sobą maksymalnie harmonizować. Ogród japoński powinien wyglądać tak, jakby znajdował się w tym miejscu wiele lat, w niezmienionym stanie. Ponadto wszystkie składające się na niego elementy mają symboliczne znaczenie i z tego powodu powinny zostać dopracowane.

W skrócie ogród w stylu japońskim można opisać jako miejsce, w którym nie ma miejsca na przypadkowe kształty oraz nieharmonijnie zorganizowaną roślinność. Jest to raczej przejaw prostoty, elegancji oraz naturalności.

Elementy japońskiego stylu w urządzaniu ogrodów

Jakie są te najważniejsze elementy ogrodu japońskiego? Przede wszystkim są to kamienie. Symbolizują one niezmienność oraz wieczność. Wszystkie głazy powinny mieć taką samą objętość oraz wielkość, a także formę, fakturę oraz kształt. Układa się je zazwyczaj w takiej samej pozycji, w jakiej występowałyby one w naturze. Przyjmują one swobodne kształty łuku lub koła. Niekiedy kamienie mają symbolizować góry, dlatego dobrym pomysłem jest wybranie takich, które swoim kształtem rzeczywiście przypominają górskie szczyty.

Woda to następny składnik. Jest ona symbolem życia i do ogrody wnosi przede wszystkim dynamikę oraz ruch. Rwące potoki i wodospady oznaczają czynnik męski (mężczyznę), z kolei powolne i spokojne strumyki umieszczone w takim ogrodzie oznaczają pierwiastek żeński (kobietę). Oba typy akwenów wodnych łączą się ze sobą w ciekach przypominających morze. Niekiedy woda może zostać zastąpiona przez duże połacie pokryte żwirem.

Rośliny w ogrodzie japońskim

Wśród roślinności, którą spotykamy w ogrodzie japońskim możemy wyróżnić trzy grupy. Są to byliny, krzewy i pnącza, a także drzewa. Wśród bylin bardzo często sadzone są chryzantemy ogrodowe, dalie, liliowce, peonie (piwonie), kosaćce (irysy), tawułki oraz zawilce. Krzewy i pnącza to azalia japońska (różanecznik japoński), rododendron (różanecznik), jaśminowiec, ostrokrzew, ligustr i glicynia. Drzewa – klon palmowy oraz japoński, miłorząb chiński (dwuklapowy), magnolia, wiśnię ozdobne, sosna drobnokwiatowa, sosna japońska (sośnica japońska) oraz sosna czarna.

Kwiaty stanowią dopełnienie całości w ogrodzie japońskim. Ich obecność jest również ściśle regulowana przez zasady komponowania ogrodów w tylu japońskim. Najważniejsze są tutaj rośliny zimozielone, ponieważ są one symbolem długowieczności. Głównym kolorem jest oczywiście zielony. Jeśli zdarzają się kolorowe kwiaty, stanowią one jedynie pojedynczy akcent.

Przy doborze roślin warto pamiętać, że znajdujemy się w nieco innej strefie klimatycznej niż Japonia. Z tego powodu warto jest zasadzić rośliny o większej tolerancji dla niskich temperatur, typowych dla polskiego klimatu.

Miniaturyzacja i dekoracje

Jednym z założeń stylu japońskiego jest dążenie do odgrodzenia ogrodów od ich otoczenia. Mają one stanowić samodzielną, odgrodzoną przestrzeń, niczym sanktuarium. Ogród nie powinien zatem korespondować ani w żaden sposób nie uzupełniać krajobrazu w około.

Ogród ma być skondensowanym krajobrazem, o tym mówi wszechobecna w kulturze Japonii zasada miniaturyzacji. Pagórki mają imitować góry, oczka wodne to oceny, a drzewka bonsai – drzewa i lasy. Ogród japoński to świat naturalny w miniaturze. Dodatkowo możemy umieścić w nim wszelkiego rodzaju dekoracje odpowiadające naturalnemu stylowi ogrodu: małe i duże karmniki dla ptaków, drewniane stojaki, podesty i mostki, a więc elementy, które pozwalają nam być jeszcze bliżej natury.

Produkty

brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
14,000.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.