Pawilon ogrodowy czy altana? Co z nich okaże się lepszą inwestycją?

Pawilon ogrodowy czy altana? Co z nich okaże się lepszą inwestycją? [1]
Pawilon ogrodowy czy altana? Co z nich okaże się lepszą inwestycją? [2]
Pawilon ogrodowy czy altana? Co z nich okaże się lepszą inwestycją? [3]
Pawilon ogrodowy czy altana? Co z nich okaże się lepszą inwestycją? [4]
Pawilon ogrodowy czy altana? Co z nich okaże się lepszą inwestycją? [5]

Czas spędzony w ogrodzie jest jednym z przyjemniejszych wiosenną i letnią porą, a czasem również jesienią, gdy pogoda dopisuje. W naszym kapryśnym klimacie nie jesteśmy jednak nigdy pewni, czy będziemy mieli szczęście, bo dopisze nam piękna słoneczna aura, czy wręcz przeciwnie - zaskoczy nas deszcz. Z tego powodu też zawsze warto być przygotowanym, wybierając pawilon ogrodowy bądź altanę. No właśnie, co jest lepsze?

Piękna słoneczna pogoda, wypoczywamy w ogrodzie i chcemy, aby ten czas nigdy się nie skończył. Aż tu nagle robi się zbyt skwarno i już na horyzoncie widzimy zmianę aury. Ciemne, gęste chmury zbliżają się do nas, zaczyna grzmieć. Jeśli się nie schowamy i nie przeczekamy ulewy, zmokniemy całkowicie. Szybko więc zbieramy się do domu...

A przecież, gdybyśmy mogli schować się na działce, nie musielibyśmy tego robić. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji i zastanawiamy się, na co postawić - na pawilon ogrodowy czy altanę - proszę zostać z nami, pomożemy w wyborze!

Altana a pawilon ogrodowy - czym się różnią?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pawilony i altany różnią się od siebie dość mocno. Przede wszystkim najważniejsze kwestie dotyczą ich zastosowania i żywotności. Pawilony ogrodowe to w większości przypadków tymczasowe konstrukcje, najczęściej wykonane z metalu, pokryte materiałowym dachem.

Pawilon ogrodowy

Pawilon Ogrodowy Walencja, firmy Garden Point fot. Ogrodosfera.pl

Altany zaś to budowle stałe - całe drewna lub z metalu, które - w odróżnieniu od pawilonów - posiadają dach (przeważnie to poliwęglanowe panele dachowe, ale równie często zdarzają się inne rozwiązania, na przykład materiałowe dachy). Jak więc widzimy, wybierając tę ochronę przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, powinniśmy wiedzieć, jakie mamy oczekiwania. Czy wystarczy nam zwykły pawilon, czy bardziej wytrzymała, stawiana na lata - altana? Aby pomóc sobie znaleźć odpowiedź na to pytanie, skorzystaliśmy z ofert sklepów internetowych jak Ogrodosfera.pl, gdzie możemy znaleźć pawilony ogrodowe oraz altany.

Pawilon ogrodowy - kiedy warto go kupić?

Pawilon ogrodowy z racji swojej delikatnej konstrukcji sprawdza się głównie w sezonie wakacyjnym, gdy spotykamy się z rodziną, by pogrillować i miło razem spędzić czas. Materiał na dachu wystarczająco chroni przed słońcem i lekkimi opadami. Niestety, pawilon ogrodowy nie charakteryzuje się zwiększoną wodoodpornością, co oznacza, że w przypadku ulew (a tym bardziej opadów śniegu), nie poradzi sobie ze zbyt dużym naporem wody. Nie tylko zacznie ją przepuszczać, ale również zebrana jej pewna część na powierzchni dachowej, grozi uszkodzeniem nawet całej konstrukcji. Najbezpieczniej więc, jak pogoda się psuje, zdjąć poszycie. To samo zróbmy na czas jesieni i zimy.

Altana - dla kogo?

Jeśli szukamy czegoś znacznie wytrzymalszego, warto postawić na altanę. Są one wykonane z trwalszych materiałów, co zapewnia pełną ochronę przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu, że dachy pokryte są poliwęglanem bądź drewnem, bez problemu dają odpór wilgoci i chłodom. Nie musimy się bać ani ulew, ani zimniejszych dni, gdyż altana zapewnia przyjemne schronienie.

Altana ogrodowa

Altana drewniana Ewa fot. Ogrodosfera

O czym dodatkowo warto pamiętać?

Pawilony i altany różnią się jednocześnie pod względem montażu. Pawilony ogrodowe stawia się bardzo łatwo. To konstrukcje tymczasowe, więc ich rozłożenie i złożenie nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Co równie istotne, jeśli chcemy, możemy je przenieść w inne miejsce.

Altany zaś nie tylko trzeba dokładnie przymocować do podłoża, ale przy większych modelach czeka nas więcej pracy, przykładowo wcześniej należy wykonać fundament. Nie trzeba nawet dodawać, że kosztowo zdecydowanie taniej wychodzą pawilony, które są spotykane coraz częściej, zwłaszcza że okresy cieplejsze są dłuższe, a zimniejsze krótsze.

Co jest lepszą inwestycją? Jak widać, to zależy od tego, czego oczekujemy, lecz w większości przypadków w zupełności wystarczy pawilon ogrodowy. Lekki, wytrzymały, łatwy w montażu i przenoszeniu.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.