Pergola ogrodowa - jaką wybrać?

Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [1]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [2]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [3]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [4]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [5]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [6]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [7]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [8]
Pergola ogrodowa - jaką wybrać? [9]

Pergola to konstrukcja ogrodowa, która wykorzystywana jest głównie w formie podpory dla roślin pnących, takich jak winobluszcze, róże pnące czy powojniki. Składa się ona przeważnie z dwóch rzędów podpór, na których umieszczone jest zadaszenie. Pergola musi posiadać również ażurową obudowę ułatwiającą roślinom oplatanie się dookoła jej szczebli i drabinek.

Zastosowanie pergoli

Pergola może pełnić także rolę schronienia przed słońcem w upalne dni. Dzięki niej stworzymy efektowne wejście do ogrodu i zbudujemy urokliwą bramę, przejście czy tunel.

To jednak nie koniec jej zastosowań - razem z obrastającymi ją roślinami może nam ona pomóc w zakryciu mało efektownych elementów naszego ogrodu takich, jak chociażby skrzynka z licznikiem gazowym.

Pergola jest w stanie również chronić nasze narzędzia ogrodowe przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowe zabezpieczenie może tu stanowić montowana na jej dachu płyta PVC.

Na rynku, poza klasycznymi wersjami pergoli, dostępne są także konstrukcje wyposażone w ławki czy huśtawki, które skutecznie zastąpią altanę i będą idealnym miejscem do relaksu w słoneczne dni.

Pergole drewniane i metalowe

Największą popularnością na rynku cieszą się pergole drewniane. Przed ich zakupem należy dowiedzieć się przede wszystkim, czy wybrany przez nas model został poddany procesowi impregnacji ciśnieniowej, który to ma na celu ochronę drewna przed wilgocią. Preparat wnika wówczas w jego głąb, zapewniając trwałą i skuteczną ochronę. W przypadku małych ogrodów najlepiej sprawdzą się klasyczne, jednoelementowe lub trapezowe pergole drewniane. Pierwsze z nich są prostymi kratkami, które mocuje się przez przyczepienie do siatki lub ściany albo przykręcenie do wbitych w ziemię palisad. Gdy z czasem rośliny się rozrosną, należy sprawdzić czy pergola jest w dalszym ciągu stabilna i czy nie grozi jej przewrócenie się. Jeżeli zauważymy, że jest przeciążona, niezbędne będzie usunięcie niektórych pędów lub odpowiednie wzmocnienie.

Jeżeli chodzi natomiast o pergole wykonane z metalu, to mogą mieć one formę łuków, furtek ozdobnych lub altanki. Ich montaż zależny jest od wielkości oraz funkcji dodatkowych. W wielu wypadkach możemy ograniczyć się do wkopania nóżek w ziemię. Spotkać można się także ze stabilnymi nóżkami pełniącymi funkcję podparcia dla konstrukcji. Wybierając tego typu pergolę, zwróćmy uwagę na metal, z którego została ona wykonana i czy zabezpieczono go przed korozją. W przeciwnym wypadku, po jakimś czasie na jej powierzchni zacznie pojawiać się mało estetyczna rdza. Pergole metalowe dostępne są także w wersji malowanej proszkowo, która w większości przypadków gwarantuje konstrukcji odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Gdy pergola nie została wykonana z materiałów nierdzewnych albo ocynkowanych stopów metali, niezbędne będzie zabezpieczenie ich przy pomocy środków antykorozyjnych. Aby nie przewróciła się ona pod wpływem silnego wiatru, musi posiadać stabilną konstrukcję i odpowiedni ciężar.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.