Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie

Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [1]
Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [2]
Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [3]
Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [4]
Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [5]
Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [6]
Pergole, trejaże, kratki ogrodowe – różnice i zastosowanie [7]

Zastanawiasz się, jak wyeksponować rośliny pnące albo wydzielić w ogrodzie przestrzeń do odpoczynku lub na grilla? Zastosuj pergole, trejaże lub kratki ogrodowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od Twoich potrzeb i możliwości ogrodu.

Pergola

Pergola jest najbardziej okazałą formą małej architektury ogrodowej. Składa się z dwóch rzędów słupków połączonych ze sobą kratownicą, dzięki czemu jest przestrzenna. Pergola może pełnić funkcję altanki lub furtki do innej części ogrodu. Można też uformować ją w długą, zacienioną alejkę.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozbudowana pergola potrzebuje solidnych fundamentów, aby się nie zawalić ani nie przechylić pod ciężarem nierówno rosnących roślin. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są fundamenty o grubości ok. 60-80 cm. Pergola świetnie nadaje się do posadzenia na niej pnących róż, winorośli i bluszczy.

Trejaż

Wiele osób ma problemy z rozróżnieniem trejażu od pergoli. Sprawa jest jednak stosunkowo prosta. Trejaż składa się z pojedynczego rzędu słupków połączonego belką. Jeśli ustawi się prostopadle dwa trejaże, a belki połączony kratownicą, to powstanie pergola.

Trejaż wspaniale prezentuje się jako szkielet dla bluszczy i roślin zwisających z górnej belki. W ten sposób tworzy atrakcyjną kaskadę, która doskonale oddziela dwie części ogrodu, stanowi ochronę przed słońcem i wiatrem oraz stanowi niebanalną ozdobę. Trejaże często łączy się z kratkami ogrodowymi, tworząc w ten sposób roślinne parawany.

Kratka ogrodowa

Może się wydawać, że kratka ogrodowa jest najmniej atrakcyjnym rozwiązaniem spośród trzech omawianych opcji. Dobrze zagospodarowana będzie wyglądać równie dobrze jak pergola czy trejaż. Dodatkowym atutem kratki ogrodowej jest fakt, że można ją postawić przy ścianie domu, by upiększyć budynek. Dzięki temu ściany wyglądają tak, jakby obrosły bluszczem.

Kratka ogrodowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku winogrona. W porze owocowej kiści mocno obciążają gałęzie i wspomagającą je konstrukcję, a kratka jest solidna i gęsto zabudowana, co pozwala na równomierne obciążenie.

Różnice między pergolą, trejażem i kratką ogrodową

Pergole najczęściej są stawiane w dużych ogrodach, w których jest dość miejsca, by stworzyć typową przestrzeń rekreacyjną, np. alejki z ławeczkami do odpoczynku, huśtawki. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ mogą stanowić część przestrzeni gospodarczej domu, np. robić za garaż na podjeździe.

Trejaże, podobnie jak pergole, osłaniają przed słońcem i wiatrem. Ich podstawowym zadaniem jest wydzielenie poszczególnych części ogrodu i osłona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Są dużo niższe i nie zajmują tyle miejsca, co pergole, więc zmieszczą się również w niewielkich ogródkach, za to charakteryzują się bardzo mocną konstrukcją, przez co są w stanie utrzymać dużo większy ciężar.

Kratki ogrodowe są funkcjonalne, ponieważ mogą stać samodzielnie pośrodku ogrodu i wydzielać poszczególne strefy czy osłaniać przed sąsiadami, ale mogą też przylegać do ściany i pomagać bluszczom wspinać się po ścianach budynku.

Zastosowanie

Pergole najczęściej obsadza się pnącymi różami, bluszczami, powojnikami, groszkiem pachnącym, wiciokrzewami i winoroślami. Trejaże świetnie wyglądają obrośnięte bluszczami, winoroślami, rdestem i pnącymi różami. Z kolei kratka ogrodowa ceni sobie równie mocno kwiaty pnące, co bluszcze i winorośle.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.