Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Projekt domu gotowy czy indywidualny? [1]
Projekt domu gotowy czy indywidualny? [2]
Projekt domu gotowy czy indywidualny? [3]

Projekt domu gotowy czy indywidualny? - to pytanie zadaje sobie praktycznie każdy, kto rozpoczyna właśnie budowę własnych czterech kątów. Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy projektem indywidualnym, a gotowym i który będzie odpowiedni dla Ciebie, to postaramy się skutecznie rozwiać Twoje wątpliwości!

Projekt gotowy, a projekt indywidualny

Zanim przejdziemy do omówienia wad i zalet obu rozwiązań, zacznijmy od wyjaśnienia, czym różnią się oba te projekty domów oraz jak wygląda kwestia finansowa. Na pierwszy ogień bierzemy projekty gotowe, a więc te, które wybieramy z katalogów. Aktualnie na rynku wybór gotowych projektów domów jest naprawdę ogromny — taka ilość możliwości sprawia, że bez problemu powinniśmy znaleźć projekt domu, który się nam spodoba, kupić go w renomowanej pracowni architektonicznej, takiej jak na przykład MG Projekt i rozpocząć procedurę zgłoszenia budowy.

Jeżeli mówimy o projektach indywidualnych, sprawa wygląda już nieco inaczej — są to bowiem rozwiązania szyte na miarę, dostosowane do potrzeb i możliwości przyszłych mieszkańców, przez co nie są one dostępne od ręki. Indywidualne podejście ma jednak swoją wartość — decydując się na projekt indywidualny, musimy się liczyć z ceną ok.100 zł/m2 powierzchni (w przypadku skomplikowanych projektów może to być jednak znacznie więcej!), podczas gdy ceny projektów gotowych zaczynają się od 2000 zł i zazwyczaj nie przekraczają 3000 zł. Trzeba się jednak liczyć z tym, że przed rozpoczęciem budowy konieczna będzie adaptacja takiego projektu, która wykonana musi zostać przez certyfikowanego architekta. Koszty adaptacji zaczynają się od około 2500 zł.

Różnica w cenie obu rozwiązań jest więc oczywista i w zależności od wielkości projektowanego domu wynosi nawet kilka tysięcy złotych, ale czy powinno to być jedynym i najważniejszym aspektem, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze konkretnej opcji? Zdecydowanie nie, cena projektu to bowiem tylko jeden z wielu czynników, które omówione zostaną poniżej. Zaczynamy!

Projekt gotowy

Główne zalety:

 • niższy koszt,
 • przyspieszona procedura przygotowania projektu,
 • bardzo duży wybór różnych rozwiązań,
 • możliwość wyboru wariantów projektu (chodzi tutaj np. o technologię stawiania domu),
 • projekty gotowe to możliwość doboru sposobu wykończenia (wyboru kolorystyki elewacji lub np. różnicowania detali architektonicznych, przez co w praktyce trudno spotkać dwa identyczne budynki),
 • możliwość obejrzenia zdjęć już zrealizowanych domów (na bazie wybranego projektu) oraz wizualizacji,
 • możliwość kontaktu z osobami, które zrealizowały dany projekt (specjalne fora internetowe służące do wymiany doświadczeń),
 • możliwość otrzymania kosztorysu wraz z zestawieniem ilości materiałów (w cenie projektu).

Główne wady:

 • brak rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb,
 • powtarzalność,
 • niedostosowanie do nietypowych działek.

Gotowy projekt to rozwiązanie dla osób, które dysponują „typową" działką, a więc przede wszystkim płaską, o kształcie prostokąta, z wjazdem od strony północnej. W przypadku takich działek znalezienie gotowego projektu nie powinno stanowić większego problemu, szczególnie jeżeli nie mamy nietypowych potrzeb oraz nie przeszkadzają nam powtarzalne rozwiązania. Taki projekt dedykowany jest także osobom, którym zależy na czasie, ponieważ opcja zakupu gotowego rozwiązania znacznie przyspieszy rozpoczęcie budowy.

Projekt indywidualny

Główne zalety:

 • uwzględnia indywidualne potrzeby mieszkańców,
 • uwzględnia walory działki i niweluje jej wady,
 • daje możliwość współtworzenia własnego domu wraz z architektem oraz kontroli na każdym etapie tworzenia projektu,
 • niweluje ograniczenia co do formy i przestrzeni budynku (oczywiście wszystko w granicach rozsądku i praw fizyki),
 • daje możliwość obejrzenia wizualizacji domu (większość pracowni korzysta bowiem z oprogramowań 3D),
 • daje możliwość uzyskania niższych kosztów budowy, jak i eksploatacji domu (doświadczeni architekci są w stanie zaproponować rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się właśnie u nas).

Główne wady:

 • czas przygotowani projektu (najczęściej wynosi on około 3 miesięcy),
 • wyższy koszt niż w przypadku zakupu i adaptacji projektu gotowego,
 • brak możliwości obejrzenia zaprojektowanego domu w rzeczywistości,
 • kosztorys wykonania budynku oraz inne dodatkowe i opracowania są zazwyczaj dodatkowo płatne.

Projekty indywidualne wybierane powinny być przez właścicieli działek trudnych, a więc takich, na których funkcjonalne wkomponowanie projektu domu wybranego z katalogu byłoby praktycznie niemożliwe. Może się też zdarzyć tak, że nasza działka ma piękny widok i zależy nam na tym, aby go wyeksponować — projekt indywidualny z pewnością nam to zapewni. Jest to także opcja, z której zadowoleni będą wszyscy Ci, którym zależy na budowie domu, spełniającego ich specyficzne potrzeby i preferencje.

Podsumowując to, co zostało omówione, nie sposób nie zauważyć, że wybór pomiędzy projektem indywidualnym, a projektem gotowym zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego inwestora, tak więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione na samym początku artykułu. Każdy inwestor sam musi sobie bowiem odpowiedzieć na pytanie, co jest dla niego ważne i na tej postawie dokonać wyboru, pamiętając przede wszystkim o jednym — profesjonalnie opracowany projekt to gwarancja udanej realizacji i to niezależnie czy wybierzemy projekt gotowy, czy indywidualny.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.