Projekty domów i ich adaptacja na działce

Projekty domów i ich adaptacja na działce [1]
Projekty domów i ich adaptacja na działce [2]
Projekty domów i ich adaptacja na działce [3]

Rozpoczęcie budowy domu to dla wielu z nas pierwszy, prawdziwy kontakt ze światem budownictwa. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej działki w interesującej nas lokalizacji. Kolejnym zadaniem jest znalezienie wymarzonego projektu domu, a następnie jego adaptacja na posiadanej przez nas działce.

Czym jest projekt domu?

Z założenia jest to dokładna wizualizacja tego, jak powinien wyglądać nasz dom po ukończeniu budowy. Zazwyczaj to właśnie w momencie wyboru odpowiedniego projektu krystalizują się nasze marzenia co do tego, jaki on będzie w rzeczywistości. Wówczas najmocniej zastanawiamy się zarówno nad funkcjonalnością budynku, jego układem, estetyką. Wybór projektu domu pomaga skonkretyzować swoje oczekiwania co do finalnego budynku.

Co taki projekt w sobie zawiera?

Jest w nim dokładnie rozrysowany układ pomieszczeń, pokazane są wszystkie ściany, a także okna i drzwi. Profesjonalny projekt składa się z części architektonicznej, instalacyjnej oraz konstrukcyjnej. Nie są to więc same rysunki obrazujące wygląd domu, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, ale też rzuty parteru i każdego piętra, układ elementów konstrukcji dachu, wygląd elewacji, drzwi i okien, przekroje domu z różnych perspektyw, a także bardzo techniczne aspekty takie jak obliczenia wytrzymałościowe oraz rysunki sposobu montażu wszelkich instalacji znajdujących się w budynku. Taki projekt domu stanowi później podstawę do wszelkich prac budowlanych, jakie będą miały rozpocząć na działce. Zanim jednak to nastąpi - kupiony projekt trzeba dopasować do działki.

Czym jest adaptacja projektu i na czym tak naprawdę polega?

Adaptacja projektu to nic innego jak dostosowanie kupionego projektu do posiadanej przez nas działki. Podczas adaptacji bierze się pod uwagę miejsce dojazdu do działki, ukształtowanie terenu, orientacja domu w stosunku do kierunków świata, odpowiednie dostosowanie wyglądu domu na działce do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, nośność gruntu, głębokość przymarzania oraz oczywiście wszystkie inne kwestie związane z dostosowaniem budynku do wszelkich lokalnych przepisów prawnych. W efekcie otrzymujemy dokładny projekt zagospodarowania działki z wyrysowaną i wymierzoną mapą geodezyjną. Po dokonaniu adaptacji projektu na działce wiemy już w jaki sposób działać i dokładnie mamy określone w jakim miejscu mają się znaleźć poszczególne elementy budynku.

Co jeszcze warto wiedzieć o projektach domów?

Przed podjęciem finalnej decyzji warto porównać ze sobą wiele projektów domów. To zadanie ułatwiają nam biura architektoniczne, które oferują swoje produkty przez Internet. W sieci znajdują się gotowe projekty domów wraz z informacją o cenie, a nawet szacunkowych kosztach inwestycji (budowy domu).

Gotowe projekty domów posegregowane są rodzajami. Do chętnie wybieranych należą projekty zakładające dom jednorodzinny, parterowy z na tyle wysokim dachem, aby mogło się pod nim zmieścić poddasze użytkowe. To alternatywa dla domów piętrowych, których koszty budowy i późniejszego utrzymania są wyższe. Duży nacisk kładzie się też na to, aby dom był energooszczędny, a nawet mógł zostać wybudowany w technologii pasywnej. Przede wszystkim chodzi o to, aby finalnie otrzymać budynek, który nie będzie generował dużych rachunków za energię czy też ogrzewanie. Na topie są także specjalne systemy umożliwiające odzysk ciepła.

Wybierając projekt domu powinniśmy patrzeć w przyszłość mając na uwadze, że dom ma nam służyć przez lata. Ma być atrakcyjny, komfortowy, ale także tani w utrzymaniu. Wybór różnego rodzaju projektów jest ogromny - na pewno uda się nam znaleźć coś dopasowanego do naszych potrzeb, co będzie dla nas tak samo praktyczne jak i atrakcyjne wizualnie.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.