Style ogrodowe: ogród angielski

Style ogrodowe: ogród angielski [1]
Style ogrodowe: ogród angielski [2]
Style ogrodowe: ogród angielski [3]
Style ogrodowe: ogród angielski [4]
Style ogrodowe: ogród angielski [5]
Style ogrodowe: ogród angielski [6]
Style ogrodowe: ogród angielski [7]
Style ogrodowe: ogród angielski [8]
Style ogrodowe: ogród angielski [9]

Aranżacja ogrodu jest równie ważna, jak urządzanie wnętrz w domu. Jest jednak trudniejsza, ponieważ wymaga wiedzy i doświadczenia w łączeniu roślin, a także świadomości, co będzie się dobrze komponować, a co stworzy wrażenie kiczu lub sztuczności. Warto więc sprawdzić różne style ogrodowe i wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Pamiętaj jednak, że niektóre typy ogrodów potrzebują dużej powierzchni lub konkretnego umiejscowienia. Ten tekst jest właśnie o takim ogrodzie. O ogrodzie angielskim.

Czym jest ogród angielski?

Ogród angielski charakteryzuje się naturalnością. Wydaje się, jakby wszystko rosło samoistnie, a ręka człowieka nigdy nie dotknęła żadnej z roślin znajdujących się w takim ogrodzie. Panuje w nim pozorny chaos, a atmosfera jest przytulna, nostalgiczna oraz romantyczna. Wrażenie jest spotęgowane przez typowe dla takich ogrodów fontanny, altanki czy świątynie, nawiązujące do Starożytności lub Średniowiecza.

Ogród angielski powinien zajmować dużą powierzchnię i naturalnie łączyć się z sąsiadującymi terenami (zwłaszcza lasami i łąkami), mimo że bardzo często w jego obrębie powstają małe enklawy, gdzie można się schować i odpocząć.

Charakterystyczne cechy ogrodu angielskiego

Tak jak w przyrodzie, tak w ogrodzie angielskim królują naturalne krzywizny. W związku z tym dużo lepiej sprawdzają się łuki i lekko zakrzywione ścieżki, wijące się pomiędzy drzewami i krzewami. Unikaj prostopadłych dróżek oraz wszelkich linii prostych. Nie sadź rabat kwiatowych w równych rządkach, wystrzegaj się nadmiernej regularności przy sadzeniu drzew. Pozwól, by rośliny rozrastały się w dowolnych kierunkach.

Ogród angielski powinien być romantyczny, więc zadbaj o enklawy i miejsca ukryte wśród zieleni, sprzyjające prywatności. W różnych miejscach stawiaj drewniane lub kamienne ławeczki. Stwórz zakątki, które będzie można z przyjemnością odszukiwać i cieszyć ich urokiem.

Rośliny w ogrodzie angielskim

Rośliny w ogrodzie angielskim powinny wyglądać naturalnie, czyli pasować do otoczenia. Wyklucza to wszelkiego rodzaju rośliny egzotyczne, które mogłyby zakłócić postrzeganie ogrodu i wskazywałyby na to, że jest to sztucznie stworzone miejsce.

W ogrodzie angielskim tylko pozornie rośliny rosną jak chcą i gdzie chcą. Trzeba zadbać o to, by odpowiednio dobierać do siebie gatunki i aby efekt nie został zniszczony przez lekkomyślne sadzenie. Przede wszystkim należy wybrać rośliny charakterystyczne dla danego regionu. Warto sprawdzić, czy istnieją ozdobne szczepy tych gatunków. Dzięki temu ogród nabierze klasy.

Ogród angielski kojarzy się głównie z zielenią. To ona stanowi kluczowy element całego otoczenia. Zadbaj więc o to, by rośliny, które sadzisz pasowały do siebie pod względem odcieni zieleni, a kwiaty posadź w nieregularnych rabatach lub kamiennych donicach. Ogród będzie wyglądał pięknie bez względu na porę roku.

Bardzo dobrze, jeśli w ogrodzie znajdują się duże drzewa. Wykorzystaj je podczas tworzenia ogrodu i dobierz rośliny tak, by do nich pasowały. Dzięki właściwemu wkomponowaniu w otoczenie będzie się wydawać, że ogród był w tym miejscu od dawna.

Pozwól roślinom rozrastać się, a nawet zdusić inne. W ten sposób uzyskasz bardziej naturalny wygląd. Bluszcze płożące się po ziemi lub owijające wokół drzew wyglądają doskonale w każdym angielskim ogrodzie. Z roślin kwitnących nie powinno zabraknąć róż.

Ciekawym rozwiązaniem dla ogrodów angielskich są też małe enklawy z ogródkami warzywnymi i ziołowymi. Ukryte wśród innych krzewów, stanowią nie lada zaskoczenie dla osób spacerujących po ogrodzie.

Materiały wykorzystywane w ogrodzie angielskim

Ogrody angielskie słyną z naturalności i możliwie jak najmniejszej ingerencji człowieka (przynajmniej pozornie), dlatego kluczowy jest prawidłowy dobór materiałów. Powinny być dopasowane do otoczenia i być równie naturalne jak ogród, dlatego najczęściej wykorzystuje się drewno, kamień, żwir i cegły. Najlepiej unikać betonu i płotów, które wyraźnie odgrodziłyby ogród od sąsiadującego z nim terenu. Zamiast tego zaplanuj żywopłoty lub skorzystaj z naturalnych ograniczeń, np. rzek. Jeśli chcesz wytyczyć ścieżki, to posyp je żwirem, by jedynie nieznacznie odcinały się od roślinności. Pamiętaj też, że nie wszystkie naturalne materiały będą dobrze wyglądać w angielskim ogrodzie, np. podsypywanie roślin korą przyniesie przeciwny efekt. W przyrodzie takie zjawisko występuje bardzo rzadko.

Wykończenie ogrodu angielskiego

W ogrodach angielskich powinno się znaleźć miejsce dla wody. Woda koi nerwy, uspokaja i kojarzy się z naturą. Świetnie sprawdzają się stawy i źródełka lub kamienne fontanny. Nad stawem powinna się znaleźć jakaś kapliczka stylizowana na antyczną budowlę lub kamienie przypominające ruiny, a nad rzeczką warto postawić mostek łączący obie strony.

W zależności od wizji, możesz postawić kamienne rzeźby ludzi lub aniołków albo zdecydować się na bardziej rustykalny charakter ogrodu. Wtedy doskonale sprawdzą się drewniane wiadra, koła, taczki lub stare narzędzia ogrodnicze. Dopasuj do tego lampy i latarenki, które stworzą klimat zarówno za dnia, jak i w nocy. Pamiętaj, że ogród jest miejscem żywym i z pewnością przyciągnie wiele zwierząt, zwłaszcza jeśli postawisz karmnik dla ptaków.

Nie bój się również sadzić roślin w ozdobnych donicach. Dbaj tylko o to, by każdy element pasował do stylu, w którym tworzysz ogród.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.