Style ogrodowe: ogród francuski

Style ogrodowe: ogród francuski [1]
Style ogrodowe: ogród francuski [2]
Style ogrodowe: ogród francuski [3]
Style ogrodowe: ogród francuski [4]
Style ogrodowe: ogród francuski [5]
Style ogrodowe: ogród francuski [6]
Style ogrodowe: ogród francuski [7]
Style ogrodowe: ogród francuski [8]
Style ogrodowe: ogród francuski [9]
Style ogrodowe: ogród francuski [10]
Style ogrodowe: ogród francuski [11]

Stworzenie pięknego ogrodu, który będzie cieszył zmysły jest trudnym i wymagającym zadaniem. Trzeba odpowiednio dopasować do siebie rośliny, wybrać dodatki, które uzupełnią obraz ogrodu i stworzą spójną całość. Ogród powinien służyć do odpoczynku i relaksu, sprawiać, że znikają wszelkie zmęczenia i smutki. Jeśli zgadzasz się z tą opinią, a do tego cenisz sobie piękno i harmonię, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie ogród w stylu francuskim.

Czym jest ogród francuski?

Ogrody francuskie nazywane również ogrodami formalnymi lub barokowymi powstały we Francji w XVII wieku i od tego czasu regularnie zdobywają nowych zwolenników. Charakteryzują się symetrią i geometrycznymi wzorami. Cała przyroda jest podporządkowana człowiekowi i odpowiednio przez niego uformowana. Tu nie ma miejsca na przypadkowe zasadzenie krzewów czy kwiatki-samosiejki. Wszystko podlega zasadom proporcjonalności.

Symetria w ogrodzie francuskim jest wyznaczana przez główną aleję, od której równomiernie na prawą i lewą stronę odchodzą mniejsze alejki. Ścieżki są wyznaczane przystrzyżonymi żywopłotami, a rabaty przybierają fantazyjne, geometryczne kształty.

Wśród ozdób królują fontanny i posągi w klasycznym, antycznym stylu. Należy uważać, żeby roślin i dodatków nie było zbyt wiele. Nie dość, że będą wyglądać nieestetycznie, to jeszcze wprowadzą chaos, który zakłóci porządek i symetrię ogrodu.

Ogród francuski stanowi kompozycję zamkniętą i powinien zajmować bardzo duży, płaski teren, by można było podziwiać jego piękno. Jeśli jest to niemożliwe, to ogród tworzy się w formie tarasów. Na każdym poziomie powstają samodzielne aranżacje, które wspólnie tworzą spójną kompozycję.

Charakterystyczne cechy ogrodu francuskiego

Ogród francuski charakteryzuje się regularnością i wszechobecnym porządkiem. Trawnik jest równo przycięty, a drzewa, krzewy i żywopłoty przystrzyżone na kształt figur geometrycznych, najczęściej kul, kwadratów lub wielokątów.

Od głównej ścieżki odchodzą boczne alejki, prowadzące do rozległych kompozycji kwiatowych, tzw. dywanowych. Kształt rabaty ustalają precyzyjnie zasadzone i doskonale utrzymane bukszpany. Dopiero przestrzeń pomiędzy nimi jest obsadzona różnobarwnymi kwiatami. Ważne, żeby rabaty dobrze się ze sobą komponowały i miały wyraziste kolory, które płynnie się ze sobą przenikają. Dzięki temu aranżacja oglądana z pewnej odległości będzie wyglądała na jednolitą.

W ogrodach w stylu francuskim ścieżki są dokładnie wyznaczone. Najczęściej zostają wysypane dekoracyjnym żwirem lub białym grysem, dzięki czemu wyraźnie odcinają się na tle zieleni oraz kolorowych rabat i wspaniale dopasowują się do kompozycji ogrodu.

Ogrody francuskie zasłynęły z labiryntów, które stanowiły ciekawą formę rozrywki oraz tworzyły zaciszne enklawy. Doskonale przycięte żywopłoty oraz precyzyjnie wytyczone ścieżki labiryntu pasują do geometrycznego i symetrycznego stylu ogrodu.

Rośliny w ogrodzie francuskim

Do ogrodu w stylu francuskim najlepiej pasują rośliny, które można łatwo kształtować, tzn. formować w określony kształt. W tym celu najczęściej wykorzystuje się bukszpan, tuje, ostrokrzewy, cisy, klony oraz lawendę. Krzewy często przycina się w kształt stożka, walca lub kuli, żywopłoty upodabnia się do prostopadłościanów, a korony drzew formuje w kule. Czasami rośliny stylizuje się na zwierzęta lub tworzy inne, wymyślne wzory.

W krajach na południu Europy wybiera się kwiaty kwitnące sezonowo przez cały rok, jednak w Polsce, gdzie zimą pojawiają się przymrozki, można zdecydować się na wszelkie gatunki, które mają wyraziste kolory, nawet jeśli kwitną tylko raz w roku. Dobrze sprawdzają się tulipany, bratki, hiacynty, goździki, narcyzy i lewkonie. Oczywiście w ogrodzie powinno się też znaleźć miejsce na różaną rabatę.

Kwietne dywany umieszcza się w ramach z bukszpanu lub lawendy, by nadać im wyrazisty kształt.

Wykończenie ogrodu francuskiego

Ważnym elementem zdobniczym w ogrodach francuskich są rzeźby, posągi i fontanny. Na ogół stanowią centralny punkt kompozycji, wokół którego koncentrycznie rozchodzą się ozdobne żywopłoty lub dywany kwietne. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dekoracje były spójne i do siebie pasowały. Najlepszym rozwiązaniem jest antyczny klasycyzm. Marmurowe figury przedstawiające ludzi o idealnych proporcjach i kilkupoziomowe okrągłe fontanny doskonale wyglądają w ogrodach francuskich. Równie dobrze prezentują się wśród zieleni, jak i na środku sadzawki.

W ogrodach francuskich nie może zabraknąć miejsc do odpoczynku. Twórcy ogrodów najczęściej decydują się na kamienne ławy lub stalowe, stylizowane ławki. O ile ławy są nadzwyczaj proste, o tyle ławki ze swoimi ozdobnymi poręczami są odzwierciedleniem baroku. Stawia się je wzdłuż ścieżek, wewnątrz labiryntów, przy fontannach i wszędzie tam, gdzie pasują do kompozycji zakątka.

Jako że w ogrodach francuskich nie ma zbyt wiele cienia, popularne stało się stawianie altan lub pergoli, w których można usiąść i odpocząć.

Dla osób ceniących sobie nieoczywiste rozwiązania doskonałym elementem ozdobnym w ogrodzie francuskim będzie zegar słoneczny. Okrągły kształt i kamienna konstrukcja doskonale wpasują się w geometryczny i symetryczny charakter ogrodu.

Produkty

3,567.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

Cis

 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.