Style ogrodowe: ogród japoński

Style ogrodowe: ogród japoński [1]
Style ogrodowe: ogród japoński [2]
Style ogrodowe: ogród japoński [3]
Style ogrodowe: ogród japoński [4]
Style ogrodowe: ogród japoński [5]
Style ogrodowe: ogród japoński [6]
Style ogrodowe: ogród japoński [7]
Style ogrodowe: ogród japoński [8]
Style ogrodowe: ogród japoński [9]

Ogród powinien być miejscem odpoczynku i wyciszenia. Jednak aby spełniał swoją funkcję, musi być przemyślany i spójny. Wybór stylu ogrodowego nie jest łatwy, na szczęście jest wiele możliwości w zależności od tego, co Cię inspiruje oraz co Ci się najbardziej podoba. Jeśli cenisz sobie harmonię i bliskość natury, to ogród japoński będzie idealny.

Czym jest ogród japoński?

Ogród japoński to kwintesencja natury w miniaturze. Wszystko, co pojawia się w ogrodzie japońskim jest związane ze swoim odpowiednikiem w większej formie. Kamienie powinny odzwierciedlać góry, strumyki rzeki, a stawy jeziora. W przyrodzie najczęściej pojawia się zieleń, więc rośliny kwitnące nie są częstym widokiem w ogrodach japońskich. Zamiast tego królują trawy, mchy, krzewy i drzewa. Ogród japoński ma sprawiać wrażenie, jakby istniał od wielu lat i był naturalnym dziełem przyrody, a nie powstał z ręki człowieka.

Mimo to ogród japoński jest bardzo elegancki. Cechuje się prostotą, harmonią, asymetrią i bogatą symboliką charakterystyczną dla Japończyków. Elementy powinny wyglądać tak, jakby znajdowały się w naturalnym środowisku. W związku z tym, wybierając kamienie czy kawałki drewna, należy ułożyć je w ten sam sposób, w jaki leżały przed przeniesieniem do ogrodu.

Bardzo ważnym elementem ogrodu japońskiego jest woda – zarówno strumyki i rzeczki, jak i stawy. W wodzie powinny znaleźć się duże, obłe kamienie, np. pełniące funkcję mostka. Jeśli dodanie wody jest niemożliwe, można zastąpić ją jasnym żwirkiem, który odpowiednio zagrabiony stworzy wrażenie fal lub kręgów na wodzie.

Charakterystyczne cechy ogrodu japońskiego

Najważniejsze w ogrodzie japońskim są kamienie i woda umiejscowione na tle zieleni. Unika się roślin kwitnących. Dodaje się je jedynie sporadycznie, by spotęgować wrażenie naturalności. W ogrodzie japońskim należy dbać o szczegóły. Niektóre rośliny można formować, np. drzewka bonsai, a wszystkie elementy powinny być bardzo dobrze przemyślane, ponieważ ogród japoński cechuje się harmonią typową dla natury. Jest to o tyle skomplikowane, że harmonia nie oznacza symetryczności. Jest wręcz przeciwnie. W przyrodzie występują nieparzyste i nieregularnie umiejscowione drzewa czy kamienie i tym też powinien charakteryzować się ogród japoński. Wszystkie elementy ogrodu muszą być zadbane i regularnie pielęgnowane, ale należy unikać skojarzeń związanych z ingerencją człowieka. Na przykład nie należy pilnie zagrabiać i zbierać liści, ponieważ w przyrodzie nie panuje porządek.

Prawdziwy ogród japoński jest bardzo trudny do stworzenia i wymaga dużej przestrzeni, dużego nakładu pracy oraz specjalistycznej wiedzy. Mimo to ogrody imitujące styl japoński mogą być równie atrakcyjne wizualnie, a przy tym zajmować niewielki obszar (chociażby rozmiarów balkonu).

Symbolika w ogrodzie japońskim

Prawdziwy ogród japoński ma bogatą symbolikę i jest stworzony zgodnie z zasadami feng shui. Wiąże się z pierwiastkami kobiecymi i męskimi, dynamiką i stagnacją, wiecznością i ruchem. Woda jest symbolem życia i ciągłej zmienności. Wprowadza do ogrodu energię. Z kolei kamienie są symbolem stabilności i niezmienności. Zielone rośliny są związane z długowiecznością.

Wszystkie elementy w ogrodzie japońskim sprowadzają się do harmonii i równowagi, tak charakterystycznych dla świata i przyrody.

Rośliny w ogrodzie japońskim

W ogrodzie japońskim najważniejsze są zielone rośliny, najlepiej całoroczne. Bardzo często sadzi się klony japońskie, miłorzęby chińskie, sosny czarne, wiśnie, magnolie, azalie (różaneczniki, rododendrony), a także drzewka bonsai. Są to drzewa i krzewy kojarzone z Japonią. Są wytrzymałe i łatwo je formować. Obce nie są również mchy i porosty. W polskich warunkach dobrze sprawdza się też ostrokrzew. W typowym ogrodzie japońskim rosną bambusy. Bardzo często to one wyznaczają granice ogrodu.

Rośliny kwiatowe są rzadkie, ale jeśli już się pojawiają, to często są to dalie i irysy (kosaćce). Rosną pojedynczo i nieregularnie. Należy unikać wszelkich rabat sugerujących, że zasadził je człowiek.

Wykończenie ogrodu japońskiego

Ze względu na dużą liczbę wody w ogrodzie, świetnie wyglądają kamienne lub drewniane mostki z ciekawie rzeźbionymi barierkami. Dzięki nim ogród nabiera stylu i pięknie łączy wszystkie elementy. Wspaniale prezentują się też orientalne świątynie lub altanki, w których można odpocząć i kontemplować piękno przyrody.

Ogród mogą oświetlić kamienne latarnie, przypominające dalekowschodnie lampiony, natomiast orientalne rzeźby będą stanowić ciekawe uzupełnienie. Należy jednak pilnować, żeby nie było ich zbyt dużo i aby umieścić nieparzystą liczbę dodatków.

Drzewka bonsai mogą rosnąć w obłych, płaskich donicach. Dzięki temu przypominają kamienie w wodzie, które w naturze mają zaokrąglone brzegi. Warto posługiwać się tego typu skojarzeniami przy wyborze wszelkiego typu dodatków do ogrodu w stylu japońskim.

W ogrodach japońskich króluje kamień, więc ścieżki i elementy wystroju również powinny być kamienne. Innym rozwiązaniem jest drewno, które wygląda równie dobrze. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że w ogrodzie japońskim wyjątkowo dobrze wygląda drewno malowane.

Produkty

Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 
9,700.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
10,200.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
739.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.