Style ogrodowe: ogród modernistyczny

Style ogrodowe: ogród modernistyczny [1]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [2]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [3]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [4]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [5]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [6]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [7]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [8]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [9]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [10]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [11]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [12]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [13]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [14]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [15]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [16]
Style ogrodowe: ogród modernistyczny [17]

Ogród modernistyczny to jeden z bardziej popularnych obiektów architektonicznych w sztuce planowania przestrzeni. Jest elegancki, uporządkowany oraz dostosowany do nowoczesnych stylów projektowania budynków.

Ogrody modernistyczne są idealne, kiedy bierzemy pod uwagę wkomponowanie obiektów zielonych w nowoczesną architekturę miasta: budynki o segmentowej budowie oraz płaskich dachach. Są zatem doskonałym rozwiązaniem z punktu widzenia architektów obiektów zielonych. Przeciwnicy tego typu ogrodów twierdzą, że nie powinny one w ogóle być nazywane ogrodami biorąc pod uwagę tradycyjne znaczenie tego terminu. W tym stylu od roślin ważniejsze są elementy architektoniczne.

Ogród modernistyczny – geneza

Za powstaniem tego typu ogrodu w architekturze przemawiał szybki rozwój przemysłowy państw i miast. Natychmiastowa urbanizacja narzucała, aby podzielić przestrzeń na dwie płaszczyzny – przemysłową oraz mieszkalną. To z kolei wymusiło również umieszczenie elementów zielonych w mieście. W centrum i na obrzeżach zaczęto zakładać skwery oraz parki i zieleńce, a także bulwary, które były połączone ulicami z budowlami oraz placami, których przeznaczeniem był krótki relaks i wypoczynek. To właśnie z myślą o chwili oddechu architekci zaczęli projektować obiekty zielone, które swoją formą i charakterem komponowały się z otaczającą architekturą budynków.

Ogród modernistyczny – charakterystyka

Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne tego typu ogrodów, można przywołać ich najznamienitsze przykłady rozlokowane w całej Polsce. Do tego stylu można zaliczyć chociażby Park Łazienkowski w Warszawie lub ogród znajdujący się wokół pomnika Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Obydwa obiekty zielone zostały zaprojektowane właśnie zgodnie z jego wytycznymi.

Jak wygląda ogród modernistyczny w stylu Ogrodu Łazienkowskiego? Jest on podzielony na dwa osobne gazony, oddzielone od siebie żywopłotami. Trzy z nich są dodatkowo uformowane w kule i również obecne w gazonach. Centralnym elementem jest placyk, na którym znajduje się rzeźba obwiedziona kołem utworzonym z róż. Dopełnieniem przestrzeni jest bogaty wybór elementów zielonych, drzew liściastych, iglastych, krzewów oraz traw. Aby zaakcentować modernistyczny charakter ogrodu, udostępniono w nim plac zabaw oraz gier dla dzieci.

Stwórz swój własny ogród modernistyczny

Ogród modernistyczny to przede wszystkim minimalizm oraz uporządkowanie. Jego układ jest przejrzysty. W takim ogrodzie dominują przede wszystkim przejrzyste barwy oraz proste kształty rodem z geometrii. Jest to bodajże jedyny styl planowania przestrzeni, w którym możemy spotkać się z idealnie przystrzyżonymi żywopłotami oraz koronami drzew przypominającymi kwadrat lub koło. Możemy w nim umieścić przedmioty szklane, metalowe oraz te drewniane (nawet wykonane z drewna egzotycznego).

Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym są komponenty kamienne. Zazwyczaj ustawia się te wykonane z wysokiej jakości materiałów, na przykład z granitu lub marmuru. Te formy łączy się ze wspomnianymi już elementami szklanymi oraz metalowymi, które również mają wysoki stopień wytrzymałości na czynniki atmosferyczne i zniszczenia. Nowością, lansowaną przez coraz większą liczbę architektów przestrzeni, jest wykorzystanie wszystkich tych rzeczy obok siebie, czyli umiejętne połączenie drewna (również tarasowego) ze szkłem i metalem, mimo iż pozornie takie elementy nie do końca do siebie pasują.

Ważnym zabiegiem tutaj jest umiejętna gra światłem. Spełnia ono w tym miejscu ważną funkcję architektoniczną – pozwala na uwypuklenie poszczególnych części składowych ogrodu, czyli fontanny, ławek, kamieni oraz ścieżek. Podobnie z przeciętymi na geometryczne kształty drzewami i krzewami.

Do fontann i ławek powinny prowadzić ścieżki. Może być ona ułożona z płyt kamiennych albo usypana ze żwiru i otoczona żywopłotem, oczywiście odpowiednio do tego stylu przyciętym. Jeśli planujemy w naszym ogrodzie zbiornik wodny, nad nim można przerzucić drewniany pomost.

Warto też pamiętać, że wyznacznikiem stylu modernistycznego jest konsekwencja. Oznacza to, że kiedy decydujemy się na jeden kształt geometryczny, powinniśmy się go trzymać. Czyli, jeśli decydujemy się na fontannę w formie prostopadłościanu, reszta ogrodu powinna do niej pasować.

Co możesz wykorzystać w swoim ogrodzie?

Najistotniejszym elementem wyposażenia ogrodu modernistycznego jest dopasowanie ozdób do tego stylu. Musimy zatem zdecydować się na dodatki i elementy wyposażenia wykonane z drewna, metalu lub kamienia. Ciekawym pomysłem jest postawienie karmnika dla ptaków. Te mogą mieć interesujące formy geometryczne i zazwyczaj wykonane są z drewna. Niekiedy możemy natknąć się również na te wyprodukowane z metalu.

Styl modernistyczny wymaga od nas umieszczenia rzeźb. Możemy wykorzystać same figury, ale również sprawić, że będą one bardziej widoczne za pomocą eleganckich kamiennych podestów pod figury. Do wyboru mamy ich wiele rodzajów: postaci, kosze z owocami lub nawet kamienne grzyby.

Całość wyposażenia ogrodu modernistycznego zwieńczy nowoczesna altanka z zestawem mebli ogrodowych.

Produkty

3,993.99
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.