Style ogrodowe: ogród prowansalski

Style ogrodowe: ogród prowansalski [1]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [2]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [3]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [4]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [5]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [6]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [7]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [8]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [9]
Style ogrodowe: ogród prowansalski [10]

Ogród w stylu prowansalskim to kwintesencja elegancji i doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć swój własny fragment Prowansji w Polsce. Jak urządzić swój ogródek, aby oddawał ducha tej stylistyki?

Prowansja to od wielu lat synonim spokojnego stylu życia zgodnie z naturą pośród niezwykle malowniczych pół lawendy oraz wśród winnic znajdujących się na południu Francji. Stała się regionem niezwykle popularnym wśród osób o różnego rodzaju zainteresowaniach. Podobnie, styl prowansalski w architekturze i urządzaniu ogrodów znajduje coraz większe grono fanów. Jak zatem zagospodarować miejsce wokół domu, aby przypominało ono prawdziwe prowansalskie ogrody?

Charakterystyka stylu

Estetyka rodem z Prowansji to przede wszystkim spokojne i stonowane kolory. Barwy są łagodne, ale jednocześnie harmonijne. Ogromny nacisk kładzie się na ich dopasowanie, które powinno być swobodne. Synchronizując poszczególne odcienie musimy jednak pamiętać o tym, że nie muszą one być dopasowane idealnie, do ostatniego detalu. W tym stylu dopuszcza się nieco nieładu, ponieważ klimat ogrodu ma sprzyjać odpoczynkowi, wyciszać oraz uspokajać. Zbyt uporządkowane przestrzenie mogą na to nie pozwolić.

W stylu prowansalskim dominują przede wszystkim naturalne materiały oraz barwy. Wśród surowców wykorzystanych do takiego urządzenia przestrzeni spotkać można zatem drewno, kamień, wiklinę. Może pojawić się również metal – tutaj zazwyczaj dekoracje wykonane są z kunsztownie uformowanych stopów. Co do kolorystyki, stawia się przede wszystkim na barwy zaczerpnięte z natury, czyli fiolet w odcieniu lawendowym, biel, rozbielony błękit, szarości oraz wszelkie odcienie pastelowe. Możemy napotkać również na słoneczny żółty oraz pomarańczowy.

Planowanie ogrodu w stylu prowansalskim

Ogród utrzymany w takiej stylistyce to miejsce, w którym nie natkniemy się na idealnie przystrzyżoną trawę oraz starannie wytyczone alejki, bowiem charakterystyczne dla niego jest pozostawienie przestrzeni jak najbardziej naturalnej. Centralnym punktem takiego ogrodu może być na przykład niewielki klomb z lawendą – jedną z roślin typowych dla stylu prowansalskiego.

Ogród prowansalski to miejsce, w którym możemy ustanowić wiele tajemniczych miejsc, na przykład: zagajnik z niewielkich drzewek albo krzaczków, ławeczki ukryte wśród roślin. Ważnym elementem w wystroju jest altanka, oczywiście wykonana z naturalnych materiałów, czyli drewna i kamienia.

W projektowaniu przestrzeni dobrze jest zwrócić uwagę również na werandę. Powinna ona stanowić swego rodzaju przestrzeń naturalnie łączącą ogród z domem. Również w tym miejscu trzeba wykorzystać materiały i surowce znajdujące się w naturze – tutaj skupiamy się na drewnie oraz kamieniu (może być pobielony). Weranda to miejsce, w którym można zawiesić pęki suszonych ziół, co również jest typowe dla stylu rodem z Prowansji. Dzięki nim w upalne dni będziemy mogli się cieszyć chłodem oraz przepięknym aromatem. W tym miejscu możemy również pokusić się o umiejscowienie roślin, jednak musimy pamiętać, że powinniśmy umieścić je albo w drewnianych skrzyniach, albo w ceramicznych donicach.

Aby przejść do ogrodu bezpośrednio z werandy, powinniśmy zadbać o postawienie schodków. Oczywiście, wykorzystany materiał ma pochodzić z natury. Schody wykonane z kamienia będą doskonale wpisywać się w całość ogrodu. Ten surowiec może posłużyć nam także do ogrodzenia przestrzeni.

Rośliny w ogrodzie prowansalskim

Na początek musimy zauważyć, że Prowansja znajduje się w nieco innej strefie klimatycznej niż Polska, dlatego nie wszystkie rośliny uprawiane tam możemy zasadzić w naszych ogrodach. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu doborowi tych, które posiadamy, również my możemy cieszyć się ogrodem w stylu prowansalskim.

Jak już zostało wspomniane, najczęściej sadzoną rośliną jest lawenda. Można ją umieścić w małych grupach w najbardziej eksponowanych częściach naszego ogrodu. Najlepsza jest jej prosta odmiana, ponieważ te bardziej wyszukane mogą przemarzać podczas polskich zim. Lawendowe kobierce możemy przełamać również innymi pachnącymi bylinami, które kwitną na niebiesko, jak szałwie, kocimiętki. W styl prowansalski idealnie wpisują się również niezapominajki oraz marcinki (astry) i macierzanka.

Ogród prowansalski to również zioła, nie tylko te, które suszą się w pękach u stropu werandy, ale również te wolno rosnące. Zioła dobrze jest sadzić wokół tarasu lub blisko miejsc relaksu, ponieważ wtedy będziemy mogli cieszyć się ich przepięknym zapachem. Warto posadzić tymianek, oregano lub miętę i bazylię.

Oprócz kwiatów i ziół możemy posadzić również drzewa i krzewy. Tutaj doskonale spełnią swoją rolę brzozy lub kolumnowe graby. Wśród krzewów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bukszpan, jałowiec, budleje. Możemy posadzić również pnącza, np. wisterię (glicynię).

Kwiaty i zioła umieszcza się zazwyczaj bezpośrednio w ziemi, ale możemy również umieścić je w ozdobnych ceramicznych donicach lub drewnianych skrzyniach, które wspaniale podkreślą unikalnych charakter w stylu prowansalskim.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.