Style ogrodowe: ogród skandynawski

Style ogrodowe: ogród skandynawski [1]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [2]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [3]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [4]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [5]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [6]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [7]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [8]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [9]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [10]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [11]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [12]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [13]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [14]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [15]
Style ogrodowe: ogród skandynawski [16]

Ostatnio popularne stało się urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim. Polacy coraz bardziej cenią sobie skandynawski porządek, ład i prosty, nieco surowy wystrój. Podobnie prezentują się ogrody w stylu skandynawskim. Są estetyczne, cechują się prostotą i funkcjonalnością. Dzięki temu odpoczynek w takim ogrodzie staje się bardzo przyjemny.

Czym jest ogród skandynawski?

Ogród skandynawski jest podobny do skandynawskiego wnętrza. Panuje w nim naturalny ład wynikający z oszczędnego dysponowania różnymi elementami. Ogród w stylu skandynawskim jest elegancki w swojej prostocie, ale zarazem przytulny. Łączy w sobie zarówno niewyszukaną estetykę, jak i funkcjonalność. Zdarza się, że ludzie rezygnują z ogrodu w stylu skandynawskim, ponieważ wydaje im się, że konieczne są szczególne umiejętności i niesamowite wyczucie smaku, aby połączyć te wszystkie cechy na jednej, małej powierzchni. Nic bardziej mylnego! Ogród skandynawski jest jednym z najprostszych i najmniej wymagających stylów ogrodowych.

Ogród skandynawski ma służyć przede wszystkim odpoczynkowi, a nie ciągłej pracy i pielęgnacji, więc sadzi się w nim łatwe w utrzymaniu rośliny, które mogą swobodnie się rozrastać i nie potrzebują regularnego przystrzygania. Szczególnie często wykorzystywane są drzewa i krzewy iglaste, doskonale znoszące surowe warunki panujące w Skandynawii.

Aby optycznie rozjaśnić i powiększyć przestrzeń ogrodową, stosuje się jasne kolory mebli oraz elementów dekoracyjnych. Bardzo często wysypuje się biały żwir dekoracyjny.

Charakterystyczne cechy ogrodu skandynawskiego

Ogród skandynawski cechuje się prostotą, estetyką oraz funkcjonalnością. Są to trzy najważniejsze elementy, o których należy pamiętać podczas aranżacji ogrodu. Myśl o nich podczas wyboru gatunków roślin oraz ich sadzenia, wybierania mebli ogrodowych oraz wszelkich dodatków.

Prostota wiąże się przede wszystkim z naturalnymi materiałami wykorzystywanymi do wykończenia ogrodu. Najczęściej jest to drewno, kostka brukowa, biały żwir. Z kolei estetyka przejawia się w wyborze raptem kilku gatunków roślin oraz jasnych kolorów nadających wrażenia czystości. Ogród jest funkcjonalny, ponieważ służy do odpoczynku, a nie do ciągłej pracy przy pielęgnacji roślin.

Ogród skandynawski powinien być przytulny i jasny. Można to osiągnąć poprzez ułożenie ciekawych poduszek na krzesłach lub ławach czy postawienie plecionego lub materiałowego hamaka w rogu ogrodu.

Rośliny w ogrodzie skandynawskim

W ogrodzie skandynawskim stawia się na prostotę oraz jasne kolory. Wybiera się rośliny wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu, czyli takie, których nie trzeba ciągle pielęgnować. Najczęściej sadzi się drzewa lub krzewy iglaste, np. świerki, tuje (żywotniki), jałowce. W naszym klimacie dobrze sprawdzają się też jabłonie, które są wytrzymałe i mają białe kwiaty doskonale pasujące do stylu ogrodu skandynawskiego. Oprócz tego sadzi się też kosodrzewiny (sosny górskie), ozdobne trawy i byliny, a także sporadycznie kwitnące kwiaty. Bardzo często są to kwiaty o jasnych płatkach, np. białych, żółtych, błękitnych lub różowych. W ogrodzie skandynawskim pięknie wyglądają wrzosy, które do tego ślicznie pachną. Jeśli szczególnie cenisz sobie funkcjonalny charakter, to możesz zdecydować się na krzewy z jadalnymi owocami, np. żurawinę lub borówkę amerykańską.

Należy jednak pamiętać, że ogród skandynawski cechuje się prostotą i estetyką, więc wystarczy kilka gatunków roślin. Zbyt dużo rodzajów wprowadzi chaos i całkowicie zniszczy efekt. O ile rośliny mogą się swobodnie rozrastać, o tyle miejsce ich sadzenia powinno być dobrze przemyślane. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy warto dosadzić jeszcze jeden krzak – lepiej sobie odpuścić.

Wykończenie ogrodu skandynawskiego

Prostota ogrodu skandynawskiego przejawia się przede wszystkim w wyborze materiałów wykończeniowych. Szczególny nacisk jest kładziony na drewno. W związku z tym wybierz meble z naturalnie jasnego lub malowanego na biało drewna, które wspaniale rozjaśnią wnętrze ogrodu. Właśnie zapewniłeś ogrodowi prostotę i naturalność! Aby uzupełnić go o funkcjonalność i estetykę, wystarczy dodać wygodne poduszki na siedzeniach oraz oparciach, które sprawią, że czas spędzony w ogrodzie stanie się czystą przyjemnością.

Drewno służy również do ustalenia granic rabat, a czasami może pełnić funkcję podłoża. W tym celu równie dobrze sprawdzi się biały żwir dekoracyjny, kostka brukowa lub trawnik. Jeśli ogród jest płynnie połączony z tarasem, to pamiętaj, aby płytki również były jasne – najlepiej białe, beżowe lub szare.

Ogród skandynawski charakteryzuje się prostotą, w związku z tym należy się wystrzegać bibelotów lub innych, zbędnych elementów wystroju. Ciekawym wyjątkiem mogą być jednak podświetlane donice, które dają białe, ciepłe światło i są bardzo eleganckie. Nie dość, że pełnią funkcję ozdobną i są bardzo estetyczne, to jeszcze są funkcjonalne, co sprawia, że idealnie pasują do stylu skandynawskiego.

W przytulnym ogrodzie skandynawskim może się też znaleźć miejsce dla altanki lub szklarni, najlepiej pomalowanej na biało.

Produkty

399.19
Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 
3,597.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.