Szklarnia w ogrodzie, na działce i na balkonie

Szklarnia w ogrodzie, na działce i na balkonie [1]
Szklarnia w ogrodzie, na działce i na balkonie [2]
Szklarnia w ogrodzie, na działce i na balkonie [3]
Szklarnia w ogrodzie, na działce i na balkonie [4]
Szklarnia w ogrodzie, na działce i na balkonie [5]

Zbliżające się wielkimi krokami wiosna i lato, to odpowiedni moment, by pomyśleć o przydomowej szklarni. Kto pamięta smak prawdziwego pomidora z babcinego ogródka, z pewnością znajdzie w sobie odpowiednią motywację do wykonania takiej konstrukcji.

Nowoczesne materiały i gotowe projekty, znacznie ułatwią zrealizowanie tego , jak może się wydawać na początku, karkołomnego przedsięwzięcia. W sklepach kupić można gotowe konstrukcje, które wystarczy samodzielnie zmontować. W razie wątpliwości można również skorzystać z pomocy fachowca.

Hodowla własnych warzyw, ziół i kwiatów przyniesie nie tylko satysfakcję, będzie też doskonałym rozwiązaniem dla wielbicieli zdrowego stylu życia, dobrego jedzenia i własnoręcznego przygotowywania posiłków.

Szklarnia ogrodowa znacznie wydłuży okres uprawy warzyw, począwszy od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni, dzięki czemu smak pierwszych wiosennych nowalijek, takich jak rzodkiewka, pomidor, sałata, ogórek, natka pietruszki i szczypiorek, cieszyć będzie już na początku kwietnia.

Budowę szklarni ogrodowej warto dobrze przemyśleć. Ważne będzie tutaj podłoże, odpowiednie ustawienie (w zależności od nasłonecznienia), oraz względy estetyczne i finansowe.

Mini szklarnia

Nawet posiadacze niewielkich balkonów mogą spróbować swoich sił w uprawie warzyw, ziół i innych roślin. Specjalnie z myślą o ograniczonej przestrzeni, zostały stworzone kompaktowe konstrukcje, zarówno foliowe jak i szklane oraz z włókna węglowego lub z metalową bądź aluminiową ramą, które zmieszczą się na balkonie i trasie.

Tunel foliowy (szklarnia foliowa)

Doskonale sprawdzi się zarówno u mniej, jak i bardziej doświadczonych ogrodników. Niewątpliwą zaletą będzie tu lekka konstrukcja oraz atrakcyjna cena, gdyż tego rodzaju konstrukcja będzie kosztować stosunkowo niewielkie pieniądze. Może jednak okazać się mało odporna na warunki pogodowe, będąc szczególnie wrażliwą na mocny wiatr i opady śniegu.

Szklarnia

Stawiając konstrukcję, zwykle aluminiową bądź metalową pokrytą panelami z poliwęglanu (włókna węglowego) lub szkła zapewniamy sobie zarówno estetyczny wygląd takiego projektu, jak i jego trwałość. W zależności od rodzaju gruntu warto rozważyć budowę fundamentów, lub odpowiedniego drenażu.

Jeśli zależy nam na całorocznej uprawie warzyw lub roślin egzotycznych, można zastanowić się nad podłączeniem szklarni do systemu ogrzewania. W zależności od powierzchni ogrodu do rozważenia pozostaje także, czy konstrukcja będzie wolnostojąca, czy też wybierzemy opcję przyścienną, zajmującą zdecydowanie mniej miejsca.

Zabierając się za budowę szklarni, warto też pomyśleć o jej wentylacji, opartej na otwieranych panelach w formie okien, lub w postaci wywietrzników w dachu. Do uprawy roślin, przesadzania, przycinania i innych zabiegów z pewnością przyda się również praktyczny stół roboczy, donice oraz półki.

Ciepłe dni sprawiają, że pobyt w ogródku staje się przyjemnością, warto więc pomyśleć o hobby, jakim może stać się uprawa roślin. Zapewni ona nie tylko relaks na świeżym powietrzu, ale także plony, które po zebraniu umożliwią wprowadzenie do diety zdrowej i ekologicznej żywności, będącej świetną alternatywą dla sklepowych, nie zawsze zdrowych i pełnowartościowych produktów.

Dobrze wybrana szklarnia ozdobi ogród i stanie się jego nieodłącznym elementem. Odpowiednio zaaranżowana będzie powodem do dumy każdego miłośnika uprawy roślin.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.