Akcesoria i części zamienne do kosiarek i urządzeń koszących

Akcesoria i części zamienne do kosiarek i urządzeń koszących [1]
Akcesoria i części zamienne do kosiarek i urządzeń koszących [2]
Akcesoria i części zamienne do kosiarek i urządzeń koszących [3]
Akcesoria i części zamienne do kosiarek i urządzeń koszących [4]
Akcesoria i części zamienne do kosiarek i urządzeń koszących [5]

Koszenie trawnika, bardzo wielu osobom, kojarzy się z częstym i przykrym obowiązkiem. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu warto zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki pracy, poprzez wybór odpowiedniej kosiarki. Sama kosiarka to jednak nie wszystko, gdyż w zależności od rodzaju urządzenia, będziemy potrzebować szereg akcesoriów niezbędnych do jego funkcjonowania.

Akcesoria uniwersalne

Noże do kosiarki i podkaszarki

Skuteczność koszenia zależy w dużej mierze od jakości ostrzy wchodzących w skład układu tnącego. Aby źdźbła nie ulegały uszkodzeniu, należy zadbać o to, by ostrza układu tnącego był zawsze dobrze naostrzone. Niektóre typy kosiarek, np. ręczne kosiarki bębnowe mogą posiadać układ samoostrzących się ostrzy, jednak zdecydowana większość kosiarek z tradycyjnym elementem koszącym, składającym się z głowicy obrotowej i zainstalowanej na niej nożem, wymaga okresowej wymiany lub ostrzenia. O tym, czy dane ostrze korzystniej naostrzyć czy wymienić, decyduje nie tylko stopień zużycia samego ostrza lecz również fakt, że ostrzenie może być bardziej skomplikowane niż można by początkowo przypuszczać. Wynika to z konieczności odpowiedniego wyważenia, uprzednio ostrzonego noża, co może skutkować koniecznością oddania go do profesjonalnego serwisu. Źle wyważone ostrze może powodować nieporządne wibracje, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia głowicy. Dlatego też przed decyzją o naostrzeniu danego noża, warto rozważyć, czy bardziej opłacalnym nie okaże się zakup nowego elementu tnącego.

Żyłka do kosiarki i podkaszarki

Wykorzystywana głównie w podkaszarkach, lecz spotykana również w przypadku kos, a nawet klasycznych kosiarek. Głównym ograniczeniem żyłki jest jej długość, a co za tym idzie szerokość koszenia. Związana jest z tym również prędkość obrotowa głowicy i moc samego urządzenia. Zbyt długa żyłka mogłaby łatwo ulegać zaplątaniu, a zbyt szybko obracająca się głowica, mogłaby powodować stosunkowo łatwe zrywanie się żyłki. Do niewątpliwej przewagi żyłki nad ostrzem zaliczyć należy możliwość bezpośredniego docinania trawy rosnącej w pobliżu takich elementów jak kamienie, krawężniki czy murki. W przeciwieństwie do wirujących, twardych ostrzy, żyłka w kontakcie z twardą powierzchnia ulega skróceniu, a mechanizm obecny w większości podkaszarek i kos pozwala na szybkie uzupełnienie brakującej żyłki, przez automatyczne rozwinięcie zapasu ze szpuli ukrytej w głowicy. Jednocześnie żyłka nie powoduje uszkodzeń twardych obiektów z którymi ma kontakt, przez co bez obawy można nią operować wokół klombów i skalniaków.

Pojemnik na trawę

Większość modeli klasycznych kosiarek posiada opcję zainstalowania kosza przeznaczonego do zbierania skoszonej trawy. Bardzo często taki kosz dołączony jest w zestawie do kosiarki, aczkolwiek może istnieć konieczność osobnego dokupienia takiego elementu. Dotyczy to szczególnie koszy składanych, wykonanych z tkaniny zamocowanej na sztywnym stelażu. Kosze takie są lżejsze i istnieje możliwość ich instalacji w różnych modelach kosiarek.
Pojemność kosza na trawę powinna być dopasowana do średnicy koszenia kosiarki. Zbyt mały kosz będzie wymagał stosunkowo częstego opróżniania, z kolei największe kosze powinny być montowane na kosiarkach samojezdnych, gdyż waga skoszonej trawy mogłaby znacząco utrudnić przemieszczanie kosiarki.

Do kosiarek elektrycznych

Akumulator do kosiarki

Elektryczne kosiarki akumulatorowe są dostarczane zazwyczaj z jednym akumulatorem. Czasem w zestawie znajduje się dodatkowy akumulator i jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż daje nam możliwość kontynuowania pracy w przypadku rozładowania podstawowego akumulatora. Jako że ładowanie pojedynczego akumulatora może zająć nawet kilkanaście godzin, korzyści płynące z posiadania przynajmniej jednego dodatkowego akumulatora wydają się być oczywiste.

Przedłużacz ogrodowy

Odpowiedni przewód zasilający stanowi niezbędne wyposażenie dodatkowe każdej kosiarki, kosy czy podkaszarki zasilanej sieciowo. Dlatego też poleca się zakup kosiarki elektrycznej razem z odpowiedniej długości przedłużaczem. W tym miejscu należy wspomnieć o fakcie, że długość samego przedłużacza ma duże znaczenie, szczególnie w przypadku kosiarek wyposażonych w silniki o większej mocy. Wraz ze wzrostem długości przewodu, dochodzi do spadku napięcia, a co za tym idzie do spadku mocy na urządzeniu będącym odbiornikiem, czyli w tym przypadku, silniku kosiarki. Dlatego też nie zaleca się, o ile to możliwe, stosowania przedłużaczy dłuższych niż 30 m.

Przy zakupie przedłużacza należy zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, a w szczególności z maksymalnym natężeniem prądu jaki może być przesyłany przez dany przewód. Powinien on pasować do wartości natężenia potrzebnego do zasilania danej kosiarki. Kolejnym ważnym parametrem jest stopień zabezpieczenia oferowany przez dany przedłużacz, pozwalający określić czy jest on odpowiednio chroniony przed wilgocią w ogrodzie.

Dodatkowo wszystkie dedykowane przedłużacze ogrodowe, powinny posiadać grubą, aczkolwiek stosunkowo miękką izolację, zapobiegającą wkręcaniu się kabla. Nie bez znaczenia jest też jaskrawa, bardzo często pomarańczowa barwa izolacji, zmniejszająca prawdopodobieństwo przypadkowego uszkodzenia przewodu przez pracującą kosiarkę.

Bęben, nawijacz

Przedłużacz, jako niezbędny dla wszystkich elektrycznych urządzeń ogrodowych zasilanych z sieci, stanowi niezbędne wyposażenie warsztatu każdego ogrodnika amatora. Aby ułatwić sobie, zarówno korzystanie jak i przechowywanie takiego przedłużacza, warto zaopatrzyć się w dedykowany bęben lub nosidełko. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przedłużaczy o znacznej, przekraczającej 10 m długości, gdyż zapobiega nadmiernemu plątaniu się przewodu. Przenośne bębny posiadają często dodatkowe gniazda, pozwalające na podłączenie kilku urządzeń do jednego przedłużacza. Stosowanie przenośnego bębna pozwala na rozwinięcie tylko takiej długości przedłużacza, jaka jest nam aktualnie potrzebna, co dodatkowo zabezpiecza przewód przed przypadkowym uszkodzeniem.
W przypadku gdy dokupujemy bęben do już posiadanego przedłużacza, należy sprawdzić czy pojemność bębna pozwoli na nawinięcie całego przewodu.

Do kosiarek spalinowych

Filtry powietrza

Silnik spalinowy podczas pracy wymaga ciągłego dostarczania powietrza. Musi być ono jednak pozbawione wszelkich zanieczyszczeń w postaci drobinek ciał stałych, gdyż bardzo szybko doprowadziłyby one do awarii silnika. W zależności od intensywności użytkowania sprzętu, należy wymieniać filtr zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w instrukcji obsługi. Dodatkową wskazówką może być wygląd samego filtra, sugerujący, że nadszedł czas na wymianę tego elementu. Zaniedbanie tej procedury może spowodować problemy ze spalaniem paliwa, wynikające z braku dostatecznej ilości powietrza trafiającego do silnika, co skutkuje spadkiem mocy i, w dalszej perspektywie, może prowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Olej do kosiarki

W zależności od typu silnika spalinowego, wymagane jest stosowanie odpowiedniego rodzaju oleju. Na rynku dostępne są zarówno oleje do silników dwu jak i czterosuwowych. W przypadku silników dwusuwowych olej stanowi niezbędny dodatek do paliwa. Proporcje oleju do benzyny wskazane są przez producenta urządzenia i zazwyczaj wynoszą 1:25, 1:500 lub 1:100.

Wśród olejów przeznaczonych do silników narzędzi ogrodowych, wyróżniamy oleje syntetyczne, a także wielosezonowe oleje niesyntetyczne. Jako że silniki spalinowe, wykorzystywane w urządzeniach ogrodowych, są chłodzone powietrzem, silniki narażone są na pracę w wyższych temperaturach. Skutkuje to zwiększeniem zużycia oleju, w przypadku stosowania oleju niesyntetycznego. Gdy stosujemy olej syntetyczny, temperatura pracy silnika nie ma wpływu na wzrost zużycia oleju.

Paliwo do kosiarki

Nie trzeba tłumaczyć do czego jest nam ono potrzebne, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Do urządzeń ogrodowych poleca się stosowanie benzyny bezołowiowej 95, gdyż stosowanie paliwa wysokooktanowego nie wykazuje żadnych dodatkowych korzyści, a nawet może okazać się szkodliwe.

Drugą sprawą jest kwestia trwałości paliwa. Bez stosowania jakichkolwiek dodatków, bardzo szybko ulega ono przeterminowaniu, głównie z powodu ubytków lotnych składników, odpowiedzialnych za szybkie i bezproblemowe odpalanie silnika. Wyraźny spadek jakości paliwa można odnotować już po około 30 dniach. Aby przedłużyć jego trwałość warto dodać do niego dedykowane stabilizatory, które przedłużą jego przydatność od 6 do nawet 12 miesięcy. Stabilizator powinien być dodany do paliwa tuż po jego zakupie, inaczej nie spełni swojego zadania.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.