Dmuchawa do liści. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Dmuchawa do liści. Co warto wiedzieć przed zakupem? [1]
Dmuchawa do liści. Co warto wiedzieć przed zakupem? [2]
Dmuchawa do liści. Co warto wiedzieć przed zakupem? [3]
Dmuchawa do liści. Co warto wiedzieć przed zakupem? [4]
Dmuchawa do liści. Co warto wiedzieć przed zakupem? [5]

Każdy kto ma ogród, działkę lub sad, wie jak bardzo uciążliwe może być grabienie liści późną jesienią. Tym bardziej, że nie powinno się ich zostawiać, aby mokre, zbutwiały i poddawały się procesom gnilnym. Może to bowiem zaszkodzić naszym trawnikom. A jeśli w dodatku się okaże, że nasze drzewka zaatakowała jakaś choroba, nie zagrabione, mokre liście mogą się przyczynić do jej rozprzestrzenienia na inne rośliny.

Niestety, im więcej drzew w ogrodzie tym bardziej żmudna i trudna to praca, szczególnie za pomocą grabi. I te choć są bardzo przydatne to jednak wymagają sporej ilości czasu i wysiłku, aby dokładnie posprzątać za ich pomocą ogród. W jaki sposób zatem sobie pomóc? Skorzystać z nowoczesnych technologii jakie oferuje nam rynek ogrodniczy i zakupić dmuchawę do liści.

Rodzaje dmuchaw do liści

Jedną z największych zalet jakie mają dmuchawy i odkurzacze do liści jest możliwość szybkiego posprzątania naszych ogrodów, bez zbędnego wysiłku. Dmuchawy zgarniają liście w jedno miejsce, a odkurzacze zasysają je do specjalnego worka. Dodatkowo mogą one zebrać także niewielkie gałązki, kamyczki, śmieci pozostałe w ogrodzie po wizycie twoich dzieci czy wnuków, a także szyszki i małe, zepsute owoce. Tak więc Twój ogród dzięki nim będzie lśnił czystością. Po skończonej pracy wystarczy tylko opróżnić worek i cieszyć się z jesiennej aury.

W przypadku dmuchawy należy jeszcze samemu, ręcznie zgarnąć liście do pojemnika na śmieci lub na kompost. Dmuchawa jednak z powodzeniem zastępuje nie tylko grabie, ale także zmiotkę, którą sprzątamy przydomowe chodniki.

Dmuchawy i odkurzacze do liści elektryczne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze są tradycyjne czyli zasilane kablem, który podłączamy do prądu. Są najlżejsze i najbardziej ciche, aczkolwiek problemem może stać się średniej długości kabel, który czasem trzeba podłączyć do przedłużacza. Drugi rodzaj to wersja akumulatorowa, czyli dająca nam możliwość bezprzewodowej pracy w ogrodzie. Akumulator ładuje się prądem, a następnie dzięki niemu pracuje bez użycia kabli. Te dmuchawy są jednak dużo cięższe aniżeli ich sieciowe odpowiedniki.

Dmuchawy i odkurzacze do liści spalinowe nie wymagają ani przewodów ani akumulatorów. Zasilane są one paliwem, dzięki czemu mają zazwyczaj większą moc. Są jednak najcięższe ze wszystkich dostępnych modeli i najgłośniejsze, ale też najbardziej wydajne. Przydają się więc w dużych sadach i ogrodach.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu dmuchawy do liści?

Przede wszystkim trzeba się zdecydować czy wolimy pracować dmuchawą czy odkurzaczem. Jeśli zdecydujemy się na odkurzacz musimy pamiętać, aby zbierać nim tylko i wyłącznie suche liście. Warto także zwrócić uwagę na pojemność kosza lub pojemnika, do którego będzie on zbierał nasze ogrodowe śmieci. Niektóre odkurzacze posiadają także bardzo przydatną funkcję rozdrabniacza do liści, dzięki czemu nasze odpadki będą zajmować nam mniej miejsca zarówno na kompoście jak i w śmietniku.
Kupując dmuchawę należy wziąć pod uwagę rodzaj jej uchwytu, bowiem musi być on dla nas wygodny, jak również długość rury, którą wybieramy do swojej wysokości. Ważna jest także siła wydmuchu powietrza oraz głośność działania.

Na rynku są dostępne również tak zwane urządzenia dwa w jednym, czyli za pomocą specjalnego przełącznika możemy zmieniać ich funkcję, z dmuchawy na odkurzacz i odwrotnie.

Niezależnie jednak od tego, jaki produkt kupimy, czy będzie to odkurzacz, dmuchawa czy urządzenie wielofunkcyjne należy zawsze dokładnie sprawdzić możliwość jego zasilania, moc i siłę działania, a także jego ciężar.
Jeśli uznamy, że jest on dla nas zbyt duży, to warto zastanowić się nad modelem plecakowym wraz z odpowiednimi dla nas paskami. Istotne przy zakupie są również zastosowane zabezpieczenia, które nie pozwolą na przegrzanie się naszego sprzętu oraz możliwość zastosowania filtrów, które umożliwią nam bezproblemową pracę nawet przy dużym zapyleniu i zakurzeniu naszego terenu.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.