Glebogryzarka do ogrodu. Jaką wybrać?

Glebogryzarka do ogrodu. Jaką wybrać? [1]
Glebogryzarka do ogrodu. Jaką wybrać? [2]
Glebogryzarka do ogrodu. Jaką wybrać? [3]
Glebogryzarka do ogrodu. Jaką wybrać? [4]
Glebogryzarka do ogrodu. Jaką wybrać? [5]

Glebogryzarka ogrodnicza jest narzędziem, które służy do spulchniania gleby na naszych działkach i ogrodach. Dzięki temu uprawy lepiej rosną, a ziemia jest dobrze napowietrzona i spulchniona. Dodatkowo urządzenie to przydaje się podczas usuwania z ziemi chwastów oraz kiedy chcemy równo rozprowadzić i wymieszać z ziemią nawóz lub torf.

Czym się kierować wybierając glebogryzarkę do ogrodu?

Modeli glebogryzarek na rynku jest wiele, a wybór jest bardzo szeroki. Zaletą większości z nich jest to, że są to tak zwane urządzenia wielozadaniowe, czyli oprócz funkcji glebogryzarki można ich używać także jako wertykulatora czy aeratora.

Wbrew pozorom, glebogryzarki przydają się także zimą. Jeśli bowiem dokupimy do nich odpowiednie akcesoria, możemy z powodzeniem zamienić je w pług odśnieżający. To znaczna oszczędność czasu, miejsca i przede wszystkim pieniędzy.

Kupując glebogryzarkę oprócz wielozadaniowości warto wziąć także pod uwagę jej wagę. I tak jak młodemu mężczyźnie zapewne nie będzie robiło różnicy czy jest ona lżejsza czy cięższa, tak seniorowi już tak. Istotną sprawą jest także długość noży, bowiem od tego zależy na jaką głębokość zostanie spulchniona ziemia. Liczy się również możliwość łatwej ich wymiany.

Dobre spulchnianie ziemi zapewnią nam noże sprężynowe i to je zazwyczaj stosuje się w ogrodach, natomiast jeśli chcemy pracować z ziemią twardą, lepiej kupić noże sztywne, ale profilowane, na przykład proste, łukowe lub kątowe.
Podczas zakupu należy także zwrócić uwagę na to aby nasza glebogryzarka posiadała bezpieczną osłonę ostrzy.

Rodzaje glebogryzarek

Na rynku ogrodniczym dostępne są dwa rodzaje glebogryzarek. W zależności od naszych potrzeb, a także i dostępności prądu w ogrodzie, możemy wybrać:

Glebogryzarki elektryczne - są dość lekkie i mają niewielkie rozmiary. Wymagają dostępu do prądu, do którego podłączane są za pomocą wbudowanego kabla. Ten, w zależności od firmy, która oferuje nam sprzęt, ma różną długość. Zaletą tego typu sprzętu jest przede wszystkim ich niewielka waga, ale też stosunkowo niska cena, oscylująca w granicach od około 300 do około 1000 złotych. Idealne na działkę, przed wysiewem trawnika.

Glebogryzarki spalinowe - przydają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Wprawdzie są głośniejsze od glebogryzarek elektrycznych, ale nie wymagają stosowania przedłużaczy. Idealnie sprawdzają się zarówno na terenach rolnych, jak również w ogródkach działkowych, a przede wszystkim tam, gdzie gleba jest gliniasta i bardzo twarda, bowiem posiadają one dużą prędkość obwodową ostrzy.

Akcesoria do glebogryzarek

W zależności od tego jaką glebogryzarkę wybierzemy możemy dokupić do niej różnego rodzaju akcesoria oraz części zamienne. Ważne jest w szczególności to, aby łatwo się je wymieniało.

I tak można dokupić między innymi metalowe lub gumowe koła do glebogryzarki, noże sztywne i spręzynowe, ostrza i końcówki oraz różnego rodzaju przystawki. Te ostatnie mogą być w formie grabi, którymi zbierzemy w łatwy sposób zeschnięte liście, wózków i taczek, kultywatorów niszczących chwasty, pługów, które odśnieżą nam zimą teren wokół domu, obsypników czy zbieraczek do ziemniaków. Dzięki nim nasza glebogryzarka zamieni się w urządzenie wielofunkcyjne.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.