Grabie do ogrodu - jak wybrać?

Grabie do ogrodu - jak wybrać? [1]
Grabie do ogrodu - jak wybrać? [2]
Grabie do ogrodu - jak wybrać? [3]
Grabie do ogrodu - jak wybrać? [4]
Grabie do ogrodu - jak wybrać? [5]
Grabie do ogrodu - jak wybrać? [6]

Grabie to narzędzie, które musi się znaleźć w każdym ogrodzie. Dzięki nim jesteśmy w stanie grabić martwe liście, rośliny i inne zanieczyszczenia, utrzymywać trawnik w czystości czy wyrównywać glebę. Wszystkich tych czynności nie jesteśmy jednak w stanie wykonać przy pomocy jednego rodzaju grabi. Czym różnią się od siebie poszczególne ich rodzaje i jakie jest ich zastosowanie?

Grabie do trawy

Ich cechą charakterystyczną jest duża ilość zębów tworzących gęstą siatkę, dzięki którym będziemy w stanie usunąć z trawy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i spulchnić glebę. Tego typu grabie są także cienkie, długie i sztywne, co znacząco ułatwia wszelkiego rodzaju prace pielęgnacyjne na trawniku. Za sprawą specyficznego ułożenia zębów, przy użyciu tego narzędzia można również usunąć zalegający na trawniku filc, który uszkadza jego strukturę.

Grabie do liści

Nie zebrane, gnijące liście hamują porost trawy tworząc mało estetyczne, łyse placki. W związku z tym, należy pamiętać o regularnym ich zbieraniu, w szczególności w okresie jesiennym. Do tego celu najlepiej sprawdzą się długie grabie o elastycznych zębach, dzięki którym będziemy w stanie jednym ruchem zebrać liście z danego obszaru. Szerokość głowicy narzędzia wynosić powinna co najmniej 40 centymetrów. Najlepiej zaopatrzyć się w grabie wachlarzowe, które pozwalają na najbardziej efektywne zbieranie liści nawet na nieregularnym terenie. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, wyróżnia się grabie do liści:

  • Plastikowe, wyposażone w około 20 - 25 zębów. Do ich zalet zaliczyć można niską cenę (zaczyna się ona już od 5 złotych), wad - małą wytrzymałość.
  • Z tworzywa PBT - odporniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne od ich plastikowej wersji, a także nieco dokładniejsze. Zapłacić będziemy musieli za nie około 40 złotych.
  • Druciane - bardziej elastyczne i wytrzymałe od plastikowych; często posiadają specjalną, metalową blokadę chroniącą konstrukcję zębów. Ich cena to około 15 - 30 złotych.
  • Metalowe - ich zęby są elastyczne i przeważnie produkuje się je z ocynkowanej stali, co sprawia, że są odporne na uszkodzenia i wpływ wilgoci. Jest to najbardziej wytrzymały rodzaj grabi do liści, za który zapłacimy około 40 - 50 złotych.

Grabie do siana

Tego typu narzędzia charakteryzują się przede wszystkim dużymi rozmiarami i wytrzymałością. Produkuje się je z materiałów takich, jak:

  • Plastik - powstają z niego niewielkie grabie wyposażone w około 16 - 18 zębów. Nie należą one do najbardziej wytrzymałych. Ich cena to około 5 - 15 złotych.
  • Drewno - drewniany jest tu zarówno trzonek, jak i zęby, których jest przeważnie około 20. Są solidniejsze od plastikowych, dzięki czemu spotkać można je w wielu gospodarstwach domowych. Zapłacić należy za nie od około 20 do około 30 złotych.
  • Aluminium - tego typu grabie charakteryzuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Ich cena waha się od 30 do 50 złotych.

Grabie uniwersalne

Posiadają one przeważnie drewniany trzonek oraz sztywne, metalowe, niezbyt długie zęby o ułożeniu przypominającym grzebień. Dobrze sprawdzą się zarówno do usuwania liści, zbierania siana, jak i wyrównywania i spulchniania gleby. Ich koszt oscyluje w granicach 50 złotych.

Grabki z krótkim trzonkiem

Poza klasycznymi, pełnowymiarowymi grabiami, w ogrodzie przydatna może okazać się także ich mniejsza, krótsza wersja. Tego typu grabki świetnie sprawdzą się przesadzania niewielkich roślin doniczkowych czy rabatowych, sprzątania ziemi wokół grządek oraz grabienia liści. Wybierając je, warto przede wszystkim zwrócić uwagę, czy ich rękojeść jest wygodna i ergonomiczna (może być ona wykonana zarówno z drewna, jak i plastiku. Część roboczą produkuje się natomiast z metalu lub stali).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.