Jak i czym przycinać żywopłot?

Jak i czym przycinać żywopłot? [1]
Jak i czym przycinać żywopłot? [2]
Jak i czym przycinać żywopłot? [3]
Jak i czym przycinać żywopłot? [4]
Jak i czym przycinać żywopłot? [5]

Odpowiednio zadbany żywopłot może być doskonałym dopełnieniem ogrodu. Zasadzony przy ogrodzeniu spełni rolę nie tylko wizualnego ozdobnika, ale także odgrodzi od wścibskich sąsiadów. Jak o niego zadbać, by w uformowanej ścianie zieleni nie pojawiły się ubytki?

Drzewa liściaste czy iglaki?

Najpopularniejszymi odmianami drzew liściastych, które idealnie nadają się do posadzenia żywopłotu są Ligustr pospolity oraz Grab pospolity. Pierwszy z nich bez problemu znosi niższe temperatury, których w Polsce nie brakuje. Oznacza to, że przetrzyma zimę i nie będzie trzeba przeprowadzać kolejnych nasadzeń. Do tego przyjmie się na praktycznie każdej glebie, a jedynym obowiązkiem właściciela żywopłotu będzie jego regularne przycinanie. Szczególnie na samym początku ligustr wymaga częstego „strzyżenia". Z kolei grab do dobrego przyjęcia potrzebuje żyznego podłoża, ale jego zaletą jest to, że rośnie w taki sposób, by zakrzewiać żywopłot „od dołu". I tak samo jak w przypadku Ligustra nie wolno zapomnieć o przycinaniu. Obie rośliny znoszą je jednak doskonale, a odpowiednio zadbane sprawią, że powstała z żywopłotu ściana będzie stabilna i sprawdzi się w roli ogrodzenia.

W przypadku drzew iglastych polecić można Żywotnika Zachodniego, czyli popularną Tuję. Szczególnie popularne są odmiany Brabant, która zapewnia szybki wzrost oraz mocne zagęszczenie, a do tego trzeba ją przycinać zaledwie dwa razy do roku. Inną odmianą jest Columna, gdzie praktycznie roślina nie potrzebuje dodatkowy zabiegów ze strony ogrodnika. Minusem będzie tylko to, że stworzony z tej odmiany żywopłot nie stworzy jednolitej ściany zieleni. Za to będzie stosunkowo wysoki. Columna może osiągać wysokość dochodzącą do 6 metrów.

Wybór między drzewami iglastymi, a liściastymi zależy głównie od preferencji. Zarówno jedne, jak i drugie sprawdzą się doskonale przy zakładaniu żywopłotu. Należy tylko pamiętać o odpowiednim zadbaniu o gałęzie.

Przycinanie żywopłotu

Pierwsze przycinki powinny odbyć się tuż po zasadzeniu drzew. Pozwoli to zapanować nad rozrostem roślin i odpowiednim ich ukształtowaniem. Czego używać do tego typu zabiegów? Nożyce do żywopłotu to podstawa, bez której nie warto zabierać się nawet do pracy. Mając do czynienia z niższymi drzewami, do cięcia będą wystarczały nożyce, sekator oraz rękawiczki. Warto jednak zaopatrzyć się w elektroniczne lub spalinowe nożyce do żywopłotu. Można je znaleźć na stronach producentów, np. http://www.husqvarna.com/pl/products/hedge-trimmers/husqvarna-hedge-trimmers-for-homeowners/. Można je podzielić na dwa rodzaje. Jednostronne wyposażone są w zęby tnące tylko z jednej strony, a tym samym nadadzą się idealnie do wyrównywania prostych odcinków. By ułatwić pracę można wzdłuż linii cięcia rozciągnąć kawałek sznurka, który będzie wyznaczał obszar przeznaczony do usunięcia. Nożyce do żywopłotów dwustronne przeznaczone są tylko do określonej wysokości. Nie powinno się z nich korzystać powyżej linii ramion. Ich konstrukcja pozwoli jednak na szybkie przycięcie ścian bocznych czy ukształtowania roślin w odpowiednią formę. Istnieje także odmiana nożyc, której ostrza znajdują się na wysięgniku, a ich zadaniem jest przycinanie wysokich partii drzew. Te jednak przeznaczone są dla profesjonalistów, zajmujących się naprawdę dużymi powierzchniami.

Niezależnie od wybranego sprzętu, powinien on być wyposażony w kilka udogodnień dla użytkownika. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ma funkcję tłumienia drgań. Te bardzo łatwo przenoszą się na użytkownika i mogą zakłócić pracę lub nawet spowodować wypadek. W przypadku nożyc do żywopłotu wyposażonych w silnik spalinowy należy zadbać o to, by posiadały one kontrole emisji spalin. Wygodny oraz ergonomiczny uchwyt ułatwi pracę i sprawi, że przycinanie nie będzie uciążliwą powinnością.

Odpowiednio przycięty oraz zadbany żywopłot może przez długie lata zdobić ogród. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej ilości pracy rośliny rozrosną się i staną się problemem, nad którym ciężko będzie zapanować.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.