Jak wybrać elektryczną myjkę ciśnieniową?

Jak wybrać elektryczną myjkę ciśnieniową? [1]
Jak wybrać elektryczną myjkę ciśnieniową? [2]
Jak wybrać elektryczną myjkę ciśnieniową? [3]
Jak wybrać elektryczną myjkę ciśnieniową? [4]
Jak wybrać elektryczną myjkę ciśnieniową? [5]

Większości osób myjki ciśnieniowe kojarzą się z myciem samochodu, lecz warto pamiętać, że nie jest to jedyne zastosowanie tego urządzenia. To sprzęt na tyle wszechstronny, że można go użyć w naprawdę wielu sytuacjach. Nie każda myjka ciśnieniowa sprawdzi się jednak w różnych zastosowaniach - poniżej przegląd cech, jakie powinno mieć idealne urządzenie.

Działanie myjki ciśnieniowej

Jak pracują urządzenia wysokociśnieniowe? Tak naprawdę są to proste konstrukcyjnie elementy, a ich zasada działania jest w większości wypadków bardzo prosta. Myjki wyposażone są w specjalne pompy wysokiego ciśnienia, zdolne wytworzyć ciśnienie rzędu 160 barów. Pod wpływem takiej wartości ciśnienia powstaje mocno skoncentrowany strumień, który znacznie ułatwia precyzyjne i efektywne oczyszczanie mytej powierzchni.

To właśnie ciśnienie stanowi o przewadze urządzeń tego rodzaju nad zwyczajnymi wężami ogrodowymi. Te ostatnie są w stanie wytworzyć zaledwie 4 bary ciśnienia, a z reguły i tak ta wartość jest niższa. Z tego powodu, podłączenie myjki ciśnieniowej do węży ogrodowych znacznie zwiększa skuteczność mycia.

Wybór myjki - na co zwrócić uwagę?

Jakie parametry są najistotniejsze dla przeciętnego użytkownika tego urządzenia? Przede wszystkim wydajność pompy w myjce, wyrażana w litrach na godzinę. Generalnie im wyższa jest to wartość, tym skuteczniej działa urządzenie. Równie ważna jest moc robocza myjki, czyli tak naprawdę parametr określający dokładne zapotrzebowanie urządzenia na prąd oraz wydajność pracy jej silnika. Najmniejsze myjki zapewniają moc od 1200 W, a największe nawet 3 kW.

Warto także zwrócić uwagę na wartości roboczego oraz maksymalnego ciśnienia myjki. To pierwsze określa średnią wartość z jaką pracuje dane urządzenie i waha się od 65 do 170 bar. Z kolei ciśnienie maksymalne ma znaczenie ze względu na ryzyko uszkodzenia niektórych powierzchni. Fakt faktem, maksymalne wartości ciśnienia osiągane są rzadko, ale czasem istnieje ryzyko, że nazbyt wysoka moc może zwyczajnie uszkodzić mytą powierzchnię.

Inną kwestią jest także wygoda obsługi danej myjki. Im bardziej rozbudowane urządzenie tym większa jego waga, stąd wybór myjki warto poprzedzić testem polegającym na podniesieniu jej. Ostatecznie, do mycia małego samochodu nie jest potrzebna myjka ciśnieniowa, która waży kilkanaście kilogramów! A skoro już o wygodzie mowa, to warto zwrócić uwagę na długość kabla. Wybierając myjkę napędzaną silnikiem elektrycznym, zwróćmy uwagę na przewód zasilający, im dłuższy będzie kabel tym bardziej uniwersalne jest jej zastosowanie. Z tego samego powodu istotna jest także długość węża.

Jaka myjka będzie najlepsza?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Choć myjka ciśnieniowa jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, to warto dobierać ją do konkretnych zastosowań. Niektórzy producenci znacznie to ułatwiają, pozwalając na wybór myjki nie tylko na podstawie parametrów, lecz także jej zastosowania. Przykładowo, na stronie https://www.kaercher.com/pl/home-garden/urzadzenia-wysokocisnieniowe.html znaleźć można wyszukiwarkę, która pozwala na wybór podstawowego zastosowania myjki, a następnie pokazuje urządzenia dopasowane do danej powierzchni.

Czy marka ma znaczenie? Teoretycznie, myjka ciśnieniowa jest urządzeniem bardzo prostym, którego awarie są bardzo rzadkie. W praktyce jednak okazuje się, że propozycje od wiodących światowych marek raczej się nie psują, podczas gdy tak zwane no-name często sprawiają ogromne kłopoty swoim użytkownikom. Warto postawić na znaną markę, tym bardziej, że z reguły zakup takiej propozycji wiąże się z naprawdę niewielką dopłatą. Zyskuje się dzięki temu nie tylko pewność najwyższej jakości wykonania myjki ciśnieniowej, lecz także możliwość jej ewentualnej naprawy w autoryzowanym serwisie.

Myjka ciśnieniowa przyda się praktycznie w każdym domu. Sprawdzi się zarówno jako urządzenie do mycia samochodu, ale również czyszczenia bruku, mycia domowej elewacji oraz w wielu innych zastosowaniach. Niewielka cena oraz łatwość obsługi - oto, dlaczego warto postawić na urządzenia tego rodzaju!


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.