Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy

Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy [1]
Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy [2]
Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy [3]
Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy [4]
Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy [5]
Jaką kosiarkę kupić? Rodzaje kosiarek do trawy [6]

Każdy właściciel ogrodu lub działki, wcześniej czy później, staje przed wyzwaniem prawidłowej pielęgnacji i utrzymania trawnika. Mogłoby się wydawać, że na tle innych roślin, trawa nie wymaga zbyt wielu zabiegów i w zasadzie "poradzi sobie sama". Nie jest to jednak prawda. Już samo założenie trawnika może stanowić duże wyzwanie i wymagać może podjęcia szeregu niełatwych decyzji. Gotowy trawnik wymaga również wielu zabiegów takich jak regularne podlewanie, nawożenie, a także koszenie, które jest niezbędne do tego by darń pozostała zdrowa i gęsta, a trawnik stanowił prawdziwą ozdobę naszego ogrodu.

Rodzaje urządzeń do koszenia trawy

Kosiarki dzielimy w zależności od rodzaju konstrukcji urządzenia, typu zespołu tnącego czy rodzaju napędu. W zakresie rodzaju napędu, wspomnimy tylko, że do wyboru mamy kosiarki ręczne, kosiarki elektryczne - akumulatorowe jak i zasilane sieciowo, a także kosiarki z silnikami spalinowymi. Tematowi temu poświęciliśmy osobny artykuł: o napędach kosiarek ogrodowych.
Podstawowym podziałem urządzeń koszących, jest podział ze względu na rodzaj konstrukcji. Wyróżniamy tu lekkie kosy i podkaszarki, klasyczne kosiarki z napędem lub bez, a także traktorki koszące oraz, zdobywające coraz większą popularność, roboty koszące.

Podkaszarki

Większość urządzeń tego typu posiada silnik elektryczny i jest zasilana z sieci lub, niekiedy, posiada zasilanie akumulatorowe. Dostępne są również modele spalinowe, które ze względu na cenę, są jednak mniej popularne. Typowa podkaszarka posiada głowicę z żyłką tnącą umieszczoną bezpośrednio pod silnikiem. Cały zespół tnący wraz z silnikiem znajduje się na ramieniu, które może posiadać opcję regulacji długości. Na końcu ramienia znajduje się rączka wraz z uchwytem i przełącznikami. Cały ciężar podkaszarki spoczywa w naszych dłoniach, chociaż czasem cięższe i mocniejsze modele posiadają dodatkowy pas pozwalający na zawieszenie podkaszarki na ramieniu.

Konstrukcja podkaszarki pozwala na wygodne operowanie w trudno dostępnych miejscach, w pobliżu klombów, skalniaków czy wokół drzew i krzewów. Jako że elementem tnącym w przypadku podkaszarek jest zazwyczaj żyłka, nie musimy martwić się o ewentualne uszkodzenia w przypadku kontaktu z twardymi powierzchniami takimi jak murki, kamienie itp. Pozwala to na wyjątkowo precyzyjne i dokładne docinanie brzegów trawnika. I takie właśnie jest główne przeznaczenie podkaszarki. Można za jej pomocą dokonywać cięć wykańczających, w miejscach gdzie tradycyjne kosiarki wózkowe nie mają bezpośredniego dostępu. Mocniejsze podkaszarki można wykorzystać do strzyżenia mniejszych trawników, aczkolwiek należy pamiętać, że w przeciwieństwie do kosiarek wózkowych, nie mamy możliwości zainstalowania kosza na ściętą trawę, a utrzymanie stałej wysokości cięcia wymaga sporej uwagi.

Kosy mechaniczne

Typowa kosa mechaniczna posiada głowicę tnącą umieszczoną po jednej stronie wysięgnika oraz silnik zainstalowany po przeciwległej stronie wysięgnika, tak by, umieszczony za plecami operatora, stanowił przeciwwagę dla głowicy tnącej. Niektóre modele kos posiadają zespół napędowy zainstalowany w plecaku, a napęd do głowicy jest przekazywany za pomocą elastycznego ramienia. W przypadku niektórych konstrukcji, szczególnie wyposażonych w silnik elektryczny umieszczony w połowie długości rękojeści (na wysokości uchwytu), nazwa kosa i podkaszarka używane są wymiennie. Niemniej jednak klasyczna kosa mechaniczna posiada napęd umieszczony na przeciwległej, w stosunku do głowicy, końcówce ramienia. Głowica kosy mechanicznej, w zależności od modelu i mocy urządzenia, może być wyposażona w żyłkę lub ostrza tnące.

Klasyczne kosy mechaniczne z silnikiem spalinowym są bardzo wydajnymi narzędziami do koszenia trawy, szczególnie w miejscach gdzie zastosowanie klasycznej kosiarki byłoby problematyczne lub zgoła niemożliwe. Stosunkowo duża moc urządzeń pozwala na radzenie sobie z wysoką trawą, a mobilność pozwala na wykonywanie cięć w praktycznie każdych warunkach. Wadą kos mechanicznych jest zwiększone ryzyko trafienia odłamkami kamieni, i roślin, nawet pomimo zastosowania osłon głowicy. Stosunkowo uciążliwy może być też hałas generowany przez silnik, znajdujący się stosunkowo blisko głowy użytkownika. Dlatego też używając kos mechanicznych, szczególnie w wariancie z silnikiem spalinowym o dużej mocy, należy zadbać o ochronę zarówno wzroku jak i słuchu.

Klasyczne kosiarki wózkowe

Kosiarka o klasycznej konstrukcji osadzonej na kółkach jest najpopularniejszym urządzeniem pomagających utrzymać nasz trawnik w należytym stanie. Kosiarka ta może być napędzana zarówno silnikiem elektrycznym jak i spalinowym, dostępne są również modele z napędem ręcznym. Podstawowy model kosiarki rotacyjnej posiada obrotowe ostrze, umieszczone bezpośrednio pod silnikiem. Równocześnie dostępne są kosiarki z bardziej złożonymi układami tnącymi, które wymieniono poniżej.

Kosiarka bębnowa - posiada noże osadzone na bębnie. Taka konstrukcja zapewnia precyzyjne cięcie i do minimum ogranicza uszkodzenia źdźbeł. Jednocześnie ten rodzaj układu ostrzy nadaje się jedynie do trawników zadbanych, często koszonych, o stosunkowo płaskiej powierzchni. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku wysokiej, rzadko koszonej trawy.

Kosiarka listwowa - specjalistyczny rodzaj kosiarki przeznaczony do koszenia wysokich trwa, szczególnie przydatny w porządkowaniu nieużytków. Układ tnący składa się z dwóch położonych obok siebie i poruszających się w poziomie noży.

Kosiarka bijakowa - przeznaczona do wycinania silnie zachwaszczonych nieużytków, potrafi sobie poradzić nawet z niskimi krzakami czy samosiejkami drzew.

Traktorki koszące

Wielofunkcyjne urządzenia, ze stałym bądź odłączanym zespołem koszącym. Tego typu kosiarki przeznaczone są do pielęgnacji trawników o dużej powierzchni i znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku prywatnych posesji, ale również w obiektach rekreacyjnych takich jak parki, pola golfowe itp.
Cena traktorka jest stosunkowo wysoka, w przypadku bardziej zaawansowanych modeli może być porównywalna z ceną samochodu osobowego. W zamian za to pojazd taki może być przydatny nie tylko w koszeniu rozległych trawników, ale również w ich późniejszym nawożeniu. Możemy go również używać, po uprzednim zamocowaniu przyczepy, jako środek transportu w obrębie naszej działki.

Roboty koszące

Autonomiczne urządzenie koszące to nowość na rynku. Czym się ono charakteryzuje? Nowatorskim podejściem do pielęgnacji przydomowych trawników oraz... wysoką ceną. Nie jest to na pewno rozwiązanie dla każdego, gdyż koszt robota koszącego liczony jest zazwyczaj w tysiącach złotych. Jeśli jednak jesteśmy w stanie pogodzić się ze stosunkowo wysoką ceną, możemy uzyskać bardzo dużą oszczędność czasu, a także zapewnić naszemu trawnikowi optymalne warunki rozwoju. Wynika to z faktu, że raz zaprogramowany robot koszący będzie wykonywał swe obowiązki bez większej ingerencji z naszej strony. Aby robot "wiedział" po jakim obszarze ma się poruszać, stosowane są specjalne systemy przewodów stanowiących barierę dla urządzenia.

Automatyczne kosiarki potrafią posiadać bardzo rozbudowane funkcje, a sterowanie tymi funkcjami, jak i przeprowadzanie diagnostyki urządzenia może odbywać się za pomocą aplikacji działających na smartfonach. Samo urządzenie jest zazwyczaj zabezpieczone przed nieautoryzowanym użyciem, tak więc możemy mu powierzyć opiekę nad trawnikiem, nawet podczas dłuższej nieobecności np. z powodu urlopu. Dzięki niemu, po powrocie zastajemy równo skoszony, zadbany trawnik.

Roboty koszące są szczególne przydatne w inteligentnych ogrodach, gdzie wraz z systemami automatycznego nawadniania dbają o prawidłowy rozwój roślin przy minimalnej ingerencji ze strony mieszkańców.

Nożyce do trawy

Koszą trawę, nie raz dochodzi do sytuacji gdy nawet mała podkaszarka nie jest w stanie dostać się do wyjątkowo niedostępnych miejsc. Czasem też chcemy dokonać bardzo dokładnego cięcia wykańczającego, co wymaga dużej precyzji. W takim przypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju nożyce do strzyżenia trawy. Tego typu urządzenia mogą występować zarówno w wersji manualnej jak i z silnikiem elektrycznym, zasilanym akumulatorowo.

Na jakie parametry kosiarek powinniśmy zwrócić uwagę?

Każda kosiarka, niezależnie od typu konstrukcji czy rodzaju napędu, ma za zadanie jak najwydajniej kosić trawę. Tak więc wybierając konkretne urządzenie zwróćmy uwagę na parametry bezpośrednio przekładające się na sprawność danej kosiarki.

Moc kosiarki - z oczywistych względów, parametr ten dotyczy jedynie kosiarek mechanicznych. W przypadku urządzeń elektrycznych moc podawana jest watach [W], natomiast dla urządzeń z silnikami spalinowymi, w koniach mechanicznych [KM]. Generalnie im większa moc kosiarki tym wydajniejsze koszenie. Podkaszarki elektryczne posiadają zazwyczaj moc poniżej 1000 W, natomiast kosiarki wózkowe charakteryzują się mocą z zakresu od 1100 do 1800-2000 W. W przypadku podkaszarek i kos spalinowych, moc urządzenia wynosi od 1 do ok. 3 KM. Moc standardowych kosiarek wózkowych zaczyna się od około 3-4 KM, a kończy na nawet 30 KM w przypadku kosiarek samojezdnych i traktorków koszących. Dla ułatwienia przeliczeń - jeden koń mechaniczny to 735,5 watów.

Szerokość koszenia - parametr bezpośrednio powiązany z mocą kosiarki. Im większa moc urządzenia, tym dłuższe ostrza jakie mogą być zastosowane i większa szerokość koszenia. Porównując dla przykładu kosiarki o szerokości koszenia 30 i 50 cm, w przypadku drugiego urządzenia, skosimy dany obszar w czasie o około 40 procent krótszym, niż w przypadku urządzenia pierwszego (przy założeniu jednakowej prędkości przesuwu urządzenia). Jest to szczególnie ważne gdy mamy do skoszenia duże, stosunkowo płaskie trawniki. Z drugiej strony, jeśli nasz trawnik ma nieregularny obrys i nierówną powierzchnię, a dodatkowo znajdują się na nim liczne przeszkody, lepszym wyborem będzie kosiarka lub podkaszarka o mniejszej średnicy cięcia, pozwalająca na bardziej precyzyjne i dokładne operowanie urządzeniem.

Wysokość koszenia - parametr istotny w przypadku kosiarek wózkowych oraz kosiarek samojezdnych. Regulacja wysokości koszenia może obywać się centralnie bądź na każdym z kół osobno. To pierwsze rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, gdyż pozwala na szybkie ustawienie wysokości cięcia za pomocą jednej dźwigni. W przypadku podkaszarek i kos, sami musimy zadbać o w miarę równe prowadzenie urządzenia, a nieznacznym ułatwieniem mogą być kółka jezdne [link do akcesoriów] dedykowane do niektórych podkaszarek, pozwalające na łatwiejsze utrzymanie stałej odległości głowicy tnącej od podłoża.

Układ napędowy - kosiarki mogą posiadać napęd, znacznie ułatwiający korzystanie z urządzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych i ciężkich kosiarek, posiadających kosz na trawę o dużej pojemności. W takim przypadku, po krótkim czasie, samodzielne pchanie kosiarki mogłoby skutkować wyczerpaniem fizycznym i mogłoby się okazać ponad siły przeciętnej osoby. Dlatego też gdy kupujemy ciężką, mocną kosiarkę przeznaczoną do koszenia dużych powierzchni, szczególnie powyżej 1000 m², warto wybrać model z napędem na koła, tak by kosiarka poruszała się sama, bez konieczności jej pchania.

Zawieszenie - klasyczne modele kosiarek wózkowych posiadają stałe, nieskrętne kółka. Jeśli nasz trawnik posiada nieregularny kształt, znajdują się na nim liczne klomby oraz rosną drzewa i krzewy, polecamy wybrać model z kołami skrętnymi, pozwalający na łatwiejszą zmianę kierunku koszenia bez konieczności podnoszenia kosiarki.

Dodatkowym czynnikiem, który powinno się brać pod uwagę, jest to, jak głośno będzie pracować nasza kosiarka. W tej kwestii, pierwszym, najbardziej oczywistym czynnikiem warunkujących głośność kosiarki jest rodzaj napędu.
Praktycznie bezgłośne są kosiarki napędzane siłą naszych mięśni (jedynymi odgłosami mogą być nasze przekleństwa gdy zdecydujemy się na koszenie zbyt dużego trawnika).
Wśród kosiarek mechanicznych, zdecydowanie cichsze są kosiarki elektryczne, w czym górują nad kosiarkami spalinowymi. Jednak sam rodzaj napędu to nie wszystko, ponieważ na stopień hałasu generowanego przez kosiarkę mają wpływ również:
ciche ostrze lub żyłka - specjalnie wyprofilowane ostrza lub żyłki, zmniejszające ilość generowanego hałasu nawet o 50% w stosunku do klasycznych modeli,
obudowa - kosiarka z obudową z tworzywa sztucznego będzie cichsza od kosiarki z obudową metalową,
rodzaj silnika spalinowego - wśród kosiarek spalinowych, te z silnikami czterosuwowymi pracują ciszej niż modele dwusuwowe,
typ kosiarki - kosiarka z funkcją mulczowania (rozdrabniania) pracuje zdecydowanie ciszej niż klasyczna kosiarka.

Kosiarka z koszem, a może z wyrzutem bocznym?

Jak usunąć powstałą w trakcie strzyżenia trawnika skoszoną trawę? Na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi, a wybór konkretnego rozwiązania zależy od szeregu czynników. Wśród dostępnych rozwiązań możemy wybrać jedne z następujących.

Kosiarka mulczująca

Kosiarka tego typu rozdrabnia ścięte źdźbła, tak że mogą one pozostać na trawniku. Stają się one swego rodzaju nawozem naturalnym, odżywiającym nasz trawnik. Warunkiem powodzenia tego zabiegu jest stosunkowo częste koszenie trawnika, tak by ścięta trawa nie zalegała na trawniku w zbyt dużych ilościach. Niewielka ilość skoszonej trawy zdąży się rozłożyć i zasili nasz trawnik, podczas gdy nadmierne ilości ściętego materiału roślinnego, pozostawione na trawniku, doprowadzą do jego gnicia i obumarcia.

Kosiarka z koszem

W przypadku kosiarek wózkowych, najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie kosza na trawę, do którego trafia większość ściętej trawy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku w miarę częstego koszenia trawnika, gdy trawa nie jest zbyt wysoka, co pozwala na stosunkowo rzadkie opróżnianie pojemnika.

Kosiarka z wyrzutem trawy

Część kosiarek wózkowych, jak i traktorków koszących posiada jedynie wyrzut boczny, przemieszczający ściętą trawę w bok, w stosunku do kierunku koszenia. Są również modele wyrzucające trawę do przodu lub do tyłu. Niezależnie od stosowanego rozwiązania, wymaga to późniejszego zebrania ściętej trawy. Ten typ kosiarek sprawdza się w przypadku, gdy przeprowadzamy koszenie stosunkowo rzadko, na dużej powierzchni, gdy mogłoby dochodzić do bardzo szybkiego zapełnienia kosza, a jego częste opróżnianie mogłoby być uciążliwe.

Podsumowanie

Jak widzimy, wybór odpowiedniej kosiarki nie jest rzeczą prostą. W tym przypadku droższe nie zawsze znaczy lepsze. Ważniejszym jest dostosowanie konstrukcji i mocy urządzenia do powierzchni trawnika. Nie bez znaczenia są też kultura pracy i wygoda użytkowania. Koniec końców praca w ogrodzie powinna sprawiać nam przyjemność, a nie być jedynie przykrym obowiązkiem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.