Jaki sekator do ogrodu?

Jaki sekator do ogrodu? [1]
Jaki sekator do ogrodu? [2]
Jaki sekator do ogrodu? [3]
Jaki sekator do ogrodu? [4]
Jaki sekator do ogrodu? [5]

Sekator to podstawowe narzędzie każdego ogrodnika, bez znaczenia czy jest on zawodowcem czy amatorem zajmującym się tylko własnym ogródkiem. Służy on, w zależności od budowy i rozmiarów, do usuwania przekwitniętych kwiatostanów, przycinania niezdrewniałych pędów, czy usuwania gałęzi o różnej grubości.

O korzyściach płynących z przycinania drzew i krzewów można by pisać długo. Każda roślina wymaga innego podejścia. Zapoznanie się ze sposobami cięcia to jedno z podstawowych zadań każdego początkującego ogrodnika. Jeszcze ważniejsza jest wiedza na temat okresów kiedy można przeprowadzać zabiegi cięcia w przypadku poszczególnych roślin.

Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje cięcia, ze względu na cel w jakim są one wykonywane. Pierwszym z nich jest cięcie pielęgnacyjne, mające na celu formowanie roślin, prześwietlanie korony itp. oraz cięcie techniczne, wykonywane, gdy dochodzi do kolizji roślin z obiektami infrastruktury.

Bez względu na cel, zabieg cięcia jest poważną ingerencją w organizm rośliny i wykonywany nieprawidłowo może doprowadzić do poważnych następstw, w tym do obumarcia rośliny. Aby cięcie mogło być wykonane prawidłowo powinniśmy dysponować odpowiednimi narzędziami, dostosowanymi do zadań, które mają wykonać.

Sekator kowadełkowy czy nożycowy?

Wśród sekatorów wyróżniamy zasadniczo dwie konstrukcje, różniące się budową elementów tnących. Pierwszym rodzajem sekatorów jest sekator kowadełkowy. Posiada on jedno ostrze, które umieszczone jest naprzeciwko kowadełka. W trakcie cięcia gałąź opiera się o kowadełko, a cięcie kończy się gdy ostrze dotrze do powierzchni kowadełka.

Drugim rodzajem sekatorów jest sekator nożycowy. Posiada on dwa ostrza tnące, które zagnębiają się w gałąź jednocześnie z obu stron.

Nie ma jednoznacznego stanowiska, określającego, który typ elementu tnącego jest lepszy, natomiast obecnie większą popularnością cieszą się sekatory kowadełkowe. Bez względu na rodzaj konstrukcji, głównym czynnikiem decydującym o tym, czy cięcie zostanie wykonane prawidłowo, jest jakość samych ostrzy oraz wytrzymałość pozostałych elementów sekatora. O ile każdy sekator na początku tnie bardzo wydajnie, o tyle najtańsze konstrukcje potrafią bardzo szybko stracić swoje właściwości i być przyczyną wielu przykrych niespodzianek podczas pracy. Dlatego też warto, w miarę możliwości, zainwestować pieniądze w droższe sekatory, gdyż ich solidniejsza konstrukcja zapewni nam komfort pracy i umożliwi wykonanie powtarzalnych, czystych cięć przez długi okres czasu. Wskazówką co do wyboru konkretnego modelu powinna być dostępność części zamiennych, w tym przede wszystkim ostrzy, które nawet w najlepszych modelach ulegają w końcu zużyciu. Jeśli producent oferuje elementy do samodzielnej wymiany, możemy mieć pewność, że dany sekator posłuży nam długie lata.

Sekator jedno czy dwuręczny?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakiej grubości gałęzie przyjdzie nam ciąć. Sekatory jednoręczne, w zależności od budowy i wytrzymałości, pozwalają na cięcie pędów i młodych gałęzi o grubości do 3 cm (wszystko zależy od twardości ciętego elementu). W przypadku grubszych i twardszych elementów potrzebny będzie nam sekator dwuręczny. Do najgrubszych gałęzi, gdy ich średnica osiąga nawet 5 cm konieczne jest użycie sekatorów dwuręcznych, dźwigniowych. Mechanizm dźwigniowy ma za zadanie wspomaganie siły cięcia. Należy pamiętać, że im grubsza i twardsza gałąź, tym większe ryzyko przekrzywienia ostrzy i spowodowanie dodatkowych uszkodzeń rośliny. Dlatego też w przypadku cięcia grubszych gałęzi, często lepszym rozwiązaniem będzie posłużenie się piłą ogrodniczą.

Podsumowując, należy podkreślić, że w większości przypadków, gdy zajmujemy się ogrodem czy działką i czekają nas prace związane z przycinaniem roślin, warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów sekatorów. Mały sekator jednoręczny posłuży nam do cięcia kwiatów i młodych pędów, sekatory dwuręczne posłużą do przycinania grubszych gałęzi, a gdy przyjdzie nam zmierzyć się z grubymi konarami wybierzemy sekator dwuręczny z mechanizmem dźwigniowym, pozwalającym na uporanie się z pozostałymi, najgrubszymi gałęziami, będącymi jeszcze w zasięgu sekatorów.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.