Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa?

Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? [1]
Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? [2]
Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? [3]
Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? [4]
Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? [5]
Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? [6]

Strzyżenie trawy potrafi być zmorą każdego właściciela ogrodu, o ile popełni on błąd przy doborze urządzenia koszącego. Z uwagi na szeroki wybór sprzętu, warto poświęcić chwilę na dokładniejsze zapoznanie się z ofertą producentów narzędzi ogrodowych, tak by zaopatrzyć się w najbardziej odpowiadający nam rodzaj kosiarki.

Pierwszą kwestią którą powinno się rozważyć, jest typ napędu, jaki ma posiadać nasza kosiarka. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na koszty eksploatacji, czy wydajność urządzenia, ale także na komfort użytkowania. Poniżej zestawiono i porównano kosiarki o różnych rodzajach napędu.

Kosiarki ręczne

Jak sama nazwa skazuje, jest to kosiarka napędzana siłą naszych mięśni. Pociąga to za sobą szereg zalet i wad.

Niewątpliwą zaletą kosiarek ręcznych jest stosunkowo niski stopień uszkodzeń źdźbeł trawy powstałych w trakcie koszenia, o ile tylko zadbamy o odpowiednie naostrzenie noża. Dzięki temu trawa, strzyżona za pomocą kosiarki ręcznej, jest zdrowsza, pozbawiona pożółkłych, rozdwojonych końcówek.

Do zalet napędu ręcznego należy również bez wątpienia niski koszt użytkowania. Urządzenie nie wymaga zasilania z sieci elektrycznej ani stosowania drogiego paliwa, co korzystnie wpływa nie tylko na stan naszego portfela, ale również, w porównaniu z kosiarkami elektrycznymi zasilanymi przewodowo, zapewnia autonomię i pozwala na koszenie trawy w miejscach bez dostępu do gniazdek sieciowych.

Kolejną zaletą kosiarki z napędem ręcznym jest brak spalin i praktycznie bezgłośna praca. Ten fakt docenią nie tylko użytkownicy, ale również nasi sąsiedzi, szczególnie gdy koszenie trawy wypada w weekend, bądź w godzinach popołudniowych, sprzyjających odpoczynkowi. Nie bez znaczenia jest również wysokie bezpieczeństwo, gdyż ostrza są wprawiane w ruch tylko gdy przesuwamy kosiarkę. Nie ma również niebezpieczeństwa przypadkowego uszkodzenia przewodu elektrycznego.

Niestety, kosiarka z napędem ręcznym posiada również szereg ograniczeń. Najbardziej oczywistym, wynikającym z faktu, że jedynym źródłem napędu jest siła naszych mięśni, jest stosunkowo niska wydajność. Tego typu kosiarkę możemy stosować do trawników o powierzchni nie przekraczającej 50-100 m², gdyż w przypadku większych powierzchni, koszenie może stać się uciążliwe.

Kolejne ograniczenie związane jest wysokością koszonej trawy. Kosiarka ręczna dobrze spisuje się w przypadku niewysokiej trawy, a to pociąga za sobą konieczność częstego, przynajmniej cotygodniowego strzyżenia. Nie bez znaczenia jest również samo ukształtowanie terenu, na którym znajduje się trawnik. Aby kosiarka ręczna spełniła swoje zadanie, koła urządzenia przekazujące napęd na ostrza, muszą być w ciągłym kontakcie z podłożem. Jakiekolwiek nierówności, doły, rowy czy nieciągłości powodują przestoje w pracy elementu tnącego i skutkują powstaniem nieciągłości w pasie koszonej trawy.

Dodatkowo należy pamiętać, że kosiarka ręczna powinna być maksymalnie lekka, co w zasadzie wyklucza stosowanie pojemnika na trawę.

Kosiarki z napędem elektrycznym

Ten rodzaj kosiarek należy do najpopularniejszych typów urządzeń stosowanych w przydomowych ogrodach, o powierzchni trawników nie przekraczających 500 m². Na początek należy podkreślić, że wśród kosiarek elektrycznych wyróżniamy dwa rodzaje sposobów zasilania. Do pierwszej grupy należą klasyczne kosiarki zasilane przewodowo z sieci, natomiast do drugiej, kosiarki akumulatorowe.

Kosiarka elektryczna, zasilana z sieci jest stosunkowo tanim i wydajnym urządzeniem. Jej niewątpliwą zaletą jest wysoka wygoda użytkowania. Silnik elektryczny jest lekki i pracuje stosunkowo cicho, szczególnie jeśli porównamy go z silnikami spalinowymi.

Urządzenie jest również proste w obsłudze, wystarczy podłączyć je do prądu, włączyć przycisk i już możemy rozpoczynać koszenie. Korzystając z kosiarki elektrycznej musimy zaopatrzyć się w przedłużacz ogrodowy. Jest on niezbędny, aby korzystać z kosiarki elektrycznej i stanowi jednocześnie jej ograniczenie. Aby uniknąć spadku napięcia, długość przewodu zasilającego nie powinna przekraczać 40 m. Odległość ta, wraz z koniecznością posiadania gniazdek elektrycznych w ogrodzie, jest poważnym ograniczeniem kosiarki elektrycznej. Sam przewód zasilający jest również swego rodzaju przeszkodą w swobodnym operowaniu urządzeniem, gdyż bardzo często ulega zaplątaniu o roślinność lub elementy architektury ogrodu. Istnieje również ryzyko uszkodzenia przewodu przez przypadkowe najechanie na niego kosiarką.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest wykorzystanie kosiarki elektrycznej zasilanej akumulatorowo. Urządzenie takie jest idealne w przypadku gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego oraz gdy chcemy uniknąć konieczności korzystania z niewygodnego przewodu. Niestety kosiarki akumulatorowe posiadają również bardzo poważne wady. Przede wszystkim są one znacznie droższe niż urządzenia przewodowe, a ich ceny zbliżają je do kosiarek spalinowych.
Kolejną sprawą są akumulatory, które wymagają wielogodzinnego ładowania, co wymusza konieczność wcześniejszego zaplanowania przez nas czasu przeznaczonego na koszenie trawnika. Nie bez znaczenia jest również całkiem spora waga akumulatorów, co może znacząco utrudnić wygodne korzystanie z urządzenia. Dużym problemem jest ponadto moc samych urządzeń, gdyż przekłada się ona bezpośrednio na szerokość i wydajność cięcia, a te są wyraźnie ograniczone w przypadku kosiarek zasilanych akumulatorami.
Nie można również zapominać o dodatkowych czynnościach związanych z przechowywaniem akumulatorów. Przed zakończeniem sezonu, akumulator musi być całkowicie rozładowany oraz zabezpieczony przed zimnem i wilgocią.

Kosiarki z napędem spalinowym

Kosiarka spalinowa, w porównaniu z kosiarkami wykorzystującymi inne typy napędów, cechuje się największą mocą oraz pełną autonomią. Korzystając z tego rodzaju urządzenia jesteśmy całkowicie niezależni od gniazdek elektrycznych, czy konieczności ładowania akumulatorów.

Silnik spalinowy zapewnia dużą moc, co sprawia że kosiarka z tego typu napędem, poradzi sobie nawet z dużymi trawnikami, o powierzchni powyżej 500 m². Co więcej, ze względu na stosunkowo wysoki koszt zakupu i eksploatacji, tego typu kosiarkę nie opłaca stosować się do niewielkich, przydomowych trawników.

Wadą kosiarek spalinowych jest konieczność stosowania paliwa, olejów i filtrów, co bardzo drastycznie podnosi koszty eksploatacji w porównaniu do urządzeń elektrycznych. Pewnym niuansem, wartym jednak wspomnienia jest stosunkowo niska trwałość paliwa stosowanego do kosiarek spalinowych. Paliwo wlane do zbiornika kosiarki zachowuje swoje właściwości przez około miesiąc. Aby wydłużyć ten okres należy stosować dedykowane stabilizatory, przedłużające czas przydatności paliwa do około pół roku.

Silnik spalinowy jest stosunkowo głośny, co pociąga za sobą konieczność stosowania ochrony dla naszego słuchu. Dla niektórych osób, problemem mogą okazać się również spaliny emitowane przez silnik. Silniki kosiarek spalinowych mogą występować w dwóch wersjach, dwu lub czterosuwowej. Kosiarka z silnikiem dwusuwowym jest tańsza i lżejsza, wymaga jednak, w przeciwieństwie do kosiarek z silnikiem czterosuwowy, stosowania mieszanki benzyny i oleju. Silniki czterosuwowe charakteryzują się mniejszym stopniem wibracji i cichszą pracą. Przy odpowiedniej konserwacji posiadają też dłuższą żywotność.

Kosiarka z napędem na koła czy bez?

Wśród wszystkich kosiarek mechanicznych, bez względu na rodzaj silnika, czy to elektrycznego czy spalinowego, dostępne są modele samojezdne. Klasyczna kosiarka wózkowa wymaga od użytkownika wysiłku polegającego na ciągłym, jednostajnym pchaniu urządzenia. Gdy do skoszenia jest trawnik o dużej powierzchni, używa się zazwyczaj kosiarek o jak największej średnicy cięcia. Wymaga to mocnego silnika, a to wraz z szerokim układem tnącym, pociąga za sobą wzrost wagi urządzenia. Jeśli kosiarka posiada dodatkowo duży kosz na trawę, to koszenie za pomocą takiej kosiarki mogło by się okazać niezwykle pracochłonne i wyczerpujące. Rozwiązaniem tego problemu są kosiarki samojezdne z napędem przekazywanym na koła. Jest to swoisty pomost pomiędzy klasycznymi kosiarkami, a traktorkami koszącymi. Kosiarka samojezdna jest wyraźnie droższa od klasycznych modeli, zapewnia jednak wysoki komfort pracy, gdyż wymaga od operatora jedynie nadawania kierunku jazdy urządzenia.

Podsumowanie

Wybór rodzaju kosiarki powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, tak by urządzenie było dostosowane do warunków, w których przyjdzie mu pracować.

Kosiarki ręczne nadają się do częstego koszenia niewielkich, płaskich i równych trawników. Kosiarki elektryczne zasilane sieciowo są idealnym rozwiązaniem dla trawników średniej wielkości, o ile tylko mamy łatwy dostęp do gniazdka. W przypadku problemów z zasilaniem w ogrodzie, można zaopatrzyć się w akumulatorową wersję kosiarki elektrycznej. W innym przypadku, gdy nie mamy dostępu do sieci elektrycznej lub posiadamy rozległe powierzchnie wymagające koszenia, warto wybrać kosiarkę z napędem spalinowym.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.