Narzędzia ogrodnika: taczki ogrodowe

Narzędzia ogrodnika: taczki ogrodowe [1]
Narzędzia ogrodnika: taczki ogrodowe [2]
Narzędzia ogrodnika: taczki ogrodowe [3]
Narzędzia ogrodnika: taczki ogrodowe [4]
Narzędzia ogrodnika: taczki ogrodowe [5]

Dobra taczka ogrodowa przyspiesza i ułatwia prace w ogrodzie. Idealna taczka powinna być poręczna, pojemna, zwrotna oraz mieć odpowiednią wagę. Dzięki niej sprzątanie w ogrodzie, przenoszenie ciężarów i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie przebiegało szybciej, a przede wszystkim: bez nadmiernego zmęczenia.

Gdzie kupić taczkę ogrodową?

Taczkę ogrodową znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym oraz w marketach i w składach budowlanych. Najwygodniejszą opcją wydaje się zakup taczki przez internet: w takim wypadku zostanie dostarczona przez kuriera wprost pod nasze drzwi. Unikniemy w ten sposób problemu przewiezienia tego niemałego przedmiotu w aucie osobowym, które zwykle okazuje się zbyt małe.

Zakup taczki ogrodowej
Taczka ogrodowa o pojemności 62 l. Model odpowiedni dla właścicieli niewielkich ogrodów,
którzy cenią sobie nie tylko funkcje praktyczne, ale też niebanalny design. Fot. Ogrodosfera

Budowlane czy ogrodowe?

W trakcie poszukiwań taczki szybko zorientujemy się, że wszystkie dzielą się na modele ogrodnicze oraz na te do wykorzystania na placu budowy. Zastosowanie obu rodzajów jest odmienne, co też wymusza różnice w budowie takich taczek.

Taczki budowlane

Taczki budowlane służą do przenoszenia pokaźnych ciężarów: gruzu, kamieni, betonu i cementu w formie płynnej. Aby spełniały swoje funkcje, muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów, a ich konstrukcja musi zapewniać niezawodność i stabilność podczas manewrowania z ciężarami po placu budowy. Z tego też powodu taczki budowlane mają zwykle ostre kształty i są większe niż modele ogrodowe. Mają też mocno osadzone koła w konstrukcji: muszą być gotowe do toczenia się pod naporem dużych ciężarów. Najczęściej są to koła gumowe lub pneumatyczne. Zaletą tych pierwszych jest odporność na przebicie. Trudno jest jednak manewrować taczką o gumowych kołach na podmokłym, miękkim podłożu. Koła pneumatyczne pozwalają na używanie taczki na każdym gruncie, są jednak podatne na przebicie, o co nietrudno na placu budowy. Jeśli taczka ma służyć do prac budowlanych, nigdy nie powinna być wykonana z plastiku ani z drewna.

Zakup taczki ogrodowej
Budowlana taczka ogrodowa, fot. sklep Ogrodosfera

Taczki budowlane najczęściej wykonane są z blachy, a ich zewnętrzna powłoka powinna być pokryta warstwą preparatów zabezpieczających przed wpływem działania czynników atmosferycznych. Często stosuje się tutaj cynkowanie. Popularne są również taczki o aluminiowych misach. Są mniej odporne na odkształcenia niż misy blaszane, jednakże wygrywają tutaj niską wagą. Materiały budulcowe taczki powinny być odporne na rozwijanie się korozji oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.
W grupie taczek ogrodowych, które mają służyć do prac budowlanych, szczególnie ciekawie wypadają modele, dzięki którym zawartość może być nabierana z podłoża samą krawędzią taczki. Jeśli odpowiednio manewrujemy taką taczką, przybierze ona postać wygodnej, pojemnej szufli.

Szukając taczki budowlanej, szczególną uwagę zwróćmy na umiejscowienie kół. Taczki o kołach zlokalizowanych w przedniej części konstrukcji są bardzo stabilne i łatwo się je prowadzi, jednak cały ciężar w tym przypadku będzie opierał się na rękach osoby prowadzącej. Koła zlokalizowane na środku misy odciążają użytkownika, jednak zmniejszają stabilność konstrukcji podczas prowadzenia.

Lekkie plastikowe taczki ogrodowe

Zupełnie inne wymagania powinniśmy mieć wobec taczki,która ma być wykorzystywana do drobnych prac ogrodniczych. Zbieranie pozostałości po koszeniu trawnika, porządkowaniu rabaty lub przesadzaniu kwiatów nie wymaga posiadania metalowej, wielkiej taczki o kołach osadzonych na łożysku. Taczka przeznaczona do przewożenia kwiatów, gałązek lub niewielkich szczypek drewna do kominka powinna być przede wszystkim lekka.

Zakup taczki ogrodowej
Ogrodowe taczki plastikowe służą nie tylko do wspierania prac ogrodniczych,
ale mogą też służyć jako wygodne wózki do przewożenia cięższych przedmiotów. Fot. Ogrodosfera

Optymalnym wyborem są tutaj niedrogie taczki wykonane z tworzywa sztucznego. Mają zwykle kształt kubełkowy, są wysokie i głębokie. Taki kształt, w połączeniu z niewielką wagą, ułatwia manewrowanie taczką w ogrodzie. Również opróżnianie pojemnika jest tutaj ułatwione: wystarczy przechylić całą konstrukcję w jedną stronę. Dodatkową zaletą jest łatwość, z jaką przychodzi czyszczenie tego typu taczek. Zabrudzenia mogą być usuwane wodą z ogrodowego szlaucha lub za pomocą wilgotnej szmatki zamoczonej w detergencie.

Z uwagi na to, że plastikowe, lekkie taczki ogrodowe przeznaczone są głównie do przewożenia zawartości o niewielkiej wadze, stosuje się w ich konstrukcji koła o niewielkiej średnicy. Często są to też koła wykonane z tworzywa sztucznego i nie należy się ich obawiać. Mogą być wbudowane w tylną część konstrukcji taczki - im mniejsze ciężary będziemy przewozili, tym mniejsza jest potrzeba korzystania z taczek, których koła są ustawiane na oddzielnych układach w podwoziach.

Najmniejsze modele przeznaczone są do prowadzenia jedną ręką. Wbrew pozorom, jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie konstrukcyjne, znacznie podnoszące komfort użytkowania.

Zakup taczki ogrodowej
Model przeznaczony do sterowania jedną ręką. Fot. Ogrodosfera

Ponadto, koniecznie dopasujmy wysokość taczki i pozycji, w jakiej umiejscowiona jest rączka od taczki do swojego wzrostu. Nie ma nic gorszego niż wymuszona niewygodna pozycja podczas noszenia lub pchania ciężarów. Poza odpowiednią wysokością, ważne jest dopasowanie długości rączek taczki do naszego wzrostu. Dotyczy to szczególnie taczek budowlanych. Zbyt krótkie rączki spowodują, że będziemy zaczepiali nogami o pojazd. Sprawdźmy też, jakie informacje przekazuje producent odnośnie maksymalnej dopuszczalnej ładowności.

Podsumowanie

Jak widać, wybór taczki nie jest prosty. Ważne jest, aby dopasować taczkę do sposobu, w jaki będziemy ją wykorzystywać oraz do wzrostu użytkownika. Pamiętajmy przy tym, że warto wybierać taczki najwyższej jakości, aby służyły nam na lat. Są to pojazdy, które przez lata obecności w ogrodzie są szczególnie intensywnie eksploatowane.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.