Budowa i remont

Osiem uniwersalnych narzędzi, które przydadzą się i w domu, i w samochodzie

Narzędzia do domu

W każdym mieszkaniu zdarzają się jakieś usterki, trudno też przewidzieć, kiedy w samochodzie nastąpi awaria. Dobranie bazowego zestawu narzędzi, wydaje się bardzo rozsądnym sposobem na rozwiązanie problemu – pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu i oszczędza czas. Nie musimy za każdym razem wzywać fachowca, wiele usterek naprawimy sami, kluczem jest posiadanie odpowiednich narzędzi.

Narzędzia, w które warto się zaopatrzyć

Bazowe narzędzia, które powinniśmy mieć w domu to:

  • młotek,
  • zestaw kluczy,
  • śrubokręty,
  • metrówka,
  • kombinerki,
  • piła,
  • poziomica,
  • klucz szwedzki lub francuski.

Młotek jest podstawowym narzędziem każdego zestawu. Bardzo użyteczny może być młotek ciesielski, który w części swojej zakończonej płasko główki posiada charakterystyczne wcięcie, służące do wyciągania gwoździ. Praktyczną cechą jest też umocowanie obucha do trzonka na stałe. Główka młotka, w zależności od przeznaczenia, może być wykonana z gumy, drewna, tworzywa sztucznego lub stali. Najbardziej przydatna jest tradycyjna wersja główki, ze stali.

Zestaw kluczy

Klucze nasadowe służą do przykręcania i odkręcania różnego rodzaju śrub. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zestaw kluczy, w skład którego wchodzą klucze nasadowe, zaopatrzone w tzw. przedłużki. Czasami dostęp do awaryjnego miejsca, szczególnie w samochodzie, jest utrudniony, wtedy takie elementy bardzo ułatwiają pracę. Można je również łączyć i składać w różne formy, w zależności od potrzeb. Klucze nasadowe mają możliwość założenia końcówek imbusowych, odpada wtedy konieczność zakupu nowych narzędzi. Zastosowanie przegubów i adapterów umożliwia odkręcanie i przykręcanie pod różnym kątem, ograniczając jednocześnie użycie siły. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego zestaw kluczy został wykonany. Chromowanie zapobiega powstawaniu rdzy i zwiększa wytrzymałość na tarcie.

Śrubokręty

Różnią się między sobą zastosowaniem rozmaitych końcówek, dobrze, jeśli w zestawie narzędzi posiadamy różne rodzaje. Popularnością cieszą się wkrętaki z wymiennymi bitami, które potrafią zastąpić kilka zwykłych śrubokrętów. Najpopularniejsze wersje wkrętaków to:

  • torx,
  • imbus,
  • krzyżowy,
  • płaski.

Metrówka

Jest bardzo przydatna do zmierzenia różnego rodzaju odległości, np. przy przesuwaniu mebli. Występuje w różnych długościach, ale najbardziej praktyczna jest metrówka do pięciu metrów. Może być tradycyjna, składana, albo zwijana, w kształcie taśmy.

Kombinerki

Są jednymi z najczęściej używanych narzędzi ręcznych, można przy ich pomocy zgniatać, zaginać, kształtować, przytrzymywać – w zależności od ukształtowania końcówek. Kombinerki nazywane są także uniwersalnymi szczypcami. Dostępne są również szczypce wielofunkcyjne, zaopatrzone w rozmaite szczęki, ale do podstawowego zestawu narzędzi wystarczy ich uniwersalna wersja.

Piła

Z reguły na wyposażeniu jest mała, ręczna piła do drewna, ale przydatniejszą może się okazać kwadratowa piła z wymienialnymi brzeszczotami. Piła do metalu umożliwi przepiłowanie kłódki, kiedy zostanie zgubiony klucz do niej.

Poziomica

Służy do pomiarów płaszczyzn poziomych i pionowych ścian, pomaga np. równo rozwiesić ozdoby na ścianie. Na rynku dostępne są poziomice typu libella i laserowe, przy pomocy tych ostatnich można również dokonać pomiaru kątów i skosów.

Klucz szwedzki lub francuski

Są to klucze wykorzystywane do prac hydraulicznych. Klucz szwedzki zwyczajowo nazywany jest żabką, dzięki zastosowaniu dźwigni prostej powoduje zwielokrotnienie naszej siły dłoni.

Dodaj komentarz