Piły ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie

Piły ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie [1]
Piły ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie [2]
Piły ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie [3]
Piły ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie [4]
Piły ogrodowe. Rodzaje i zastosowanie [5]

Piły ogrodowe to jedno z obowiązkowych narzędzi stosowanych przez właścicieli ogródków, działek, sadów, ale także przez leśniczych i osoby, które mają duże tereny ziemi, na których rosną drzewa i krzewy. Budowa pił nie jest zbyt skomplikowana. Najważniejszy element to brzeszczot, czyli ta część, która przecina gałęzie lub drewno. Jednak sam brzeszczot byłby bardzo niewygodny w użyciu gdyby nie rękojeść, za którą trzymamy piłę. Dobrej jakości brzeszczot i wygodna dla nas rączka stanowią nieodłączną parę dla idealnej piły ogrodowej.

Rodzaje pił ogrodowych

Piły ogrodowe dzielimy na ręczne i mechaniczne. Ich budowa podstawowa się nie zmienia, aczkolwiek w przypadku pił mechanicznych, istnieje jeszcze kolejny podział, ze względu na rodzaj napędu. I tak mamy piły mechaniczne elektryczne i piły mechaniczne spalinowe. Oba rodzaje sprzętu dostępnego na rynku są bardzo bezpieczne i jeśli zachowa się ostrożność wymaganą przez podstawowe zasady BHP z pewnością może używać ich każdy działkowiec amator.

Piły mechaniczne z napędem elektrycznym sprawdzają się najlepiej w przydomowych ogródkach i na działkach o niewielkim metrażu, to znaczy wszędzie tam gdzie wystarczy nam długość albo samego kabla od piły albo przedłużacz, jako, że musimy ją podłączyć do gniazdka z prądem. Tak więc jeśli mamy koło domu kilka drzew, które musimy przyciąć od czasu do czasu to najlepsze rozwiązanie. Tym bardziej, że ten rodzaj sprzętu jest nie tylko wygodny, ale także jest dość lekki, nie generuje dużych wibracji, przez co jest stabilny i nie wymaga od nas użycia znacznej siły, aby go utrzymać. Idealnie się też sprawdza kiedy potrzebujemy pociąć szybko drewno do kominka.

Piły spalinowe ze względu na inną budowę silnika są cięższe od swoich konkurentek, ale mają tą zaletę, że możemy wejść z nimi głęboko do sadu i nie martwić się brakiem dostępu do gniazdka elektrycznego, bowiem i tak uda nam się wykonać zaplanowane prace. Współcześnie dostępne na rynku piły spalinowe w odróżnieniu od ich dawnych poprzedniczek mogą się pochwalić nie tylko wydajnością, ale także optymalnym spalaniem paliwa i jego oszczędnością. Dodatkowo nie musimy robić częstych i długich przerw w pracy jako, że w jej czasie ich silniki chłodzone są zimnym powietrzem. Dzięki temu oszczędzamy swój czas, który możemy potem wykorzystać na cieszenie się wolnymi chwilami w naszym ogrodzie.

Piłami ręcznymi drzew w wielkim sadzie wprawdzie nie potniemy, ale i tak warto mieć przynajmniej jeden egzemplarz w swoim warsztacie. Nie zawsze trzeba bowiem sięgać po mechaniczne urządzenia. Czasem do przycięcia niewielkiej ilości cieńszych gałęzi spokojnie wystarczy piła ręczna. Poza tym jej wielką zaletą jest jej stosunkowo niska waga, wygodna rączka, a także to, że stanowi idealne rozwiązanie kiedy chcemy się podjąć obróbki drewna, albo dojście do gałęzi jest utrudnione i bardzo wąskie.

Akcesoria do pił ogrodowych

Zakup piły wiąże się też z zakupem odpowiednich akcesoriów do niej, tak aby zapewnić jej prawidłową ochronę i sprawić, aby nasz sprzęt służył nam jak najdłużej. Do wszystkich rodzajów pił, zarówno tych mechanicznych jak i ręcznych, z pewnością przyda się specjalna kabura, tak aby ochronić brzeszczot przed czynnikami zewnętrznymi. Najczęstszym dodatkiem do pił ręcznych są wymienne ostrza, aczkolwiek idealnym rozwiązaniem może okazać się również dokupienie specjalnego wysięgnika, który montuje się do rączki (część sprzętu ma na rękojeści specjalny otwór do tego celu), który pozwoli nam na bezproblemowe przycięcie gałęzi na wyższym piętrze drzewa.

Jeśli jednak zdecydujemy się również na zakup piły mechanicznej warto dokupić do niej również zapasowy łańcuch i ostrzałkę do niego. Z pewnością przyda się również zapasowa prowadnica do ostrza.

Zastosowanie pił ogrodowych

Jak sama nazwa wskazuje piły ogrodowe służą do prac w ogrodach, czyli do przycinania gałęzi drzew, ich konarów, ścinania drzew suchych i wymagających usunięcia krzewów, ale także do obróbki drewna, jak na przykład przycięcie go do kominka.
Zazwyczaj piłami ogrodowymi tnie się suche drewno, ale na rynku są też takie, które można zastosować w przypadku drewna mokrego.

Dzięki pile ogrodowej wykonanie domku na drzewie czy piaskownicy dla naszego dziecka, staje się czynnością prostą, nie wymagającą zbyt wiele wysiłku.

Na co zwracać uwagę kupując piły ogrodowe

Kupując piłę najpierw musimy zdecydować co będziemy nią ciąć. Wtedy będziemy wiedzieli jaki jej rodzaj jest nam potrzebny. Musi być ona bowiem dobrze dostosowana do materiału, który będzie cięła.

W tym celu musimy zwrócić uwagę na ilość zębów oraz ich kąt pochylenia. Najbardziej uniwersalne są piły, których zęby są pod kątem 90 stopni. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę ostrość, wielkość i kształt brzeszczotu. Do cięcia drzewa potrzebny nam będzie szeroki, ale już do zrobienia otworu musimy mieć ten zwężający się. Sprawdźmy także dokładnie czy odpowiada nam rękojeść piły. Ważne jest, aby była ona wygodna, dopasowana do naszych dłoni a przede wszystkim posiadała powierzchnię antypoślizgową.

Istotny jest również otwór w rękojeści, do którego będzie można przymocować wysięgnik.

Podczas zakupu warto zwrócić też uwagę na jakość sprzętu, tak aby służył nam latami, dlatego należy postawić na sprawdzone i rzetelne marki. Istotne są także wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, które chronią nas przed niespodziewanym wypadkiem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.