Lampy elektryczne do ogrodu – wybór i aranżacja

Lampy elektryczne do ogrodu [1]
Lampy elektryczne do ogrodu [2]
Lampy elektryczne do ogrodu [3]
Lampy elektryczne do ogrodu [4]
Lampy elektryczne do ogrodu [5]

Oświetlenie ogrodu jest ważnym elementem bezpośrednio wpływającym na funkcjonalność ogrodu. Należy odpowiednio oświetlić wejście do domu, alejki, podjazd garażowy, a także taras i przestrzeń na tyłach domu, gdzie latem spędza się czas również po zmierzchu. W przeciwnym wypadku wraz z zapadnięciem zmroku ogród stanie się miejscem pozbawionym jakiegokolwiek znaczenia. Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiednich lamp może poprawić lub zniszczyć całkowity efekt wizualny, więc musisz się dobrze zastanowić, jaki model będzie najodpowiedniejszy do stylu Twojego ogrodu.

Lampy ogrodowe elektryczne

Lampy elektryczne są najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach. Wynika to po części po części z funkcjonalności, a po części z możliwości w kwestii wyboru rodzaju oświetlenia i mocy światła. Alternatywą dla lamp elektrycznych są lampy solarne.

Lampy elektryczne potrzebują oddzielnego zasilania i są zainstalowane na stałe, więc decyzję o wyborze lamp oraz ich umiejscowieniu należy podjąć w trakcie budowy domu. Pamiętaj, że taka instalacja musi być odpowiednio zabezpieczona i dobrze by było, gdyby miała zasilanie niezależne od instalacji domowej.

Rodzaje lamp

Lampy elektryczne powinny być dopasowane do Twoich potrzeb, ale nie można zapominać o ich wizualnych aspektach. W ciągu dnia pełnią funkcję ozdobną (lub wręcz przeciwnie), dlatego należy postarać się, aby współgrały ze stylem ogrodu.

Lampy ogrodowe stojące

Lampy ogrodowe stojące kojarzą się z latarniami w parku lub na ulicy, jednak nic bardziej mylnego. Mogą to być zarówno duże lampy, np. stylizowane na wiktoriańskie latarnie i te będą świetnie wyglądać na drodze dojazdowej do posesji, jak również małe, gustowne lampki postawione w różnych miejscach ogrodu w celach dekoracyjnych. Niektóre lampy stojące są zamontowane na słupku, inne stanowią spójną całość z fundamentem. Oferta lamp stojących jest bardzo bogata, więc z pewnością znajdziesz coś, co odpowiada Twoim potrzebom. Duże lampy stojące świetnie sprawdzają się przy ścieżkach, z kolei mniejsze ładnie komponują się z roślinnością, przy okazji elegancko ją podświetlając.

Lampy ogrodowe wiszące

Lampy ogrodowe wiszące sprawdzają się w ogrodach z drzewami lub z tarasami. Lampy można zawiesić na gałęziach lub wzdłuż ogrodzenia tarasu. Światło pada z góry i oświetla dużą przestrzeń dookoła, więc ten typ lamp jest niezwykle funkcjonalny, a do tego bardzo ładnie wygląda w ciągu dnia. Jeśli podobają Ci się lampy wiszące, ale w ogrodzie nie masz wystarczająco dużych drzew, to możesz kupić odpowiednie stojaki lub zawiesić je na sznurkach (jak lampiony). Takie rozwiązanie tworzy bardzo kameralną i przyjemną atmosferę.

Lampy ogrodowe ścienne

Lampy ogrodowe ścienne można zamontować wzdłuż ściany domu, aby oświetlić znaczną część ogrodu. Możesz wybrać zarówno klimatyczne latarenki, które wciąż można zobaczyć w starych częściach niektórych miast, jak również subtelne halogeny elegancko oświetlające ścianę i nadające odpowiedni klimat. Z kolei na podjeździe przyda się reflektor, który oświetli trasę do domu.

Z czego robi się lampy elektryczne?

Lampy elektryczne mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu będą pasowały do każdego stylu ogrodowego.

Lampy aluminiowe

Lampy aluminiowe są bardzo trwałe, doskonale znoszą niesprzyjające warunki pogodowe. Ze względu na swoje właściwości występują w różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu odpowiednio dobrane modele będą dobrze wyglądać praktycznie w każdym rodzaju ogrodu.

Lampy żeliwne

Lampy żeliwne powoli ponownie zyskują na popularności. Do niedawna kojarzone były głównie z latarniami w parku, jednak obecnie coraz częściej stosuje się to tworzywo do produkcji gustownych i klasycznych lamp ogrodowych. Wybór odpowiedniego kształtu sprawia, że będą się dobrze prezentować w zarówno w ogrodach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Lampy z betonu

Lampy z betonu są dedykowane przede wszystkim do ogrodów w stylu japońskim, ponieważ kształtem przypominają buddyjskie świątynie lub pagody. Coraz częściej jednak trafiają się inne wzory, np. geometryczne, które pasują do minimalistycznych ogrodów nowoczesnych.

Lampy z tworzywa sztucznego

Lampy z tworzywa sztucznego są stosunkowo tanie i atrakcyjne wizualnie. Ze względu na specyfikę materiału można wykonać praktycznie każdy kształt, jaki tylko pojawi się w głowie projektanta lub klienta.

Gdzie postawić lampę ogrodową?

Lampy elektryczne powinny oświetlać front domu, jednak nie można zapominać o tyłach. Część lamp powinna pełnić typowo funkcjonalną rolę, tzn. oświetlać kluczowe miejsca. Możesz zdecydować się na halogen lub reflektor, który oświetli całą powierzchnię ogrodu, ale jest to mało klimatyczne rozwiązanie. Alternatywą jest postawienie kilku ładnych lamp, które w większości oświetlą ogród. Nie zapominaj jednak o lampach, które podkreślą walory Twojego ogrodu i będą ładnie wyglądać również w ciągu dnia. Jeśli masz fontannę lub staw, to postaw lampę w pobliżu. Światło będzie się ładnie załamywać na tafli wody.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.