Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe

Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe [1]
Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe [2]
Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe [3]
Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe [4]
Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe [5]
Lampy solarne do ogrodu. Proste i tanie oświetlenie ogrodowe [6]

Lampy solarne stanowią bardzo efektowny, a jednocześnie ekonomiczny sposób na oświetlenie ogrodu. Na jakiej zasadzie działają, czym należy się kierować przy ich wyborze i jak o nie dbać?

Działanie lamp solarnych

Zasada funkcjonowania lamp solarnych zbliżona jest do wykorzystywanych w instalacjach domowych ogniw fotowoltaicznych. Wychwytują energię słoneczną i za sprawą fotoczułych elementów zamieniają ją w prąd elektryczny. Magazynowana jest ona w akumulatorach i wykorzystywana do zasilania lampy po zmroku. W lampach solarnych nie stosuje się energochłonnych żarówek, lecz diody LED. W związku z tym, światło emitowane przez nie jest chłodne, łagodne, rozproszone i o delikatnym natężeniu.

Czas świecenia lamp solarnych uzależniony jest od tego, jaka ilość światła pada na nie w ciągu dnia, co zmienia się wraz ze stopniem zachmurzenia oraz porą roku. By akumulator mógł się napełnić, musi stać w słońcu przez cały dzień - wówczas może pracować nieprzerwanie nawet 8 godzin. W związku z tym, lampy tego typu umieszczać należy w słonecznych częściach posesji.

O czym warto pamiętać?

Wybierając lampy solarne do ogrodu, pod uwagę należy wziąć kwestie takie, jak szczelność czy wykonanie z materiałów odpornych na zmiany temperatury, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich oprawa wykonana powinna być natomiast z tworzywa niekorodującego. Dobrym pomysłem są lampy wyposażone w czujnik światła automatycznie uruchamiający je po zmroku.

Planując ich rozmieszczenie, pamiętajmy, aby nie ustawiać ich w pobliżu źródeł sztucznego światła takich, jak chociażby latarnia - uniemożliwi ono bowiem prawidłowe działanie lamp solarnych.

Odległość pomiędzy nimi nie powinna być mniejsza niż 150 centymetrów - w przeciwnym wypadku mogą one wzajemnie zakłócać swoje działanie.

Równie ważną rolę odgrywa regularne czyszczenie ogniw słonecznych z kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń - brud przyczyniać może się bowiem do słabszego ładowania akumulatorów. Jeżeli planujemy zostawić nasze lampy solarne w ogrodzie na zimę, nie zapomnijmy o regularnym odśnieżaniu ogniw - znajdujący się tam biały puch może bowiem całkowicie zablokować ładowanie baterii.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.