Oświetlenie ogrodu: lampa solarna czy elektryczna?

Oświetlenie ogrodu: lampa solarna czy elektryczna? [1]
Oświetlenie ogrodu: lampa solarna czy elektryczna? [2]
Oświetlenie ogrodu: lampa solarna czy elektryczna? [3]
Oświetlenie ogrodu: lampa solarna czy elektryczna? [4]
Oświetlenie ogrodu: lampa solarna czy elektryczna? [5]

Wybór lamp zależy w dużej mierze od naszego ogrodu, jego powierzchni, stylu, a nawet ukształtowania terenu. Odpowiednio dobrane lampy stanowią ozdobę i dopełnienie przyrody. Mogą jednak równie mocno oszpecić ogród, ponieważ są to elementy sztuczne, nieroślinne i jako takie łatwo wyróżniają się z otoczenia. Należy więc wystrzegać się kiczu i szukać sposobu na harmonijne wtopienie ich w krajobraz. Już na etapie budowania domu czy aranżacji ogrodu warto zastanowić się, czy zdecydować się na lampy solarne czy elektryczne.

Ogrodowe lampy elektryczne

Na rynku występuje bardzo bogata oferta lamp elektrycznych. Różnice pojawiają się nie tylko w wyglądzie czy rodzaju lampy, np. stojąca, wisząca, ścienna, ale też w rodzaju tworzywa, z którego zostały wykonane. Niektóre materiały zdecydowanie lepiej pasują do określonych stylów architektonicznych, podczas gdy inne absolutnie się nie sprawdzą.

Zalety lamp elektrycznych

Lampy elektryczne występują w wielu modelach i kolorach. Istnieje możliwość całkowitego dostosowania rodzaju lampy do wystroju ogrodu. Lampy elektryczne dają większe pole do popisu w kwestii wyboru mocy i skupienia wiązki świetlnej, np. do stworzenia światła punktowego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, jedna lampa może oświetlić większą część ogrodu lub terenu przy posesji. Na plus należy też zaliczyć fakt, że instalacja elektryczna niezbędna do zasilenia lamp elektrycznych jest budowana z myślą o wieloletnim funkcjonowaniu, więc nie ma potrzeby wprowadzania ciągłych poprawek.

Wady lamp elektrycznych

Lampy elektryczne są montowane na stałe, to znaczy, że po ustaleniu instalacji świetlnej w ogrodzie nie ma możliwości przestawiania lamp zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i chęci zwykłej zmiany aranżacji. Poprowadzenie instalacji elektrycznej powinno zostać przeprowadzone już w fazie budowania domu i tworzenia wystroju ogrodu. Jest to instalacja szczególnie narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne, więc musi być wykonana przez specjalistę. Oznacza to, że przygotowanie i poprowadzenie instalacji elektrycznej jest droższą inwestycją niż kupienie lamp solarnych.

Ogrodowe lampy solarne

Lampy solarne są świetnym rozwiązaniem, gdy ogród jest już wykończony i nie ma możliwości położenia instalacji elektrycznej bez zrywania trawnika i przekopywania się między korzeniami roślin. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym lampy solarne przekształcają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na energię elektryczną, co oznacza, że same emitują światło. Przez cały dzień magazynują prąd, a wieczorami oświetlają ogród.

Zalety lamp solarnych

Lampy solarne nie potrzebują instalacji elektrycznej i można je swobodnie przestawiać, jeśli okaże się, że w danym miejscu nie są w stanie zebrać wystarczająco energii pochodzącej z promieni słonecznych. Są bardzo trwałe – ogniwa fotowoltaiczne mogą wytrzymać nawet 20 lat! Niewątpliwym plusem lamp solarnych jest też ich ekologiczny charakter: stosują odnawialne źródła energii i są całkowicie bezpieczne. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie trzeba ich włączać. Mają czujnik zmierzchu, dzięki czemu automatycznie się zapalają, gdy robi się ciemno.

Wady lamp solarnych

Światło emitowane przez lampy solarne jest niewielkie, zwłaszcza w porównaniu z lampami elektrycznymi. Ogrodowe lampy solarne najlepiej sprawdzają się jako „drogowskazy" oświetlające ścieżkę lub ostrzegające przed podwyższeniem czy sadzawką. Aby świecić przez kilka godzin po zmroku, muszą nagromadzić dużą ilość energii w ciągu dnia. A to oznacza, że nie można ich umieścić w zacienionych miejscach ogrodu, np. wśród roślinności. Jest to spore ograniczenie, a przynajmniej utrudnienie (w końcu zawsze można rano ustawić lampy na słońcu, a po zmierzchu przestawić w wybrane miejsca). W niesprzyjających porach roku (jesień, zima, wczesna wiosna) lampy solarne praktycznie nie dają światła. Kolejne ograniczenie wynika z obecności czujnika zmierzchu. Jeśli w pobliżu masz lampy elektryczne lub latarnie uliczne oświetlające lampę solarną, to czujnik zmierzchu uzna, że dalej jest dzień. Lampa się nie włączy.

Lampa solarna czy elektryczna – co wybrać?

Ostateczna decyzja zależy w dużej mierze od możliwości oraz potrzeb Twojego ogrodu. Jeśli ogród jest wykończony, to zakładanie instalacji elektrycznej z pewnością go zniszczy. Warto się zastanowić, czy lampy solarne wystarczą do oświetlenia powierzchni ogrodu, czy mimo wszystko lepiej jeszcze raz przekopać ogród, ale mieć upragnione lampy elektryczne.
Wybór oświetlenia zależy od wielu czynników: wielkości ogrodu, liczby roślin, funkcji spełnianej przez ogród. Jeśli masz kącik warzywny lub kwiatowy, to lampy elektryczne są zbędne, ponieważ w takim ogrodzie pracuje się w ciągu dnia, a nie w nocy.

Lampy elektryczne przydają się w dużych ogrodach, gdzie oświetlenie całej powierzchni lampami solarnymi byłoby nieefektywne. Są potrzebne w ogrodach w stylu angielskim czy rustykalnym, ponieważ rozrastająca się roślinność szybko zasłoniłaby promienie słoneczne. Z kolei w ogrodach minimalistycznych lampy solarne mogą dać bardzo ciekawy efekt świetlny.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.