Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu

Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu…
Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu…
Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu…
Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu…
Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu…
Światło w ogrodzie. Przegląd nowoczesnych rozwiązań na oświetlenie ogrodu…

Ogród wygląda pięknie w ciągu dnia, gdy różne odcienie zieleni zlewają się ze sobą w spójną całość, a kolorowe kwiaty wyróżniają się na ich tle. Wszelkie pergole, fontanny i kwietniki doskonale uzupełniają piękno ogrodu, jednak tylko w ciągu dnia. Aby ogród zachwycał w nocy tak samo jak za dnia, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Wiele zależy od rodzaju ogrodu, stylu, w jakim jest urządzony oraz możliwości instalacyjnych oraz finansowych.

Lampy elektryczne

Lampy elektryczne doskonale sprawdzają się jako oświetlenie ogrodowe. Jako jedyne dają możliwość wyboru rodzaju, mocy oraz koloru światła. Dzięki temu można mieć pewność, że lampy spełnią swoje zadanie. Ponadto lampy elektryczne występują w wielu różnych formach i rodzajach. Można zdecydować się na szpaler stojących lamp ogrodowych, lampy wiszące, np. na werandzie, lub lampy ścienne, które wspaniale oświetlają elewację albo rzucają szerokokątne światło na większość ogrodu. Lampy elektryczne mają rozmaite kształty, więc nie ma najmniejszych problemów z wyborem modelu pasującego do stylu Twojego ogrodu. Wśród lamp elektrycznych znajdziesz zarówno wielkie latarnie stylizowane na lampy uliczne, jak i małe lampki, które ledwo wystają z ziemi. Niektóre nadają się do oświetlenia alejek, inne wspaniale podkreślają walory roślin po zachodzie słońca. Pewnym utrudnieniem związanym z lampami elektrycznymi jest konieczność poprowadzenia instalacji elektrycznej. Najczęściej taki projekt jest przygotowywany podczas budowania domu, więc już na samym początku trzeba się zastanowić nad wizją ogrodu. Późniejsze poprawki lub zmiany są bardzo trudne do przeprowadzenia. Mimo to bogaty wybór lamp elektrycznych i możliwość dostosowania praktycznie wszystkich detali do własnych potrzeb sprawia, że lampy elektryczne są najczęściej wybieranym oświetleniem ogrodowym.

Lampy solarne

Lampy solarne są mniej popularnym rozwiązaniem, chociaż wciąż zyskują kolejnych zwolenników. Są bardzo tanie w eksploatacji, ponieważ codziennie ładują się energią słoneczną, którą później przetwarzają na światło. Jako że nie potrzebują instalacji elektrycznej, teoretycznie można je ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Niestety należy pamiętać, że do tego miejsca muszą docierać promienie słoneczne. Drugim problemem związanym z lampami solarnymi jest fakt, że emitują bardzo słabe światło. W związku z tym nadają się raczej do oświetlenia ścieżek lub niektórych roślin niż do oświetlenia całego ogrodu. Mimo to są propozycją wartą uwagi ze względu na swój ekonomiczny i ekologiczny charakter.

Lampiony, pochodnie i świeczniki ogrodowe

Warto pamiętać, że oświetlenie w ogrodzie wcale nie musi być sztuczne. Naturalne światło pięknie współgra z roślinnością, więc warto zastanowić się nad rozmieszczeniem lampionów, pochodni lub świeczników ogrodowych. Lampiony ogrodowe są uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ równie dobrze można je powiesić, jak i postawić. Dzięki temu sprawdzą się w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Można zawiesić je na pergolach lub gałęziach drzew, postawić na stołach, a także rozwiesić długą girlandę z lampionami oświetlającymi cały ogród. Barwne szybki o różnych fakturach sprawiają, że światło wydobywające się z lampionów wydaje się żywe i mieni kolorami. Na rynku są dostępne zarówno lampiony na świeczki, jak i specjalne paliwo.

Pochodnie wspaniale sprawdzają się w dużych ogrodach, w których mogą rozświetlić rozległą przestrzeń. Możesz wybrać kilka mniejszych pochodni oświetlających dany obszar lub zdecydować się na jedną dużą, przypominającą nieco ognisko. Niewątpliwą zaletą pochodni jest możliwość ogrzania się przy ogniu. Brak odpowiedniej osłony bywa jednak wadą, ponieważ przy pochodniach istnieje największe ryzyko podpalenia. Należy też pamiętać, że w dzisiejszych czasach pochodnie przeważnie mają zbiornik na paliwo, dzięki czemu dłużej się palą.

Świeczniki ogrodowe są świetnym rozwiązaniem na wieczorne przyjęcia, gdy goście siedzą przy stolikach i rozmawiają. Świecznik daje niewielkie, ale bardzo przyjemne i ciepłe światło, a niecodzienne kształty otworów dają wspaniały efekt. W świecznikach najczęściej wykorzystuje się świeczki, więc to, jak długo będą się świecić, zależy od ich wielkości.

Inne sposoby na oświetlenie ogrodu

Oczywiście są również inne sposoby na oświetlenie ogrodu. Jednym z bardzo często stosowanych rozwiązań jest oświetlanie oczek wodnych poprzez wykorzystywanie pływających lub podwodnych lamp ogrodowych. W tym drugim przypadku światło jest słabsze, jednak efekt jaki daje podświetlenie wody rekompensuje wszelkie ograniczenia jasności. Ciekawym rozwiązaniem są też podświetlane donice, które nie tylko stanowią przepiękną ozdobę, ale również są bardzo dobrym sposobem na oświetlenie ogrodu. Podświetlane donice emitują ciepłe światło, które rozchodzi się równomiernie we wszystkie strony. Światło nie jest zbyt intensywne, a donice potrzebują dostępu do prądu, jednak efekt jest magiczny, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.