Rodzaje ściółek ogrodowych

Rodzaje ściółek ogrodowych [1]
Rodzaje ściółek ogrodowych [2]
Rodzaje ściółek ogrodowych [3]
Rodzaje ściółek ogrodowych [4]
Rodzaje ściółek ogrodowych [5]
Rodzaje ściółek ogrodowych [6]

Ściółkowanie polega na przykrywaniu gleby wokół roślin i stanowi jeden z najważniejszych zabiegów ochronnych, zabezpieczający glebę przed utratą wilgoci i składników odżywczych, a przez to zapewniający roślinom optymalne warunki do wzrostu. Ściółka pełni też bardzo ważną funkcję dekoracyjną, a odpowiednio dobrany materiał ściółkujący, pozwoli na uzyskanie niezwykłych efektów przy tworzeniu aranżacji ogrodu.

Dlaczego stosujemy ściółkowanie w ogrodzie

Ściółka, poza funkcją dekoracyjną, spełnia następujące funkcje użytkowe:

  • chroni glebę przed erozją,
  • ogranicza lub całkowicie hamuje rozwój chwastów,
  • przeciwdziała zbytniemu nagrzewaniu się gleby, zmniejsza parowanie i zabezpiecza przed wysuszeniem,
  • sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych,
  • stanowi izolację, chroniącą system korzeniowy roślin w czasie mrozów,
  • w przypadku ściółki organicznej, jest dodatkowym źródłem próchnicy,
  • zapobiega wypłukiwaniu z gleby środków odżywczych.

Rodzaje ściółek

Ściółki możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje, ściółki organiczne i ściółki nieorganiczne.

Do ściółek organicznych zaliczamy następujące materiały:

Igliwie, liście, szyszki - igły stanowią ciekawe rozwiązanie jako ściółka pod iglaki, jeszcze ciekawsze wydają się być szyszki, natomiast liście, ze względu na niezbyt estetyczny wygląd, nie są zbyt popularnym rodzajem ściółki i lepiej, gdy zostaną użyte do uzyskania kompostu.

Kompost - może być wytworzony na własne potrzeby z organicznych odpadów domowych pochodzących z kuchni, a także, w głównej mierze z odpadów roślinnych powstających w grodzie. Jedną z jego zalet jest brak możliwości przedawkowania, przez co jego stosowanie jest bardzo bezpieczne. Istnieje natomiast możliwość wtórnego pojawienia się chwastów, w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego kompostowania. Ściółkę kompostową poleca się szczególnie pod uprawę róż i roślin bylinowych.

Kora - bardzo popularny materiał stosowany chętnie ze względów dekoracyjnych i użytkowych. Wolno ulega rozkładowi i skutecznie zapobiega rozwojowi chwastów. Dokładniej, o rodzajach kory i ich zaletach przeczytacie w osobnym artykule, poświęconemu temu produktowi.

Skoszona trawa - stanowi bardzo bogate źródło substancji odżywczych, ulega bardzo szybkiemu rozkładowi,

Trociny i zrębki drewniane - świeże trociny nie powinny być używane do ściółkowania, gdyż, w czasie rozkładu, zużywają azot zawarty w glebie, co jest niekorzystne z punktu widzenia roślin. Aby trociny nadawały się do utworzenia ściółki, muszą przejść trzy letni proces kompostowania. Alternatywą jest stosowanie nawozów azotowych, uzupełniających braki tego pierwiastka. Podobnie ma się sytuacja ze zrębkami drewnianymi, przy czym mają one dłuższy, niż trociny, czas rozkładu.

Natomiast do ściółek nieorganicznych zaliczamy wszelkiego rodzaju kamienie i tłuczeń, a także pokruszone kawałki cegieł czy szkła. Tego typu ściółki pozwalają na stworzenie bardzo atrakcyjnych aranżacji ogrodowych, szczególnie dobrze spisują się we wszelkiego rodzaju skalniakach czy całych ogrodach skalnych.

A może agrotkanina?

Agrotkanina do ściółkowania stanowi alternatywę dla klasycznych ściółek organicznych i nieorganicznych. Posiada dużą odporność mechaniczną, przez co można układać na niej nawet przedmioty o ostrych krawędziach, bez ryzyka rozcięcia. Z tego powodu idealnie nadaje się do rozłożenia nie tylko pod korę ogrodową, ale i wszelkiego rodzaju kamienie czy tłuczeń.

Agrotkanina bardzo skutecznie blokuje rozwój chwastów. Podczas rozkładania należy pamiętać o wycięciu w niej otworów przeznaczonych dla roślin. Aby skutecznie zabezpieczyć agrotkaninę przed podwiewaniem przez wiatr, należy stosować dedykowane kotwy. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być kamienie ułożone wzdłuż brzegów agrotkaniny.

Jak prawidłowo utworzyć ściółkę?

Ściółka, aby spełniała swoją rolę, musi być odpowiednio przygotowana i pielęgnowana. Na ułożenie ściółki najlepiej wybrać początek wiosny, zanim pojawią się pierwsze chwasty. Jeśli zdecydujemy się na stworzenie jej w późniejszym okresie, musimy liczyć się z koniecznością uprzedniego odchwaszczenia gleby.

Przed ułożeniem ściółki, należy dokładnie przekopać glebę, tak by była dobrze spulchniona. Warstwa ściółki nie powinna przekraczać 10 cm, gdyż zbyt duża jej grubość, utrudniałaby oddychanie gleby i mogłaby powodować rozwój procesów gnilnych. Zbyt gruba ściółka może też stanowić schronienie dla gryzoni. Pamiętajmy również o pozostawieniu kilkunastu centymetrowego odstępu pomiędzy roślinami, a granicą ściółki, tak by umożliwić rozwój nowym pędom, a także nie narażać pni na kontakt ze ściółką i tym samym na niebezpieczeństwo gnicia.

W przypadku ściółek organicznych, ulegających stopniowemu rozkładowi, konieczne jest okresowe uzupełnianie warstwy ściółki. Częstotliwość tego zabiegu jest zależna od typu ściółki, rodzaju gleby, stopnia wilgotności gleby, itp.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.