Basen domowy - ile kosztuje?

Basen domowy - ile kosztuje? [1]
Basen domowy - ile kosztuje? [2]
Basen domowy - ile kosztuje? [3]

Baseny domowe były kiedyś oznaką luksusu i prestiżu. Na ich budowę mogły sobie pozwolić jedynie osoby bogate. Obecnie jednak sytuacja nieco się zmieniła i właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na budowę basenów ogrodowych.

Basen klasyczny, czy profesjonalny - jaki wybrać?

W naszym kraju najchętniej budowane są baseny ogrodowe, zarówno te proste, jak i nieco bardziej skomplikowane profesjonalne budowle z bardzo dobrym wyposażeniem. Rynek basenów domowych dynamicznie się rozwija, dzięki czemu każdy klient może sobie pozwolić na to udogodnienie. Dzięki różnorodności systemów dedykowanym basenom, klienci chętniej zamieniają swoje proste baseny ogrodowe w bardziej profesjonalne. W takim przypadku basen staje się bardziej zautomatyzowany i łatwiejszy w utrzymaniu. Zdalne sterowanie urządzeń czyszczących wodę, a także mechanizmem zakrywania całej powierzchni, bez problemu można sterować pilotem lub aplikacją zainstalowaną na smartfona.

Oczywiście basen domowy może ogrodowy jak i wewnętrzny, czyli w domu. Zastanawiając się nad wyborem basenu warto zastanowić się, czy ma on być całoroczny, czy tylko sezonowy. W przypadku basenów ogrodowych, mogą być otwarte jedynie podczas sezonu letniego, czyli czerwiec - sierpień. Oczywiście jeśli zastosujemy w nich pompę do podgrzewania wody, to będzie można z nich korzystać, nieco dłużej - od maja, do września, jeśli pogoda dopisze, a jest ona w naszym kraju dość kapryśna. Z basenu zbudowanego w pomieszczeniu, będzie można korzystać niemal cały rok.

Ile kosztuje basen w domu?

Wielu doświadczonych osób w tej dziedzinie zgodnie uważa, że samo wykopanie tak zwanej niecki i budowa konstrukcji basenu, to około 40 procent całych kosztów, które należy przeznaczyć na inwestycję. To osprzęt i wszystkie wymagane akcesoria stanową znaczną większość kosztów.

Najtańszy klasyczny basen budowany w ogrodzie może kosztować około 40 tysięcy złotych, ale jeśli o tych samych rozmiarach basen powstanie w pomieszczeniu lub z bardziej zaawansowanymi systemami i akcesoriami, to jego cena może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Basen w domu kosztuje więc powyżej 100 tysięcy złotych - wszystko zależy od technologii jaka zostanie zastosowana, jego wielkości i usytuowana.

Budując nowy dom jednorodzinny, warto wcześniej, a najlepiej już na etapie projektowania, zastanowić się, czy w przyszłości taka budowla powstanie. Konieczne będzie wtedy zagospodarowanie odpowiedniego miejsca nie tylko na nieckę basenu, ale także na całą dodatkową infrastrukturę, bez której basen nie może powstać. W przypadku basenu w domu, potrzebne będą odpowiednie pomieszczenia. Powinny to być dwa pomieszczenia, ponieważ infrastruktura basenu zazwyczaj powstaje w drugim pomieszczeniu przylegającym oczywiście do niecki basenu - ułatwia to jego sprawnym zarządzaniem oraz ewentualną konserwacją i naprawą.

Tu należy też pamiętać, że mogą pojawiać się inne problemy związane z posiadaniem basenu w domu. Ściany jak i stropy budynku, bardzo często ulegają zawilgoceniu. Aby tego uniknąć można zamontować wydajną i profesjonalną klimatyzację - jest to tak naprawę jedyne najskuteczniejsze rozwiązanie w tej sytuacji.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.