Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie?

Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [1]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [2]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [3]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [4]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [5]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [6]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [7]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [8]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [9]
Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? [10]

Niektórzy traktują ogród jak miejsce do pracy, gdzie zawsze trzeba wypielić grządki lub rozsadzić rośliny. Inni natomiast uważają, że to niejako dodatkowy pokój, który należy odpowiednio urządzić. Ogród jest doskonałym miejscem do wypoczynku, więc warto zastanowić się nad wyznaczeniem strefy relaksu, gdzie każdy będzie mógł znaleźć chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków (nawet od wyrywania chwastów). Jak urządzić ogród i na jakie meble oraz akcesoria się zdecydować?

Leniwy wypoczynek w ogrodzie

Do porządnego wypoczynku niezbędne są odpowiednie meble ogrodowe. W zależności od liczby członków rodziny oraz osób, które regularnie korzystają z określonych mebli, warto zastanowić się nad wyborem najlepszego rozwiązania. Osoby, które szczególnie cenią sobie wygodę i lubią odpoczywać na leżąco, najlepsze będą leżaki i leżanki ogrodowe. Najlepsze modele leżaków mają opcję regulacji kąta nachylenia oparcia względem siedziska oraz podnóżki, które sprawiają, że odpoczynek jest czystą przyjemnością. Z kolei leżanka z dużą liczbą poduch powinna zaspokoić potrzeby nawet najwybredniejszych osób, które uwielbiają wypoczywać na miękkiej powierzchni. Wspaniałym rozwiązaniem są też hamaki i huśtawki, które sprzyjają nie tylko wypoczynkowi, ale też doskonale sprawdzają się na leniwe drzemki w ogrodowym zaciszu. Jeśli relaks w ogrodzie kojarzy Ci się głównie z czytaniem książek, piciem schłodzonych napojów lub słuchaniem muzyki, ale nie przepadasz za pozycją leżącą, to doskonałym rozwiązaniem będą pufy i siedziska ogrodowe. Są to jedne z najwygodniejszych mebli, które doskonale dopasowują się do ciała, a jednocześnie są bardzo atrakcyjne wizualnie.

Dla osób, które lubią spędzać czas w gronie znajomych lub z innymi członkami rodziny, polecane są ławki, kanapy i sofy ogrodowe, na których pomieści się więcej osób. Dzięki temu bez problemu w ogrodzie może odpoczywać kilka osób. Oczywiście relaks w ogrodzie byłby niepełny, gdyby zabrakło stołu, przy którym można by zjeść wspólny posiłek oraz mniejszych stoliczków ustawionych w pobliżu leżaków i siedzisk. Dzięki temu nie trzeba wstawać za każdym razem, gdy chce się napić, coś zjeść lub na chwilę odłożyć książkę. Nie można też zapominać o kwestiach bezpieczeństwa i zdrowia. W ogrodzie powinien stać duży parasol, który zapewni osobom odpoczywającym w ogrodzie stosowny cień i ochroni przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Pamiętaj, że nawet leżąc w cieniu, warto posmarować się kremem z filtrem UV, aby uchronić się przed poparzeniami skóry.

Aktywny wypoczynek w ogrodzie

Każdy lubi czasem poleniuchować, ale wiele osób znajduje się w grupie ceniącej aktywny wypoczynek. Dla miłośników sportu i ruchu również znajdzie się odpowiednie miejsce w ogrodzie. W najcieplejsze dni roku szczególnie polecany jest basen. Wybór rozkładanych basenów jest bardzo duży, więc znajdą się rozwiązania wystarczające zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. W basenie można się nie tylko schłodzić, ale również popluskać lub popływać (o ile wybierze się model odpowiedniej wielkości i głębokości). Innym rozwiązaniem uwielbianym przez dzieci i dorosłych jest trampolina. Nie zajmuje wiele miejsca w ogrodzie, a stanowi doskonałą rozrywkę i jest świetnym sposobem na aktywny relaks. Jeszcze inni decydują się na rozstawienie buli lub zawieszenie kosza do koszykówki. Rywalizacja i sporty grupowe nigdy nie wyjdą z mody.

Jak wydzielić strefę relaksu?

Najważniejszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć podczas tworzenia strefy relaksu w ogrodzie jest pytanie o wielkość ogrodu. Wydzielenie odpowiedniego obszaru w dużym ogrodzie nie stanowi żadnego problemu. Ba, można stworzyć kilka stref, aby każdy znalazł kąt dla siebie. Jeśli jednak dysponujesz niewielkim ogrodem, to sprawa znacząco się komplikuje. W tej sytuacji należy zastanowić się, kto najczęściej korzysta z możliwości wypoczywania w ogrodzie i dostosować meble do potrzeb tych osób. Strefę relaksu warto oddzielić od pozostałej części ogrodu oraz reszty domu. Warto odgrodzić przestrzeń płotkami kratkowymi lub trejażami, ponieważ świetnie rozwijają się na nich rośliny pnące. Ściana zieleni zawsze wygląda lepiej niż parawany. W dużym ogrodzie oprócz stref wyraźnie wydzielonych płotami, warto postawić altankę, która sama w sobie buduje nastrój sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi. Mały ogród można rozdzielić na dwie części i w jednej umieścić strefę odpoczynku, a drugą zapełnić roślinami. Można też zdecydować się na powiększenie tarasu, który w całości zmieni się w strefę relaksu, a ogród pozostanie ogrodem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy tworzeniu strefy relaksu?

Pamiętaj, że strefa relaksu powinna być funkcjonalna, więc jeśli planujesz jeść rodzinne posiłki w ogrodzie lub masz zamiar grillować ze znajomymi, to nie warto stawiać stołu na tyłach ogrodu, ponieważ przenoszenie jedzenia będzie kłopotliwe. Z kolei leżaki i siedziska warto umieścić w pewnym oddaleniu od domu, aby zapewnić sobie maksymalny spokój i ciszę. Jeśli na leżankach lub kanapach trzymasz poduszki, to pamiętaj, żeby chować je na noc, żeby nie zwilgotniały. I koniecznie dopasuj meble do stylu, w jakim urządziłeś ogród. Trudno odpoczywać w miejscu, które jest niespójne i w którym meble nie pasują do całej architektury ogrodowej.

Produkty

3,567.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.