Jaki hamak ogrodowy wybrać?

Jaki hamak ogrodowy wybrać? [1]
Jaki hamak ogrodowy wybrać? [2]
Jaki hamak ogrodowy wybrać? [3]
Jaki hamak ogrodowy wybrać? [4]
Jaki hamak ogrodowy wybrać? [5]
Jaki hamak ogrodowy wybrać? [6]
Jaki hamak ogrodowy wybrać? [7]

Masz swój wymarzony ogród z zadbanym trawnikiem i pięknymi roślinami? Zestaw mebli ogrodowych aż prosi się o to, by zjeść przy nim obiad, ale Tobie wciąż mało i chciałbyś mieć prawdziwe miejsce do odpoczynku? Zastanów się, co kojarzy się z błogim nicnierobieniem. Może hamak? Jeśli doszedłeś do tego samego wniosku, koniecznie musisz poszerzyć swoją wiedzę, żeby wybrać model najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Rodzaje hamaków ogrodowych

Mogłoby się wydawać, że hamak to hamak i jedyna różnica polega na sposobie wykonania – z kawałka materiału lub sznurkowej plecionki – jednak nic bardziej mylnego. Istnieje kilka podstawowych rodzajów hamaków, które bardzo wyraźnie różnicują ich zastosowanie.

Hamak tradycyjny

To najstarszy i zarazem najbardziej popularny skojarzeniowo hamak. Jest wykonany z kawałka materiału, który przywiązuje się linami do drzew. Jeśli nie jest obciążony, roluje się, co stanowi podwójną zaletę: po pierwsze trudno z niego wypaść (ale też trudno wyjść), a po drugie zajmuje mało miejsca. W takim hamaku leży się bardzo wygodnie, jest stabilny, a najnowsze modele są wyposażone w możliwość zawieszenia na odpowiednim stojaku.

Hamak z poprzeczkami

Hamak z poprzeczkami na każdym z końców ma listwę, która sprawia, że hamak się nie roluje. Przypomina rozciągnięty poziomo materiał i ugina się nieznacznie dopiero wtedy, gdy się na nim usiądzie. Dzięki temu człowiek nie zapada się w hamaku i może z niego łatwo zejść. Niestety wadą takiego rozwiązania jest brak stabilności. Jeśli nie masz wprawy, możesz spaść z hamaka.

Hamak w formie fotela

Hamak w formie fotela jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i opiera się na założeniu, że nie każdy lubi odpoczywać, leżąc. W związku z tym stworzono hamaki (trochę przypominające huśtawki zrobione z chust), na których można siedzieć. Człowiek przyjemnie zapada się w hamaku, który dostosowuje się do krzywizn jego ciała. Jest to doskonała opcja dla osób, które lubią czytać lub napić się czegoś podczas ogrodowego relaksu.

Hamaki dla dzieci

Dzieci powinny mieć specjalne hamaki, które będą odpowiednio głębokie i szerokie zarazem. Maluch musi się czuć komfortowo, więc materiał nie może zasłaniać widoczności ani za bardzo ściskać. Z drugiej strony, gdyby hamak był za płytki, dziecko mogłoby z niego wypaść i zrobić sobie krzywdę. Niektóre hamaki dziecięce mają nawet pasy, którymi można przypiąć pociechę i zabezpieczyć ją przed upadkiem.

Parametry hamaków

Hamaki różnią się nie tylko sposobem wykonania, ale też parametrami. Od nich zależy, czy sprawdzi się wybrany przez Ciebie model. Zwróć szczególną uwagę na wielkość hamaka, maksymalne obciążenie oraz sposób wykonania.

Wielkość hamaka

Pamiętaj, że hamak musi być dopasowany do wzrostu osoby, która z niego korzysta. To, że całkowita długość hamaka wynosi ponad 2 metry nie oznacza, że taki model okaże się wystarczający. Parametr długości i parametr „powierzchnia leżenia" to zupełnie co innego. Ten pierwszy określa całkowitą długość hamaka, a powierzchnia leżenia obszar, który ma do dyspozycji osoba odpoczywająca na hamaku.

Hamak przeznaczony dla jednej osoby powinien mieć długość ok. 3 metrów i 1,2 metra szerokości, aby korzystanie z niego można było uznać za komfortowe. Z kolei hamak dla dwóch osób powinien mieć ok. 3,5 metra długości i ok. 1,5 metra szerokości. Hamak dla dziecka nie powinien być mniejszy niż 2 metry długości i 1 metr szerokości (w przypadku starszych dzieci należy wybrać model od 2,5 metra wzwyż).

Pamiętaj o tym, że hamak należy rozwiesić między drzewami lub postawić na stojaku. Oznacza to, że musisz dokładnie obliczyć maksymalną rozpiętość hamaka i albo dostosować długość hamaka do odległości między drzewami, albo zdecydować się na stojak, który da Ci maksymalny komfort wypoczynku. W przypadku hamaków-foteli potrzebny jest specjalny stojak lub drzewo z solidną gałęzią.

Maksymalne obciążenie

Hamak ma ograniczoną wytrzymałość, więc nie próbuj wciskać na zwykły jednoosobowy hamak całej rodziny lub wszystkich znajomych na imprezie, bo może się zarwać. Do tego typu zabaw niezbędne są tzw. hamaki rodzinne, które są bardzo duże, a ich maksymalne obciążenie może wynieść nawet 300 kg. Hamaki jednoosobowe przeważnie mają wytrzymałość od 90 do 200 kg. Wyjątkiem są hamaki-fotele, które na ogół prezentują wyrównane parametry, ok. 130-150 kg wytrzymałości. Dopuszczalna waga osób przebywających na hamakach dla dzieci waha się od 20-30 kg przy hamakach dla niemowląt do 80-100 kg przy modelach dla starszaków.

Sposób wykonania

Hamaki mogą być wykonane z prostokątnego kawałka materiału lub splotów sznurkowych. W przypadku materiału bardzo popularnym rozwiązaniem jest bawełna. Jest wytrzymała, przepuszcza powietrze i jest miła w dotyku. Inną opcją jest zakup hamaka z nylonu. Jeśli ma stać w ogrodzie przez całe lato, to jest to dobre rozwiązanie. Jest wytrzymały i łatwy do czyszczenia.

Z kolei sploty sznurkowe nie oznaczają od razu wielkich oczek, które wrzynają się w ciało. Równie dobrze mogą to być malutkie, gęste sploty, które zapewniają odpowiedni komfort oraz przepływ powietrza. W niektórych sytuacjach są nawet wygodniejsze niż hamaki materiałowe.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.