Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu!

Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [1]
Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [2]
Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [3]
Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [4]
Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [5]
Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [6]
Jaki leżak ogrodowy kupić? Wybieramy leżankę do Twojego ogrodu! [7]

Jeśli uważasz, że ogród powinien służyć do odpoczynku i rekreacji, to nie może w nim zabraknąć leżaka. Bez wątpienia jest to mebel ogrodowy najbardziej kojarzony z wypoczynkiem i relaksem. Jednak nic z tego nie wyjdzie, jeśli kupisz leżak, od którego po pięciu minutach zaczną Cię boleć plecy. W związku z tym zapoznaj się z podstawową wiedzą na temat leżaków ogrodowych, aby nie kupić czegoś, czego będziesz później żałować.

Najważniejsze cechy dobrego leżaka ogrodowego

Dobry leżak ogrodowy powinien spełniać kilka podstawowych założeń. Jako że jego przeznaczenie bezsprzecznie wiąże się z odpoczynkiem, to musi być wygodny. Oprócz tego leżak powinien być funkcjonalny, tzn. prosty w użytkowaniu, bezpieczny i mieć odpowiednie walory estetyczne.

Wygoda

Niewygodny leżak ogrodowy jest jak dziurawa łódź lub kosiarka bez ostrzy – na nic nikomu się nie przyda. Co sprawia, że leżak jest wygodny? Przede wszystkim powinien w naturalny sposób dostosowywać się do krzywizn ciała. Oznacza to, że powinien być stosunkowo miękki i elastyczny. Ten efekt można osiągnąć na wiele sposobów: położenie poduszek, założenie piankowego pokrowca na stelaż, kupienie leżaka z materiałowym siedziskiem.

Wygodny leżak powinien mieć możliwość regulacji stopnia pochylenia oparcia. Dzięki temu każdy wybierze kąt, który zapewni mu maksymalny komfort. Niektórzy cenią sobie szerokie i długie leżaki, inni wolą krótsze wersje, ale z dodatkowym podnóżkiem. Ważne, żeby na leżaku komfortowo ułożyć całe ciało.

Wygodne są też leżaki z podłokietnikami. Nie tylko ułatwiają wstawanie z leżaka, ale też pozwalają na podparcie łokci, np. podczas czytania książki.

Funkcjonalność

Nie podlega dyskusjom, że leżak spełnia swoją funkcję, gdy jest wygodny. Nie można jednak zapominać, że funkcjonalność przejawia się też w sposobie rozkładania i składania leżaka. Dobry leżak ogrodowy jest łatwy w obsłudze i prosto się rozkłada. Składanie też nie powinno stanowić problemu, chociaż należy zwrócić uwagę, czy leżak ma odpowiednią blokadę, która uniemożliwi złożenie podczas użytkowania.

Poza tym leżak jest funkcjonalny, jeśli można się na nim łatwo położyć i z niego podnieść. W tym celu bardzo przydatne bywają podłokietniki, na których można się podeprzeć.

O ile leżak kojarzy się głównie z odpoczynkiem, o tyle nie można zapominać również o tym, że czasami trzeba go przenosić. Warto, żeby leżak po złożeniu był w miarę kompaktowy, dzięki czemu nie zajmie dużo miejsca w pomieszczeniu, w którym przeleży zimę oraz prosty do transportowania. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz zabierać leżak na wakacje. Niektóre leżaki mają dodatkowe kółeczka, które ułatwiają przesuwanie ich z miejsca na miejsce. W innych przypadkach przydają się podłokietniki, pełniące funkcję rączek.

Elementem, który zwiększa funkcjonalność leżaka jest też dodatkowa wysuwana półeczka. Można postawić na niej kubek lub odłożyć książkę bez konieczności kładzenia wszystkiego na ziemi lub dostawiania specjalnego stolika.

Bezpieczeństwo

Leżak powinien być bezpieczny w użytkowaniu. Nie może się składać podczas siadania lub wstawania. W związku z tym powinien mieć odpowiednie blokady uniemożliwiające przytrzaśnięcie sobie palców. Leżak ogrodowy musi być stabilny. Dzięki temu znika ryzyko przewrócenia się wraz z leżakiem podczas próby wstania, siadania lub sięgania po coś, a także w sytuacji, gdy podłoże nie jest zbyt równe.

Walory estetyczne

Leżak ogrodowy musi pasować do stylu, w którym urządzono ogród oraz współgrać z pozostałymi meblami. Aby to osiągnąć, trzeba wybrać leżak z odpowiedniego materiału. Najbardziej neutralne jest drewno, jednak w ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych świetnie sprawdzi się metal. Z kolei w ogrodach w stylu angielskim lub rustykalnym ładnie będzie wyglądać wiklina lub technorattan.

Materiały wykorzystywane do produkcji leżaków ogrodowych

Leżaki ogrodowe powinny być trwałe, aby wytrzymywały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Niektóre materiały są na tyle solidne, że leżak może stać w ogrodzie przez całą zimę, inne wymagają regularnej konserwacji. Od wyboru materiału zależą też pozostałe cechy leżaków: wygoda, funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyka. Nie podlega więc wątpliwościom, że wybór materiału to jedna z najważniejszych decyzji przy wyborze leżaka ogrodowego.

Leżaki z drewna

Leżaki z drewna są najbardziej naturalne, estetyczne i pasują właściwie do każdego rodzaju ogrodu. Niestety co roku trzeba je konserwować, ponieważ źle znoszą wilgoć i nadmierne nasłonecznienie. Zimą należy je przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu.

Leżaki z metalu

Metal doskonale pasuje do nowoczesnych ogrodów. Jest wytrzymały i można uformować go w bardzo ciekawe kształty, jednak wymaga częstej konserwacji i „zimowania" w zamkniętym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku może pojawić się rdza.

Leżaki z technorattanu

Technorattan wciąż zyskuje na popularności i nie ma się co dziwić. Bardzo estetyczny, wyglądem przypominający naturalną wiklinę, jest bardzo wytrzymały, odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, a do tego jest lekki i prosty w transportowaniu. Nie wymaga szczególnej konserwacji i w razie potrzeby może zostać na zimę w ogrodzie.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.