Kupujemy basen do ogrodu - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy basen do ogrodu - na co zwrócić uwagę? [1]
Kupujemy basen do ogrodu - na co zwrócić uwagę? [2]
Kupujemy basen do ogrodu - na co zwrócić uwagę? [3]
Kupujemy basen do ogrodu - na co zwrócić uwagę? [4]
Kupujemy basen do ogrodu - na co zwrócić uwagę? [5]
2017 07 05

Basen ogrodowy to doskonały sposób na spędzanie upalnych letnich dni na łonie natury. Świetnie sprawdzi się w ogrodzie, na działce i na tarasie. Istnieje kilka rodzajów basenów - wybierając model odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Dla kogo basen ogrodowy?

Jeśli myślisz, że basen to element wyposażenia ogrodu przeznaczony tylko dla najzamożniejszych, to jesteś w błędzie! Oferta producentów z roku na rok staje się coraz bogatsza, a baseny ogrodowe cieszą się stale rosnącą popularnością. Dzięki różnorodnym konstrukcjom i materiałom wykonania, każdy znajdzie basen ogrodowy, którego zakup nie nadwyręży domowego budżetu. Decydując się na zainstalowanie basenu w ogrodzie lub na tarasie, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, jaką kwotę jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć? W zależności od rodzaju i wielkości baseny kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Po drugie - jakiej wielkości basen będzie odpowiedni? Warto nie tylko uwzględnić miejsce, w którym będziemy urządzenie rozstawiać latem, ale także zastanowić się, czy mamy gdzie przechowywać je zimą. Po trzecie, kto będzie z niego korzystał? Czy tylko dzieci, czy może cała rodzina? Na końcu musimy pomyśleć, na jakie potencjalne zagrożenia będzie narażony? Ma to znaczenie przede wszystkim, jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych, które mogłyby uszkodzić zbiornik. Powinniśmy również wiedzieć, czy interesuje nas basen przenośny, czy też stacjonarny. Warto pamiętać, że budowa stacjonarnego basenu wiąże się nie tylko z trwałą zmianą krajobrazu wokół domu, ale także - w przypadku dużej powierzchni - wymaga odpowiedniego pozwolenia.

Rodzaje basenów

Istnieje kilka rodzajów basenów. Pierwszym z nich jest basen stacjonarny, który może być murowany, betonowy, stalowy lub poliestrowy. Konstrukcje murowane wymagają samodzielnego rozplanowania takich elementów jak schodki czy drabinki. Zbiorniki ze stali lub poliestru dostępne są jako gotowe formy z dołączonymi schodkami oraz drabinkami. Kolejnym rodzajem basenu ogrodowego jest przenośna konstrukcja dmuchana - charakteryzuje się ona najniższą ceną, szybkością i prostotą rozkładania, ale także najmniejszą trwałości (nie będzie też najlepszym pomysłem w przypadku osób mających zwierzęta). Co więcej, niewielka odporność materiału na promieniowanie słoneczne sprawia, że basen dmuchany zazwyczaj posłuży nam tylko przez jeden, co najwyżej dwa sezony. Basen przenośny rozporowy to nieco większy wydatek - jest on jednak zdecydowanie trwalszy od dmuchanego, ma też większą pojemność, dzięki czemu pozwala na pływanie lub nawet nurkowanie. Taki zbiornik to rozwiązanie na lata. Jeszcze dłużej posłużyć nam może przenośny basen stelażowy. Do jego wad należy długi czas montażu, a także konieczność przewidzenia miejsca na przechowywanie części poza okresem letnim. Ciekawą odmianą basenów stelażowych są konstrukcje drewniane, czy też drewnopodobne.

Akcesoria

Kupując basen, warto zwrócić też uwagę na kilka podstawowych akcesoriów, takich jak pompka filtrująca do wody, drabinka basenowa bądź zestaw czyszczący. Przydatny okazać się może również skimmer, pływak lub system podgrzewania wody.

Kupując basen do ogrodu, powinniśmy uwzględnić trwałość konstrukcji, częstotliwość wykorzystywania urządzenia oraz przewidywaną ilość użytkowników. Przemyślany zakup to gwarancja późniejszej satysfakcji!


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.